UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... rozpoczęła się nauka

 
Elbląg, Paulusschule, dzisiejszy Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu
Paulusschule, dzisiejszy Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu
Reklama

Od pierwszego kwietnia rozpocznie się obowiązek szkolny dzieci urodzonych od 1 kwietnia 1886 do 31 marca 1887 roku. Obowiązkiem rodziców i opiekunów tych dzieci jest ich przyprowadzanie do szkoły dnia 1 kwietnia (AZ, wtorek, 14.03.1893 r.).

Na zalewie lód nadal trzyma
       O tym, jak mocna jest jeszcze pokrywa na zalewie Wiślanym, świadczy fakt, że jeszcze dziś furmanka zaprzęgnięta w dwa konie z Tolkmicka (niem. Tolkemit) przemierzyła część trasy właśnie po zalewie. Z kolei wczoraj przemierzały po zalewie z Tolkmicka do Przebrna (niem. Pröbernau) sanie zaprzęgnięte w dwa konie załadowane 30 cetnarami (dawna jednostka wagi, 1 cetnar odpowiadał 50 kg) mąki (AZ, sobota, 11.03.1893 r.).
      
       Na rzece Elbląg lód jest coraz słabszy

       Podczas gdy na jeziorze Drużno (niem. Drausensee) pokrywa lodowa jest nadal gruba, pośrodku rzeki Elbląg na pokrywie lodowej występuje sporo dziur, które są wypłukiwane przez prąd wody. W każdym razie wejście na taki lód grodzi niebezpieczeństwem (AZ, sobota, 11.03.1893 r.).
      
       Okropny wypadek
       Okropny wypadek zdarzył się w młynie należącym do F. Pracujący tam czeladnik zajmował się właśnie czyszczeniem znajdującego się w ruchu młyna, podszedł zbyt blisko do "chodzącego" pasa, został wciągnięty przez "ślimak", który rozdrobnił na kawałki ręce biedaka, ranił go też poważnie w głowę tak, że musiał zostać przewieziony do tutejszego szpitala (AZ, niedziela, 12.03.1893 r.).
      
       Fałszywe monety w obiegu
       W naszym mieście krążą fałszywe talary. Ostatnio pojawiły się one w obiegu u handlarzy przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstraße) i na Wyspie Spichrzów (niem. Speicherinsel). Na monetach widnieje znak A i rok 1866 (AZ, niedziela, 12.03.1893 r.).
      
       Nieszczęśliwy upadek ze schodów zakończył się śmiercią
       Gdy wczoraj wieczorem zamieszkały przy ulicy Płk. Dąbka 40-letni robotnik Michael Mueller wracał do domu, wszedł na schody prowadzące do jego mieszkania i nieszczęśliwie przewrócił się na plecy. Doznał na tyle poważnych obrażeń, że leżał nieprzytomny a dziś przed południem niestety zmarł (AZ, niedziela, 12.03. 1893 r.).
      
       Sobota pod znakiem bójek

       W sobotę doszło w różnych miejscach naszego miasta do bójek. Z tego powodu aresztowano siedem osób (AZ, wtorek, 14.03.1893 r.).
      
       Opowie o życiu wśród kanibali

       Otrzymaliśmy wiadomość od podróżnika po Afryce Teodora Westmana, że w czwartek lub piątek wygłosi on już od dawna zapowiadany wykład pt. "10 lat między kanibalami w górnym Kongo i skandale Stanleya". Więcej na ten temat w najbliższych dniach (AZ, środa, 15.03.1893 r.).
      
       Nie rzemyki, nie plecaki a torby
       Z kręgów nauczycielskich otrzymaliśmy wiadomość, że w ostatnich latach rodzice swoim pociechom pierwszego dnia szkoły kupują rzemyk na książki, podobny do tego, jaki noszą dorośli. Ponieważ w okolicach Wielkanocy znów zaczyna się kolejny kurs, środowisko nauczycielskie apeluje, że rodzice lepiej zrobiliby kupując "małym" dzieciom zwykłą torbę szkolną". Najlepiej, by była to właśnie torba aniżeli plecaki [...] (AZ, czwartek, 16.03.1893 r.).
      
       Wkrótce rozpocznie się okres żeglugowy

       W nastepną sobotę rozpocznie się sezon żeglugowy na rzece Elbląg. Tego dnia odbędzie się pierwsza wycieczka parowcem kapitana Friersa z Nowakowa (niem. Terranova) do Elbląga. W niedzielę, a więc dzień później odbędzie się wycieczka krajoznawcza tym samym statkiem, która będzie zmierzać do brzegu lodowego zalewu (AZ, piątek, 17.03.1893 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama