Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... rozdawano dzieciom prezenty

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... rozdawano dzieciom prezenty Ulica Zamkowa przed wojną
Rek

Gdy dziś przed południem pewien zamieszkały przy ulicy Zamkowej (niem. Burgstraße) mężczyzna szedł tą właśnie ulicą, najechała na niego jednokonna furmanka. Mężczyzna upadł na ziemię i doznał dość poważnych obrażeń. Woźnica furmanki pełni służbę u handlarza z ulicy Wodnej (niem. Wasserstraße) (AZ, niedziela, 14.12.1890 r.).

Słodycze z Elbląga trafią do Kamerunu
     Przed kilkoma dniami pewien tutejszy cukiernik wysłał do Kamerunu paczkę ze słodyczami z marcepanu (AZ, sobota, 13.12.1890 r.).
     
     Teresa Careño znów wystąpi w Elblągu

     Teresa Careño (ur. 22 grudnia 1853 roku, zm. 12 czerwca 1917 roku – wenezuelska pianistka, śpiewaczka i kompozytorka) najwybitniejsza pianistka naszych czasów zapowiedziała kolejną wizytę w Elblągu. Wszyscy, którzy mieli okazję słuchać gry tej artystki, z pewnością nie zapomnieli wrażeń, jakie pozostawiła po sobie ta mistrzyni fortepianu. Jak udało nam się ustalić, księgarnia Meissnera zbiera już zamówienia na koncert, który odbędzie się w lutym (AZ, niedziela, 14.12.1890 r.).
     
     Kradzieże
     Z kuchni mieszkania przy ulicy Małej Kumieli (niem. Kleiner Hommelstraße) ukradziono dziś przed południem chleb i funt masła, z kolei handlarce na placu Fryderyka Wilhelma (dziś plac Słowiański, niem. Friedrich Wilhelm Platz) ukradziono duży kawałek sera (AZ, niedziela, 14,12.1890 r.).
     
     Dbajmy o chodniki szczególnie zimą

     Nasze chodniki są w bardzo kiepskim stanie, a chodzenie po nich o tej porze roku jest szczególnie niebezpieczne. Ostatnio przekonał się o tym w Malborku pewien znajdujący się w drodze z dworca do miasta mężczyzna z Elbląga, który upadł tak nieszczęśliwie na ziemię, że doznał poważnych obrażeń prawej ręki (AZ, wtorek, 16.12.1890 r.).
     
     Apel do łyżwiarzy
     Uczeń Willy Lange jeździł wczoraj cztery godziny na łyżwach. Nagle w prawym udzie złapał go skurcz. W pewnym momencie chłopak dostał mocnych zawrotów głowy i upadł na lód i nieprzytomny został zaniesiony do domu. Stwierdzono, że zawroty głowy były spowodowane zbyt długim jeżdżeniem na łyżwach a także naprzemiennym rozgrzaniem i ochłodzeniem organizmu w trakcie jazdy. Ten przypadek powinien służyć innym łyżwiarzom za ostrzeżenie (AZ, wtorek, 16.12.1890 r.).
     
     Sen, który mógł się skończyć tragicznie
     Dzisiaj rano na polnej drodze prowadzącej do Bażantarni (niem. Vogelsang) niedaleko miasta znaleziono pewnego prawie zupełnie zamarzniętego tutejszego czeladnika murarskiego. Mężczyzna popił sobie zdrowo wieczorem a potem udał się na wypoczynek. W drodze upadł ze zmęczenia i leżał długo na ziemi. W domu przy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Äußerer Mühlendamm, dziś 1-Maja) przez całą godzinę próbowano go przywrócić do życia. Udało się, jednak niektóre części jego ciała wciąż są przemarznięte (AZ, wtorek, 16.12.1890 r.).
     
     Podejrzana o zabicie noworodka
     W sobotę aresztowano dyplomowaną położną z miejscowości na Żuławach i przewieziono do Malborka (niem. Marienburg). Kobieta jest podejrzana o utopienie nowo narodzonego dziecka w kadzi z zimną wodą (AZ, wtorek, 16.12.1890 r.).
     
     Prezenty świąteczne dla dzieci z ochronek

     Prezenty będą rozdawane w czterech ochronkach dla dzieci [ochronka – wczesna forma przedszkola. Był to zakład dobroczynny, zakładany w celu opieki i wychowania ubogich, małych dzieci, pozbawionych opieki matek. Często ochronki były prowadzone przez związki wyznaniowe. Zaczęły powstawać na początku XIX wieku – Wikipedia] w następujących terminach: w środę przy ulicy Browarnej 12 (niem. Lange Niederstraße), w czwartek przy ulicy Huzarskiej 22 (niem. Ritterstraße), w piątek przy ulicy Słonecznej 36 (niem. Sonnenstraße), w sobotę przy ulicy Bema 22 (niem. Äußerer Georgendamm). Mile widziani będą tam przyjaciele dzieci i mecenasi (AZ, środa, 17.12.1890 r.).
     
     Napad na Warszawskiej

     Wczoraj rano na ulicy Warszawskiej (niem. Berliner Chaussee) napadnięto na zamieszkałą przy ulicy Gwiezdnej (niem. Sternstraße) roznosicielkę mleka i ukradziono jej 6 marek i 20 fenigów (AZ, środa, 17.12.1890 r.).
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
RTV + SZAFA
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna III