Wtorek 21-05-2019, imieniny Wiktora, Jana
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu… ostrzegano przed piciem wody z rzeki

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu… ostrzegano przed piciem wody z rzeki

Policja w dziale ogłoszeniowym dzisiejszego numeru „Elbinger Tageblatt” ostrzega przed spożywaniem wody z rzeki, ponieważ jest ona szkodliwa dla zdrowia. Dla rybaków są na przystani specjalnie miejsca z pitną wodą. Tu mogą oni zaczerpnąć wodę do domu i na podróż. Policja będzie kontrolowała, czy nie łamane są przepisy dotyczące picia wody z rzeki. Za ich złamanie grozi kara. (ET, wtorek, 07.07.1931 r.)

Pamiątkowe odznaczenie za długoletnią służbę
     
Pamiątkowe odznaczenie w brązie za długoletnią, wierną służbę przekazała Izba Przemysłowa i Handlowa w Elblągu sekretarce Hildzie Schoensee, która od 15 lat zatrudniona jest w elbląskim oddziale Drezdeńskiego Banku (wcześniej Bank Wschodni ds. Handlu i Rzemiosła). (ET, wtorek, 07.07.1931 r.)
     
     Samobójstwo nad rzeką Elbląg
     
Wczoraj po południu wskoczyła do rzeki Elbląg i utopiła się młoda dziewczyna z ulicy Gr. Hommelstrasse […]. Było to samobójstwo. Przyjaciółka zdesperowanej dziewczyny próbowała ją powstrzymać. Nadaremnie. Policja wodna wyłowiła dziś rano ciało denatki w pobliżu przyrzecznej łaźni i przetransportowała do szpitala. (ET, wtorek, 07.07.1931 r.)
     
     25 lat chrześcijańskich związków zawodowych w Elblągu
     
W czwartek 9 lipca kartel chrześcijańskich związków zawodowych w Elblągu będzie świętował 25-lecie swojego istnienia. Z tej okazji tego dnia odbędzie się manifestacja, na którą zostali zaproszeni przedstawiciele urzędów państwowych i gminnych. Podczas manifestacji odbędą się śpiewy, także chóralne. Uroczystą przemowę wygłosi kierownik rejonowy Gajkowski z Gdańska. W niedzielę odbędzie się święto związków zawodowych z udziałem chrześcijańsko-narodowych pracowników połączone z pochodem ulicami miasta. (ET, wtorek, 07.07.1931 r.)
     
     Motor wjechał w auto
     
Wczoraj o godz. 18 na rogu ulic Giermków (niem. Junkerstrasse) i Szpitalnej (niem. Hospitalstrasse) z powodu słabej widoczności motor wjechał w samochód osobowy. Motor został mocno uszkodzony, a osoby biorące udział w wypadku na szczęście nie ucierpiały. (ET, środa, 08.07.1931 r.)
     
     Zderzenie z tramwajem
     
Wczoraj około godz. 19 na ulicy Traugutta (niem. Äußerer Mühlendamm) niedaleko ul. 3 Maja (niem. Jahannisstrasse) doszło do zderzenia pojazdu z tramwajem nr 3. Samochód dostawczy, który miał miar zamiar skręcić w prawo, został dosięgnięty przez tramwaj i zepchnięty na bok. Podczas gdy pojazd nie doznał żadnych szkód, w tramwaju została rozbita szyba i odłamany uchwyt. Nikt nie został ranny. (ET, czwartek, 09.07.1931 r.)
     
     Pierwsza niemiecka matka poleciała szybowcem
     
Pisarka, wdowa po nauczycielu, Ursula Hennerberg z Dobrowolska (niem. Pillkallen – miasto leżące w powiecie Gumbinnen – pol. Gąbin, obecnie Gusiew w obwodzie kaliningradzkim), pochodząca z Elbląga, jako pierwsza niemiecka matka wystartowała szybowcem na Mierzei Kurońskiej. Kobieta obecnie przygotowuje się do egzaminu. (ET, czwartek, 09.07.1931 r.)
     
     Wierna pracownica
     
W przyszły czwartek panna Emmi Eggert zamieszkała przy ulicy 3 Maja 22 (niem. Jahannisstrasse) będzie świętować jubileusz 25-lecia pracy w firmie Loeser & Wolff. Jubilatka zatrudniona jest w księgowości. (ET, piątek, 10.07.1931 r.)
     
     Porucznik von Hindenburg przybędzie do Krynicy
     
Syn Prezydenta Rzeszy* porucznik von Hindenburg przybędzie w najbliższych dniach do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg). Zamieszka w hotelu „Kaiserhof”. (ET, piątek, 10.07.1931 r.)
     
* Paul von Hindenburg (ur. 2 października 1847 w Poznaniu, zm. 2 sierpnia 1934 w Neudeck) – niemiecki wojskowy, feldmarszałek i polityk, w latach 1925-1934 Prezydent Rzeszy – w okresie Republiki Weimarskiej i w początkach III Rzeszy. 30 stycznia 1933 r. Hindenburg jako prezydent powołał Adolfa Hitlera na kanclerza Rzeszy – Wikipedia.
     
     Spadł z dachu
     
Wczoraj ok. godz. 13 spadł z dachu dekarz Erich Klaus z Elbląga. K. realizował w Karczowiskach Górnych (niem. Oberkrebswalde) roboty dekarskie u tamtejszego właściciela ziemskiego i musiał przez nieostrożność się poślizgnąć. Mężczyzna doznał złamania kości udowej i musiał zostać zabrany do miejskiego szpitala. (ET, piątek, 10.07.1931 r.)
     
     Pałac Filmowy „Film-Eck”
     
W Pałacu Filmowym „Film-Eck” będą prezentowane filmy dźwiękowe. Teatr został odnowiony i odpowiednio wyposażony do wyświetlania filmów dźwiękowych. W dniu otwarcia, tj. w sobotę o godz. 19 zostanie wystawiona operetka „Foersterchristel”. (ET, piątek, 10.07.1931 r.)
     
     Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
     
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • [1] – Große Hommelstraße … . To ulica Dużej Kumieli. Dawniej rz. Kumiela miała parę odnóg, które następnie skanalizowano i zasypano. Pozostały tylko nazwy ulic. [2] – Pierwsza kobieta, która wystartowała szybowcem na Mierzei Kurońskiej… Ten start z pewnością odbył się w Rossitten na tej mierzei, gdzie mistrz szybowcowy świata – Ferdynand Schulz prowadził znaną szkółkę szybowcową. Zginął w latach 20.nad Starym Miastem w Sztumie (zob. tablica pamiątkowa na Urzędzie Miejskim w Malborku). [2] – Syn Prezydenta Rzeszy – por. von Hindenburg w hotelu „ Kaiserhof’ w Krynicy Morskiej … . Ten hotel to „ Dwór Cesarski’ , gdzie po wojnie w hotelowej wieżyczce znajdowała się latarnia morska. Dobrych kilka lat zrekonstruowany, dzisiaj popada znowu w zapomnienie i dewastację.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5 2
    erg(2013-07-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia inna niż inne