Poniedziałek 22-04-2019, imieniny Łukasza, Leona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu...saper dostał w głowę butelką wódki

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu...saper dostał w głowę butelką wódki
Na elbląskiej starówce od zawsze się działo

W wigilię Bożego Narodzenia pewien przebywający tu na urlopie saper z Gdańska (niem. Danzig) spotkał się z przyjaciółmi na Starym Mieście i podczas powitania bez żadnego większego powodu dostał od przypadkowego przechodnia tak mocno butelką wódki w głowę, że natychmiast zalał się krwią i musiano wezwać pomoc lekarską. Jak udało nam się dowiedzieć, sprawcą okazał się wielokrotnie karany bednarz Herrmann Schuetz. Mężczyzna przyznał się do winy, wyznał też, że przez pomyłkę napadł na nieszczęsnego sapera. Według winowajcy atak miał być wymierzony przeciwko przebywającemu u nas na urlopie piechurowi (EZ, sobota, 08.01.1887 r.).

Gdy obcy urzędnik stanu cywilnego udziela ślubu…
     Pewien urzędnik stanu cywilnego w zastępstwie swojego chorego kolegi udzielił w sąsiedniej miejscowości ślubu, podczas którego doszło do podpisania aktu zawarcia małżeństwa. Spisał także protokół, w którym naniósł adnotację „w zastępstwie”. Odpowiednie starostwo uznało jednak małżeństwo za nieważne, z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uznało ważność tego małżeństwa, zwróciło jedynie uwagę, że protokół odnośnie zawartego małżeństwa należy wpisać do rejestru miejscowości urzędnika udzielającego ślubu (EZ, piątek, 07.01. 1887 r.).
     
     Ostrzeżenie przed wejściem na lód na rzece Elbląg

     Z racji tego, że lód na rzece Elbląg jest niepewny, policja zabroniła na razie korzystać ze ślizgawki pomiędzy dwoma mostami. Również mieszkańcy naszego miasta zwracają uwagę na policyjne tablice ostrzegawcze mówiące o niebezpieczeństwie wejścia na lód, znajdujące się w pobliżu ślizgawki. Zwracamy się więc do rodziców i nauczycieli z prośbą, by ostrzegali dzieci przed wejściem na lód i uświadomili czyhające tam niebezpieczeństwo (EZ, piątek, 07.01.1887 r.).
     
     Malarz popełnił samobójstwo

     Wczoraj wieczorem około godz. 19 przy ulicy Tamka 3 (niem. Innerer Vorberg, polskie tłumaczenie Wewnętrzne Przedzamcze) znaleziono martwego Otto Schulza z Elbląga, który ostatnimi czasy bardzo oddawał się piciu. Mężczyzna powiesił się na pasku. Powodem tego desperackiego czynu był strach przed karami, które z różnych powodów uzbierały się mężczyźnie. Ciało zostało przewiezione do kostnicy szpitala (EZ, piątek, 07.01.1887 r.).
     
     Za swoje zachowanie trafił za kratki

     Wczoraj wieczorem wielokrotnie karany kołodziej August Gotfryd Albert z Elbląga wtargnął do mieszkania przy ulicy Słonecznej (niem. Sonnenstrasse) i zaczął żebrać w bardzo nachalny sposób. Nie dał się w żaden sposób wyprosić z mieszkania, tylko w swojej bezczelności prosił tak o jałmużnę, że rzucił się z kijem na gospodynię domu, wymyślając ją od różnych. Ponieważ mieszkańcom domu nie udało się powstrzymać mężczyzny, wezwano urzędnika policji, który aresztował bezczelnego mężczyznę i wsadził za kratki (EZ, piątek, 07.01.1887 r.).
     
     Kurs dla maszynistów i palaczy
     Również i w tym roku Związek Rzemiosła uruchomi kierunek dla maszynistów i palaczy. Kurs rozpocznie się już w najbliższy wtorek. W dziale ogłoszeń dzisiejszego numeru znajdą Państwo więcej informacji, m.in. na temat, w jaki sposób zapisać się na kurs (EZ, sobota, 08.01.1887 r.).
     
     Coraz więcej napadów w naszym mieście

     Wczoraj wieczorem około dwunastoletnia dziewczynka została wysłana przez rodziców do piekarni po pieczywo. Gdy dziecko po dokonaniu zakupów wracało do domu ulicą Oboźną (niem. Petristrasse), zostało napadnięte przez stare babsko, które wyrwało dziewczynce chleb. Sprawcą okazała się wdowa B. Podobny przypadek miał miejsce również wczoraj wieczorem przy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Ausserer Muehlendamm, dzisiejsza ulica Traugutta). Tam napadł na roznosiciela gazet pewien rzezimieszek i próbował mu wyrwać paczkę z gazetami. Dopiero gdy na miejsce przybyła zwabiona okrzykami napadniętego pomoc, mężczyzna zostawił swoją ofiarę i uciekł, gdzie pieprz rośnie. Brak oświetlenia na Zewnętrznej Grobli Młyńskiej sprzyja wzrostowi takich przypadków w tamtej okolicy (EZ, sobota, 08.01.1887 r.).
     
     Mimo zakazu wchodzą na lód

     Mimo policyjnego zakazu dotyczącego wchodzenia na lód na rzece Elbląg i mimo kruchości lodu […] zarówno mali jak i dorośli wchodzą na tę niebezpieczną pokrywę lodu. Oczywiście nie może się wtedy obyć bez wypadków. Dziś rano załamał się lód pod dwoma mężczyznami, którzy weszli na sam środek rzeki w okolicy walcowni. Ich życie wisiało na włosku, ale całe szczęście udało się uratować mężczyzn. Zimna kąpiel nie jest chyba jednak dla nich wystarczającą nauczką (EZ, sobota, 08.01.1887 r.).
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Polar z haftem
Czapka z nadrukiem
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywka GODŁO