UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... przejazdem był król Danii

 Elbląg, Dworzec w starym Elblągu
Dworzec w starym Elblągu

W poniedziałek wieczorem o godz. 22.15 nocnym pociągiem przejeżdżali przez nasz dworzec król Danii Chrystian IX, książę Danii Waldemar oraz książę Walii i Yorku ze swoją służbą. Państwo wracali z Petersburga i kontynuowali swoją podróż do Berlina (EZ, środa, 05.12.1894 r.).

Ze spraw sądu ławniczego
       Sąd ławniczy skazał dzisiaj pomocnika malarza Emila Loechela z Elbląga za żebractwo i obrazę na tydzień więzienia i pięć tygodni aresztu. Po odbyciu kary oskarżony zostanie przekazany krajowemu urzędowi policji. Dyrektor fabryki Samuel Woeffler, który kazał swojej pracownicy pracować dłużej niż przewidywała umowa o pracę, został skazany na dwa dni więzienia i musi zapłacić dziesięć marek kary [...] (EZ, sobota, 01.12.1894 r.).
      
       Elbląg będzie świętował okrągłą rocznicę urodzin króla Szwecji
       Jak udało nam się ustalić, również w naszym mieście odbędą się uroczystości z okazji trzysetnej rocznicy urodzin wielkiego szwedzkiego króla Gustawa Adolfa [Gustaw II Adolf zwany Lwem Północy (ur. 9 grudnia 1594 w Sztokholmie, zm. 16 listopada 1632 pod Lützen) – król Szwecji w latach 1611–1632, dowódca, strateg, reformator armii i polityk – Wikipedia]. Z polecenia tutejszego Związku im. Gustawa Adolfa 9 grudnia o godz. 17 w kościele Trzech Króli zostanie odprawione uroczyste nabożeństwo. Nie wybrano jeszcze kaznodziei, który tego dnia wygłosi kazanie. Wkrótce będzie on znany. Wieczorem tego samego dnia przy współudziale tutejszej ewangelickiej społeczności odbędzie się festiwal „Gustaw Adolf w naszym teatrze”. Połowa zebranych tego dnia pieniędzy zostanie przekazana Związkowi im. Gustawa Adolfa (EZ, niedziela, 02.12.1894 r.).
      
       Oszust na Starym Mieście
       Pewien tutejszy pomocnik tapeciarza żebrał wczoraj po południu w domach na Starym Rynku, dokonał jednak także kradzieży w sklepie z cygarami. Musiano wezwać funkcjonariusza policji, a że mężczyzna nie zdążył uciec, nastąpiło jego aresztowanie (EZ, niedziela, 02.12.1894 r.).
      
       W naszym mieście mogą zacząć działać antysemici

       Antysemici szukają również w naszym mieście pola do uprawiania propagandy. Za dwa tygodnie w tej sprawie wygłosi u nas wykład poseł profesor Foerster (EZ, wtorek, 04.12.1894 r.).
      
       Na Czerniakowskiej raniono mężczyznę
       W sobotę wieczorem w drodze do domu napadnięto zamieszkałego przy ulicy Czerniakowskiej (niem. Schottlandstrasse) robotnika Weissa. Mężczyznę napadło dwóch mężczyzn nieopodal jego domu, którzy bez powodu rzucili się na bezbronnego z nożem. Weiss został ranny w głowę (EZ, wtorek, 04.12.1894 r.).
      
       Po złodzieju ani śladu
       Wielką stratę poniosła w sobotę przed południem wdowa zamieszkała przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstrasse). Kobieta położyła w swoim mieszkaniu na stole blaszaną puszkę z zawartością 300 marek i wyszła na chwilę z domu. Mieszkanie zostawiła otwarte bez żadnego nadzoru. Gdy wróciła do domu, puszka z pieniędzmi zniknęła, a po złodzieju nie było ani śladu (EZ, wtorek, 11.12.1894 r.).
      
       W naszym mieście grasują złodzieje

       Zamieszkałemu przy ulicy Słonecznej (niem. Sonnenstrasse) listonoszowi Wilhelmowi Nath’owi przedwczorajszej nocy ukradziono z kurnika cztery tłuste kaczki a żonie robotnika zamieszkałej przy ulicy Nowowiejskiej (niem. Neuengutstrasse) sporą liczbę ubrań (EZ, wtorek, 11.12.1894 r.).
      
       Na 3 Maja powstanie nowa karczma

       Komisja miejska wydała zgodę byłemu restauratorowi Jakubowi Riedelsdorf’owi na uruchomienie karczmy przy ulicy 3-Maja 18 (niem. Johannisstrasse) (EZ, wtorek, 11.12.1894 r.).
      
       Zaczyna się sprzedaż choinek
       Na Placu Fryderyka Wilhelma (niem. Friedrich-Wilhelm-Platz, dzisiejszy Plac Słowiański) rozpoczęła się dziś sprzedaż choinek. Ponieważ na razie kosztują one dość dużo, opuszczono ceny pojedynczych okazów. Kilogram jabłek kosztował dziś 15 marek (EZ, środa, 12.12.1894 r.).
      
       Narobili szkód na Zawadzie

       W nocy z soboty na niedzielę na Zawadzie (nie. Pangritz-Kolonie) szarżowało czterech niedorostków. I tak przy gospodzie Concordia przewrócili oni płot, który rzucili na drugą stronę ulicy. To samo zrobili z płotem przy domu wdowy Winkler. Gdzieniegdzie rozbili też szyby. Sprawcy zostali schwytani i postawieni w stan oskarżenia (EZ, czwartek, 13.12.1894 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1894, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".

      
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama