Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... padły strzały na elbląskim dworcu

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... padły strzały na elbląskim dworcu
Rek

W niedzielne przedpołudnie pewien zamiejscowy parobek zrobił głupi żart na peronie naszego dworca i oddał strzał z terceroli (rodzaj pistoletu). Mężczyzna został aresztowany a broń mu odebrana (AZ, wtorek, 10.09.1889 r.).

Stanowisko dyrektora zakładów gazowo-wodociągowych nadal nie obsadzone
     Na dyrektora elbląskich zakładów gazowo-wodociągowych magistrat i rada miasta wybrali początkowo inżyniera Augustina z Gdańska (niem. Danzig) z zastrzeżeniem, że zostanie on zatrudniony na roczny okres próbny. Inżynier odrzucił jednak to zastrzeżenie, żądając zatrudnienia na czas nieokreślony. Ponieważ miasto odrzuciło jego żądanie, rozpisano konkurs na to stanowisko (AZ, sobota, 07.09.1889 r.).
     
     Próba samobójcza
     Dzisiaj przed południem sekretarz prywatnej firmy S. zamieszkały przy ulicy Studziennej (niem. Lange Hinterstrasse) próbował popełnić samobójstwo. S. oddał strzał z pistoletu w głowę, kula utkwiła w okolicy czaszki, w mózgu. S. przeżył, jednak został mocno ranny i przewieziony do szpitala (AZ, sobota, 07.09.1889 r.).
     
     Schwytano sprawców
     W poniedziałek po południu okaleczona nożem została jedna z młodych lip przy ulicy 1-Maja (niem. Innerer Mühlendamm). Schwytano już sprawcę, którym okazał się syn tutejszego piekarza. Schwytano także sprawcę pobicia pewnego zamiejscowego robotnika, które miało miejsce w niedzielę wieczorem na ulicy Wodnej (niem. Wasserstrasse). Sprawcą okazał się wielokrotnie karany mieszkaniec tejże ulicy (AZ, niedziela, 08.09.1889 r.).
     
     Zmarł wskutek odniesionych obrażeń
     Sekretarz prywatnej firmy, który wczoraj w południe próbował popełnić samobójstwo, zmarł wczoraj wieczorem w szpitalu wskutek doznanych obrażeń (AZ, niedziela, 08.09.1889 r.).
     
     Nowa plebania przy kościele Bożego Ciała

     Nowa plebania przy parafii Bożego Ciała została ozdobiona masywnym krzyżem, przez co wydaje się jeszcze ładniejsza i nabrała szlachetniejszego wyglądu (AZ, piątek, 13.09.1889 r.).
     
     Ferie jesienne
     Ferie jesienne w szkołach ludowych rozpoczną się, jak ostatecznie ustalono, 28 września i potrwają tylko osiem dni, podczas gdy w szkołach wiejskich potrwają od dwóch do trzech tygodni (AZ, piątek, 13.09.1889 r.).
     
     Pobił swoją byłą żonę
     Wczoraj po południu na ulicy Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstrasse) miało miejsce zbiegowisko. Zamieszkały na Zawadzie (niem. Pangritz-Kolonie) czeladnik murarski okładał tam swoją byłą żonę. Wprawdzie kobiecie udało się uwolnić z rąk brutala i uciec do domu, w którym mieszkał funkcjonariusz policji, mężczyzna zaczął ją gonić. Dopiero gdy policjant wziął kobietę w obronę a były mąż się oddalił, zebrana publika zareagowała, wyrażając swoje oburzenie odnośnie grubiańskiego czynu, jakiego dopuścił się brutal (AZ, środa, 18.09.1889 r.).
     
     Włamanie na Polu Nowomiejskim
     W sobotę po południu na Polu Nowomiejskim (niem. Neustädterfeld) doszło do włamania. Trzech chłopców wyłamało drzwi i zamki znajdującego się tam niezamieszkałego domu. Nie znaleźli jednak tam nic wartego ukradzenia (AZ, środa, 18.09.1889 r.).
     
     Bójka na 1-Maja
     Ubiegłej nocy na 1-Maja (niem. Innerer Muehlendamm) doszło do bójki między stolarzem a robotnikiem. Mężczyźni narobili takiego rabanu, że zostali aresztowani. W trakcie transportu mężczyzn na posterunek policji, obaj panowie tak bardzo oponowali, że trzeba było wezwać sporą liczbę stróżów prawa, by sprawnie doprowadzić do ich aresztowania (AZ, czwartek, 19.09.1889 r.).
     
     Wypadek na Giermków
     Wczoraj po południu na ulicy Gierków (niem. Junkerstrasse), róg ulicy Chmurnej (niem. Sturmstrasse) doszło do wypadku. Przewrócił się tam mocno załadowany wysoki wóz, ponieważ złamała się oś prawego tylnego koła. Jeden z siedzących z tyłu wysoko ludzi całe szczęście jedynie się przestraszył i doznał kilku otarć. Wóz musiał zostać całkowicie przeładowany i wskutek tego przez dłuższy czas leżał na poboczu ulicy, za co jego właściciele zostali ukarani przez policję karą porządkową na kwotę 3 marek (AZ, piątek, 06.09.1889 r.).
     
     Napad nad rzeką Elbląg
     Wczoraj wieczorem, krótko po godz. 21 w pobliżu rzeki Elbląg dwóch wcześniej wielokrotnie karanych rzezimieszków napadło na dwóch czeladników szklarskich, których ranili nożem. Mężczyźni zostali aresztowani (AZ, wtorek, 10.09.1889 r.).
     
     Kradzież w sklepie z artykułami żelaznymi
     W sobotnie popołudnie ze spichlerza tutejszego sklepu z artykułami żelaznymi ukradziono sporą ilość towaru. Złodziejem okazał się praktykant w zawodzie ślusarza, który został złapany na gorącym uczynku. Natychmiast wszczęto przeciwko niemu postępowanie karne (AZ, wtorek, 10.09.1889 r.).
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Polar z haftem
Czapka z nadrukiem
POLO z HAFTEM
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki