Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... pobili się małżonkowie

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... pobili się małżonkowie Czwórka ze sternikiem na rzece Elbląg
Rek

Do burzliwej kłótni małżeńskiej doszło wczoraj w mieszkaniu robotnika Karla B. przy ulicy Kuśnierskiej (niem. Kürschnerstraße). Małżonkowie zaczęli się tam okładać garnkami i kijami. Mężczyzna, jako że był silniejszy, wyszedł z walki zwycięsko. Policja dała mu okazję, by w cichej celi przemyślał swoje zachowanie. (ENN, poniedziałek, 02.02.1914 r.)

Posiedzenie Elbląskiego Związku Nauczycieli
     
W sobotę w Domu Rzemiosła odbyło się drugie w tym roku posiedzenie Elbląskiego Związku Nauczycielskiego. Po powitaniu kilku gości przez przewodniczącego i odczytaniu ostatniego protokołu, wykład na temat: „Narodowo-polityczna poezja w połowie XIX wieku” wygłosił zwierzchnik kompleksu oświatowego Peters. Pan Peters odwołał się najpierw do poezji patriotycznej sprzed wieku. Fakt, że współcześnie nie ma tak dużego zainteresowania tą poezją, wynika z sytuacji gospodarczej, która spycha na drugi plan wątki narodowe. […]
     Po gromkich brawach licznej publiki słowo zabrał nauczyciel Winkler, który wygłosił pouczające sprawozdanie na temat obrotu bezgotówkowego. Zaznajomił on zebranych z obrotem czekowym i bezgotówkowym. […] (ENN, niedziela, 01.02.1914 r.)
     
     Bal klubu wioślarskiego „Vorwärts”
     
W sobotę w salach kasyna panowała wielka radość – klub wioślarski „Vorwärts” zorganizował tam swój coroczny bal. Zebrała się spora liczba aktywnych i pasywnych członków klubu i jego gości. Nie zabrakło oczywiście kobiet.
     Na początku podano uroczystą kolację. […] Następnie gości przywitał przewodniczący klubu Waschke. Już 45 lat, pełnych sukcesów we wioślarstwie, upłynęło od momentu założenia klubu „Vorwärts” – nadmienił szanowny mówca. Z dumą stwierdził także, że w ciągu tych lat można dostrzec postępy w życiu związku.
     Po uczcie […] zaczęły się tańce. Tańczono długo w radości i miłej atmosferze, nie dziwiło więc, że nikt nie chciał opuścić sali. (ENN, niedziela, 01.02.1914 r.)
     
     25 lat pracy na poczcie
     
Poczmistrz Otto Lammert obchodził wczoraj jubileusz 25-lecia pracy na poczcie. Po zakończeniu służby w 8. Pułku Ułanów, w którym służył 12 lat i trzy miesiące, rozpoczął pracę na poczcie i jest dzisiaj jednym z najbardziej znanych tutejszych urzędników.
     Związek Pocztowców „Morgenröte” złożył jubilatowi serdeczne gratulacje i przekazał mu upominek. Również krąg znajomych i przyjaciół nie zapomniał o zacnym jubilacie i przekazał gratulacje. […] (ENN, poniedziałek, 02.02.1914 r.)
     
     Katolickie święto
     
Nasi katoliccy bracia obchodzą dziś święto Matki Boskiej Gromnicznej. W kościele św. Mikołaja (St. Nikolaikirche) i św. Wojciecha (niem. St. Adalbertkirche) odbędą się z tej okazji uroczyste nabożeństwa. (ENN, poniedziałek, 02.02.1914 r.)
     
     Ukradziono drzwi wejściowe
     
W nocy z soboty na niedzielę na rogu ulic Traugutta (niem. Äußerer Mühlendamm) i Kwiatowej (niem. Blumenstraße) wyjęte z zawiasów i ukradzione zostały drzwi jednego z domów. Przypuszczamy, że chodzi tutaj o żart. Właściciel, pan Kuschowski prosi uczciwego znalazcę o oddanie jego własności. (ENN, poniedziałek, 02.02.1914 r.)
     
