Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... postrzelił się myśliwy

Elbląg, Dawno temu w Elblągu... postrzelił się myśliwy Król kurkowy. Zdjęcie wykonane w atelier przy Starym Rynku 1.

Nieszczęśliwemu wypadkowi uległ wczoraj syn znanego rybaka Heina, Ernst z miejscowości Węgle (niem. Wengeln). Pan Hein, który zasłynął jako wyśmienity myśliwy – polował głównie na kaczki – wziął niedawno udział w takim polowaniu nad jeziorem Drużno (niem. Drausensee). Jego strzelba nagle wystrzeliła i trafiła go w lewą rękę.

Ramię zostało szybko opatrzone przez obecnych na polowaniu myśliwych. Prawdopodobnie w wyniku nieumiejętnego opatrzenia rany doszło do zakażenia krwi. Ręka poszkodowanego spuchła do wysokości ramienia. Dopiero dzisiaj mężczyźnie została udzielona fachowa pomoc lekarska. Nie jest jeszcze pewne, czy mężczyźnie uda się ocalić rękę. (ENN, sobota, 11.01.1913 r.).
     
     Urodziny cesarza
     
27 stycznia jest dla każdego Prusaka i Niemca dniem szczególnym. Bardzo szczególny jest to dzień przede wszystkim dla związków wojskowych, które i w tym roku będą go obchodzić bardzo uroczyście.
     Związki wojskowe będą świętować urodziny cesarza w niedzielę, 26 stycznia. Uroczystości rozpoczną się od nabożeństwa o godz. 10 w kościele Najświętszej Marii Panny (niem. St. Marienkirche) oraz w kościele Św. Mikołaja. Tego samego dnia wieczorem o godz. 18 związki wojskowe organizują capstrzyk.
     Elbląski Związek Gwardii połączy obchody urodzin cesarza z kolejną rocznicą istnienia związku. Będą one miały miejsce 18 stycznia w Resursie Mieszczańskiej. Dzień później, w niedzielę 19 stycznia Związek byłych Myśliwych i Strzelców organizuje obchody urodzin cesarza w Domu Wypoczynkowym. W sobotę 25 stycznia Związek byłych Huzarów uczci pamięć cesarza w Domu Rzemiosła, a Związek Marynarki Wojennej uczyni to tego samego dnia w Resursie Mieszczańskiej. Związek Wojskowy Elbląg będzie świętował w poniedziałek 27 stycznia w Domu Rzemiosła, Związek Artylerii 1 lutego w Domu Wypoczynkowym, a Związek Wojskowy „Borussia” 2 lutego w Resursie Mieszczańskiej. Program dla wszystkich świętujących zapowiada się podobnie. Zawiera koncert, uroczystą przemowę z toastem na cześć cesarza oraz przedstawienia teatralne i tańce. (ENN, piątek, 10.01.1913 r.).
     
     Kościelne statystyki z roku 1912
     
Ewangelicki kościół w Neuheide: w ubiegłym roku ochrzczonych zostało 171 dzieci, z których 32 ze związków niesakramentalnych, konfirmowanych [konfirmacja jest w kościołach ewangelickich odpowiednikiem jednocześnie pierwszej komunii i bierzmowania, sakramentów Kościoła katolickiego, ale nie ma ona charakteru sakramentu – Wikipedia]: w święta Wielkiej Nocy 52 dzieci (32 chłopców i 20 dziewczynek), oprócz tego konfirmowano 43 dzieci (25 chłopców i 18 dziewczynek). Pobrało się 48 par (w tym trzy małżeństwa mieszane) […], na wieczny spoczynek udało się 105 osób (w tym 5 martwo urodzonych dzieci). Ze 100 zmarłych 94 skorzystało z chrześcijańskiego pochówku. Zanotowano 49 dzieci poniżej pierwszego roku życia. Pięć osób zakończyło swoje życie przez samobójstwo.
     Kmiecin (niem. Fürstenau) – zanotowano 43 chrzty, w tym 23 chłopców i 20 dziewczynek, konfirmowano 20 dzieci (10 chłopców i 10 dziewczynek), w związek małżeński wstąpiło 14 par, zmarło 22 członków tej wspólnoty. […].
     Zawada (niem. Pangritz Kolonie) – 130 ochrzczonych (68 chłopców i 62 dziewczynki), w tym 13 z małżeństw wyznania mieszanego i 14 ze związków pozamałżeńskich, konfirmowano 84 dzieci (42 chłopców i 42 dziewczynki), udzielono 19 ślubów. […] Pogrzebano 79 osób (42 dzieci i 38 dorosłych). (ENN, piątek, 10.01.1913 r.).
     
     Zmarła nagle na ulicy
     
Wczoraj przy ul. Warszawskiej (niem. Berliner Chaussee) znaleziono martwą 62-letnią Luizę Encke z Zawady (niem. Pangritz-Kolonie). Kobieta, która żyła ze swoim mężem w separacji, zaczęła podobno zaglądać do kieliszka. Nie da się dokładnie stwierdzić, czy przyczyną śmierci było zbyt częste spożywanie alkoholu, czy może kobieta została przejechana przez jakiś pojazd, w wyniku czego zmarła. Być może została potrącona przez jakieś auto. Mogła też zostać przejechana tuż po zgonie i to przez nie jeden samochód. Stwierdzono u niej bowiem liczne złamania kości udowych i goleni. (ENN, piątek, 10.01.1913 r.).
     
