Piątek 22-03-2019, imieniny Katarzyny, Bogusława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... restauratorzy cieszyli się z koncesji

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... restauratorzy cieszyli się z koncesji
W przedwojennym Elblągu mieszkańcy mieli duży wybór restauracji

Komisja Rady Miejskiej udzieliła zgodę restauratorowi Teofilowi Kobielli na utworzenie gospody w domu przy ulicy Królewieckiej 49/50 (niem. Koenigsbergerstrasse). Komisja udzieliła także zgody administratorowi mleczarni panu J. Krangerowi na sprzedaż koniaku w mleczarni przy ulicy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej 68 (niem. Äußerer Mühlendamm, dzisiejsza Traugutta). Goście, którzy przychodzą tutaj, aby skosztować krowiego mleka, będą mogli teraz nabyć nowy trunek (AZ, środa, 30.07.1890 r.).

Zmarł tajny radca handlowy Georg Grunau
     Wczoraj wieczorem zmarł jeden z naszych najbardziej zasłużonych obywateli, tajny radca handlowy Georg Grunau, którego nazwisko jest znane w środowisku elbląskim. Jako członek rady miejskiej zmarły przez długie lata służył dobru powiatu. Jako właściciel przedsiębiorstwa żeglugowego, jednego z tutejszych największych sklepów ze zbożem i przewodniczący kolegium handlowego był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli handlu […], a wyrazem największego szacunku dla zmarłego było mianowanie go tajnym radcą handlowym. Jako zwierzchnik resursy Humanitas pozostawił po sobie wspaniały ogród przy kasynie. W podobny sposób jego imię związane jest z bractwem św. Grzegorza i z innymi organizacjami. Niestety nie było mu dane zebrać owoców swojej długoletniej działalności i móc cieszyć się nimi. […] Niech spoczywa w pokoju! (AZ, wtorek, 29.07.1890 r.).
     
     Koncert koła śpiewaczego Liedertafel

     Na wczorajszy koncert koła śpiewaczego Liedertafel, który odbył się przy wspaniałej pogodzie w zacienionej Winnicy (niem. Weingrundforst), przybyła liczna publika, co, biorąc pod uwagę liczne zasługi koła, wcale nas nie dziwi. […] Liedertafel i jego zasłużony dyrygent pan Schoeneck odnieśli wczoraj sukces, oddając w charakterystyczny dla siebie sposób przeróżne pieśni. Spontaniczne oklaski publiczności zachęciły śpiewaków, by do swojego i tak już bogatego programu dołączyć jeszcze kilka kawałków. Ponieważ instrumentalna część wieczoru również została wzbogacona o kilka utworów, koncert skończył się dopiero po godz. 22 (AZ, wtorek, 29.07.1890 r.).
     
     Samobójstwo Anny Rudolph

     Wczoraj przed południem w rzece Elbląg przy Ziegelwerder znaleziono ciało poszukiwanej od środowego wieczora pracownicy fabryki Anny Rudolph. Dziewczyna odebrała sobie życie z powodu kłótni ze swoimi krewnymi. Dziewczyna miała wcześniej cierpieć na epilepsję, skutkiem czego nie była do końca zdrowa na umyśle. Z kolei w sobotę w południe w tutejszym więzieniu zatruł się pewien tutejszy więzień. Powodem samobójstwa był strach przed karą (AZ, wtorek, 29.07.1890 r.).
     
     Wycieczka wczasowiczów do Nowego Dworu

     Wczoraj w po południu około godz. 14 turyści wybrali się parowcem „Kaiser” na wycieczkę do Nowego Dworu Gdańskiego (niem. Tiegenhof). Wyprawa przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Uczestnicy wycieczki zjedli kolację i wypili kawę w gospodzie „Das deutsche Haus”. Niektórzy kupili nowodworskie specjały, inni zrobili sobie spacer na Platenhof. Około godz. 20 ekipa wróciła przy blasku księżyca do Krynicy (AZ, czwartek, 31.07.1890 r.).
     
     Kobiety w uniformach
     Wkrótce na naszych ulicach będzie można zobaczyć panie w uniformach. Wprowadzenie uniformów w punktach pocztowych i telegraficznych dla żeńskiej siły roboczej jest zupełną nowością. Jak donoszą gazety, panie będą nosić niebieską górę z trykotu z – podobnie jak u mężczyzn – kołnierzem i klapkami koloru pomarańczowego z lśniącymi guzikami. Uniformy będą nosić podczas służby. Jeśli chodzi o spódniczki, wprowadzono dowolność wyboru. Wedle własnego gustu […] (AZ, czwartek, 31.07.1890 r.).
     
     Królewskie Zawody Strzeleckie
     W niedzielę, 3 sierpnia Dębicki Związek Strzelecki organizuje swoje coroczne królewskie zawody strzeleckie. Królewskie zawody strzeleckie Elbląskiego Związku Strzeleckiego odbędą się z kolei w poniedziałek, 11 sierpnia (AZ, czwartek, 31.07.1890 r.).
     
tłum. Dominika Kiejdo
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z Nowym Jorkiem
Obrazy na alupanelu
Obraz na płótnie, tryptyk 70x110, 110x110, 70x110 cm
Fototapety czarno białe Black&White