     Gościnny występ w miejskim teatrze
     
Marzec zapowiada się dla widzów teatralnych niezwykle interesująco. W teatrze miejskim podczas aż trzech wieczorów gościnnie wystąpi pani Käthe Frank-Witt, słynna artystka z teatru „Thalia” w Hamburgu. Zaprezentuje na scenie trzy dzieła: „Ojczyzna” (niem. „Heimat”), „Czerwona suknia wieczorowa” (niem. „Rote Robe”) i „Madam Sans-Gene”.
     Natomiast znany komik Wiliam Büller nie zagości w tym sezonie w Elblągu. (ENN, wtorek, 03.02.1914 r.)
     
     Zajęcia stenografii w szkole
     
Przyjęcie do programu nauczania w szkołach średnich zajęć stenografii* lub pisma krótkiego zostało zatwierdzone przez ministra oświaty. […]. Ma być to jednak przedmiot nadobowiązkowy. […] (ENN, wtorek, 03.02.1914 r.)
     
* stenografia – skrócona, symboliczna metoda zapisu, zwiększa jego szybkość oraz/lub zwięzłość, w porównaniu z tradycyjnymi dla danego języka metodami. Istnieje wiele form zapisu stenograficznego, więcej niż klasycznych alfabetów, czyli tzw. pisma długiego. Najlepsze z nich pozwalają dobrze wytrenowanemu stenografowi pisać szybciej, niż ktokolwiek zdolny jest mówić. Stenografia cieszyła się znacznie większą popularnością w przeszłości, przed wynalezieniem przenośnych urządzeń do nagrywania głosu. Metody stenograficzne, zwane też systemami, nakierowane były albo na zapis bieżącej mowy (przede wszystkim w parlamentach) albo na usprawnienie pracy biurowej i dziennikarskiej – Wikipedia.
     
     Skutki złego stanu ulic
     
W niektórych miejscach stan naszych ulic pozostawia sobie wiele do życzenia. Wczoraj na ulicy Giermków (niem. Junkerstraße) miał miejsce nieszczęśliwy wypadek, do którego przyczynił się właśnie zły stan dróg. Gdy wieczorem, ok. godz. 22.30, rowerzysta, jadąc z dworca, przejeżdżał przez tę ulicę, wpadł na rogu ulicy Badestraße w ośmiocentymetrową dziurę. Mężczyzna upadł i skręcił sobie prawą rękę. Pamiątką po wypadku były też znaczne otarcia skóry na rękach i twarzy. (ENN, wtorek, 03.02.1914 r.)
     