     Aresztowano żebraka
     
Bezrobotny Max Engelhardt, który utrzymywał się z żebrania, został aresztowany i zaprowadzony przed sąd. Mężczyzna podaje się za umysłowo chorego. (ENN, piątek, 10.01.1913 r.).
     
     Ukarany za bezmyślność
     
Wczoraj po południu na rzece Elbląg zdarzył się wypadek, który mógł skończyć się tragicznie. 13-letni chłopiec jeździł tam na łyżwach. Rzeka była pokryta cienkim lodem i warstwą błota. Nagle lód załamał się pod nierozsądnym chłopcem. Tylko koledze zawdzięcza życie. Poza katarem, którego nabawił się podczas zimnej kąpieli, chłopcu nic nie dolega. Również ten przypadek powinien służyć za ostrzeżenie przed wchodzeniem na cienki lód. (ENN, sobota, 11.01.1913 r.).
     
     
***
     
     W tym roku publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1913 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś druga porcja wiadomości ze stycznia 1913. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
     
     
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Zastanawiam się, w imię czego w artykule o wypadku na polowaniu autor przypomina czytelnikom niemieckie nazwy? Do kogo to jest kierpowane?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  bernadeta48(2011-01-08)
 • Przepraszam, proszę zignorować mój komentarz, ja później zauważyłem, że to było tłumaczenie z 1913r.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  bernadeta48(2011-01-08)
 • bernadeta48 jesteś całkowicie, ale to CAŁKOWICIE! zignorowana
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-01-08)
 • Ernst Hein utracił w wyniku tego wypadku całe ramię (gangrena) - operacje przeprowadzono w Elblągu. Początkowo uważał to za fatum trzynastego roku XX stulecia, był bowiem przesądny jak wielu ludzi w młodym wieku. Uważał tak nadal choć do końca tegoż trzynastego roku nie wydarzyło się nic bardziej nieszczęśliwego od styczniowego polowania na kaczki. Nie zmienił zdania nawet podczas mobilizacji latem następnego roku. Dopiero jesienią 1916 pomyślał o pechowym przypadku, jako rodzaju losu na loterii, większość mężczyzn z jego pokolenia w okolicy była bowiem okaleczona w większym stopniu, bądź martwa. Mimo kalectwa Ernst nadal polował, pomagał mu ojciec, a potem syn, urodzony tuż po plebiscycie. Był praworęczny i dość zdolny, jeszcze jako kawaler angażował się w działalność społeczną, tak więc z powodzeniem robił karierę urzędnika niższego szczebla.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  erbas(2011-01-08)
 • Ach ten wąs ten wąsik. Niektóre panie mówią, że pocałunek bez wąsów to jak jajko bez soli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-01-08)
 • i dobrze tak temu myśliwemu, hultaj wstrętny :p
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-01-08)
 • Dobrze byłoby gdyby cytowano więcej informacji z życia miasta, a nie tylko z rubryki kryminalnej. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  specerkiem po Elbingu(2011-01-09)
 • Dom Wypoczynkowy mieścił się przy Zigarrenmacherstraße 3 (przed 1936 r. Loeser-Straße). Należał do ewangelickiej gminy kościoła św. Anny. Była tu m. in. największa w Elblągu sala koncertowa, kręgielnia i ogród gastronomiczny. Loeser-Straße, wcześniej Zigarrenmacherstraße (ulica Wyrobników Cygar), bowiem przy niej znajdowała się największa w Europie fabryka tytoniu i cygar - "Loeser & Wolff"), a jeszcze wcześniej była to Kleine Ziegelscheunenstraße (ulica Małej Stodoły Cegielnianej), gdyż tu gdzie dzisiaj jest m. in. Kaufland, kryty basen, teatr i lodowisko - znajdowało się wyrobisko gliny i produkowano cegłę. Gewerbehaus - Dom Rzemiosła znajdował się przy ul. Bednarskiej (d. Spieringstraße) naprzeciwko słynnego "Camel-Haus" - Domu Pod Wielbłądem, jednej z najpiękniejszych kamieniec elbląskiego Starego Miasta. Gewerbehaus - dzisiaj jest tu wolne miejsce, ale przewidziana jest odbudowa tej kamienicy - zgodnie z tzw. retrowersją Starego Miasta. "Neuheide" - tłumacz nie wyjaśnia tej nazwy, a jest to ta część dzisiejszego Jegłownika, gdzie na dyluwialnym, piaszczystym pagórku znajduje się cmentarz i piękny (fachówkowy) kościół z 1804 r. - zawiadowany obecnie przez dobrego proboszcza, historyka i gospodarza - ks. Andrzeja Kilanowskiego. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  erg.(2011-01-09)
 • Broń sama nie strzela. Du*a z niego nie myśliwy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wredny(2011-01-10)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!