     
***
     
     Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś pierwszy zestaw wiadomości z lutego 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • podoba mi sie spotkanie nauczycieli zakonczone wykladem o obrocie czekowym itd. - a biedni wspolczesni belfrzy mysla co by sie tylko miesiac szybko obrocil. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  anty(2012-02-04)
 • moj boze ! jakie to slodkie! 8 cm dziura i rower i reka. .. a na sw. ducha, wodnej i innych cale kostki powyrywane, resor mozna zlamac a w innych dziurach nawet sie utopic. .. o tempora o mores. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ananke(2012-02-04)
 • 1). Tytułowa, koloryzowana kartka pocztowa wymaga małego komentarza. Występowała w dwóch wersjach, w kolorowej z 1912 r. i w biało-czarnej z 1915 r. Ta akurat przedstawia rzekę Elbląg z siedzibą klubu i kąpielisko w pobliżu Fiszewki, obok dzisiejszego mostu autostradowego. Z tyłu, po lewej stronie widać tartak J. Thiessena przy Schillingsbrücke na Fiszewce (nazwa od monety „ szyling” - tu płacono kiedyś myto), a na prawo widać domy przy szosie Berlińskiej – dzisiaj ul. Warszawska. Ale na proporcje na tej kartce pocztowej trzeba brać sporą poprawkę. Mówiąc obrazowo, obiekty te znajdowały się naprzeciwko stojących do dzisiaj silosów zbożowych Wehrmachtu przy ul. Prowiantowej. 2). Dom Rzemiosła stał przy ul. Powrotnej, z tyłu dzisiejszego Banku Kredytowego (d. Bank Rzeszy), obok zachowanej małej centrali elektrycznej zasilającej tramwaje. To była kiedyś najkrótsza i najmniej zamieszkana ulica Elbląga – stały tylko 3 domy. Dom Rzemiosła z dużą salą należał wówczas do szynkarza Franza Neumann’ a.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  erg.(2012-02-04)
 • [Część II] 3) Klub wioślarski Vorwärts (Naprzód) miał wybudowaną w 1903 r. siedzibę przy ul. Panieńskiej – naprzeciwko wjazdu na znajdujący się tu obecnie Camping. 4) Dawniej parę ulic w Elblągu dzieliło się na „ wewnętrzne” i „ zewnętrzne. Tak było z 1 Maja – d. Wewnętrzna Grobla Młyńska, której przedłużeniem była Zewnętrzna Grobla Młyńska, czyli dzisiejsza ul. Traugutta. Podobnie Grobla Św. Jerzego i Bema oraz Malborska. 5). Kathe Franck-Witt (1872-1916) była wcześniej aktorką Teatru Miejskiego w Lipsku. 6). W tekście tłumaczenia z „ ENN” zakradł się mały błąd. Jest „ na rogu ulicy Badestraße” , a powinno być „ na rogu ulicy Baderstraße” . Ulica ta dzisiaj nie istnieje, a przed 1945 r. łączyła ul. Janowską z Giermków. Przy Baderstraße znajdowało się zaplecze d. Biblioteki Miejskiej. Nazwa ulicy „ Bad, Bader” wywodziła się ze średniowiecznych czasów Elbląga, gdy zamieszkiwali przy niej liczni właściciele wanien kąpielowych, małych łaźni, w których leczono schorzenia, mieszkali także „ barbierzy” (fryzjerzy). W każdym bądź razie nazwa tej ulicy pojawia się po raz pierwszy na planie miasta w 1830 r.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  erg..(2012-02-04)
 • Z niecierpliwością czekam na artykuły z lipca/sierpnia 1914.Ciekaw jestem jak "wielka polityka" odbiła się na miejscowej społeczności.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  JesusAlvaro(2012-02-05)
 • usunęli mój komentarz:(. .. a już taka ciekawa dyskusja się zaczynała; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-05)
 • jesus - chyba zartujesz -to oczywiste -entuzjastycznie zapewne, nie nadaremno hitlera uczynili pozniej honorowym obywatelem miasta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ananke(2012-02-05)
 • Ananke - nie zapominaj że wybuch Wielkiej Wojny równie entuzjastycznie witano we Francji, Wielkiej Brytanii i Rosji:P Niemcy kajzerowskie były jednak trochę inne niż Niemcy hitlerowskie, bardziej cywilizowane. Staropruski etos biurokratyczny nakazywał wszystkich poddanych traktować jednakowo i tłumił histeryczne zapędy raczkującego niemieckiego szowinizmu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  JesusAlvaro(2012-02-05)
 • Przyczyną wypadku rowerowego pewnie był brak umiaru w piciu bimberku pędzonego w co drugiej piwnicy; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-05)
 • JesusA -wiem ci ja to, ale dzieki - das stimmt; tez mysle ze to bedzie ciekawe - tu, w b. Prusach bez watpienia Niemcom bylo dalej do interesow Berlina i kajzera.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ananke(2012-02-05)
 • .. .. moze przez ACTA ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-05)
 • Mała uwaga do poszerzenia informacji "erg'a" nie ma obecnie ul. Powrotnej jej obowiązujca nazwa to ul. Zbyszka Godlewskiego - o9bowiązuje od 1995r.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  karolus(2012-02-06)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

POLO z HAFTEM
Polar z haftem
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Czapka z nadrukiem