UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... stan wód był niski

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... stan wód był niski

Wody zalewu są obecnie tak niskie, że żegluga jest w przestoju. Jeden ze statków obładowany kostkami brukowymi […] musiał zostać częściowo rozładowany, by być lżejszym i poniósł przez to duże koszta, stoi teraz w Elblągu. […] (AZ, wtorek, 04.08.1891 r.).

Odwiedziny księcia Heinricha
       Dziś około godz. 13 do naszego miasta przybył książę Heinrich, by spotkać się z elitą zakładu Schichaua na torpedowcu, którym wczoraj nadinżynier Ziese pojechał po przebywającego w Piławie (dzisiejszy Bałtijsk, niem Pillau) księcia. Ziese przybył tam wczoraj o godz. 15. […] Początkowo wyjazd z Piławy, gdzie książę przybył wczoraj po południu o godz. 17 na „świerszczu”, miał mieć miejsce dziś rano o godz. 6, ponieważ jednak jego Książęca Mość chciała dziś rano wziąć jeszcze udział w ćwiczeniach marynarki wojennej, wyjazd ten został przesunięty i nastąpił dopiero o godz. 9.45. Zamiast więc o godz. 9, jak to wcześniej było zaplanowane, książę przybył do Elbląga o godz. 13, ponieważ po drodze torpedowiec wziął udział w manewrach. W drodze zjedzono śniadanie, które przygotował właściciel „Elbląskiego Dworu” (niem. Elbinger Hof) pan Lau. Podczas gdy rano przy rzece Elbląg zebrała się spora grupa ludzi, liczba tych, którzy chcieli powitać księcia w południe była mniejsza. Ponieważ Jego Książęca Mość był ubrany w jasnoszare cywilne ubranie i ciemny kapelusz a panowie ze sztabu admiralskiego byli odziani w cywilne ubrania, by być incognito, początkowo pojawiła się plotka, jakoby książę Heinrich wcale nie przybył do Elbląga. Po przywitaniu księcia przez tajnego radcę Schichaua i dworskiego łowczego hrabiego Dohna, wiedziano, że książę jednak odwiedził nasze miasto. Dodatkowo wieść o wizycie księcia niosła także flaga, która powiewała na dźwigu stoczni Schichaua. Książę Heinrich zwiedził stocznię i odlewnię, w której spędził sporo czasu, pokazując wszędzie swoje żywe zainteresowanie zakładem. O godz. 14 udał się ze swoją świtą do schichauowskich zakładów przy dworcu, a o godz. 14.35 wyruszył dalej do Malborka (niem. Marienburg), gdzie miał zwiedzić zamek. Wieczorem kontynuował podróż do Gdańska (niem. Danzig) […]. Dość zabawny epizod miał miejsce podczas przybycia księcia na Treideldamm, gdzie jego przybycia oczekiwała spora grupa. Gdy torpedowiec po długim oczekiwaniu w końcu przybył na miejsce, jedna z kobiet, która przez wzgląd na cywilne ubranie księcia i jego świty wywnioskowała, że te wyczekiwane odwiedziny wcale nie dojdą do skutku, dała wyraz w elbląskim dialekcie swoją złość słowami: „No, gdzie on jest? Czeka człowiek tutaj godzinę jak ten głupiec a jego nie ma”. Książę, który słyszał te słowa, pokręcił głową i machnął ręką, jakby chciał rzec: „Nie”. I dał wyraz swojego ubawienia z języka, jakim mówiła kobieta i z faktu, że go nie rozpoznała (AZ, sobota, 01.08.1891 r.).
      
       Koncert kapeli Pelza w Winnicy

       W Winnicy (niem. Weingrundhorst) odbędzie się jutro wielki koncert kapeli Pelza. Po południu w miejscu tym zostanie postawiony wielki balon a wieczorem zapowiadają się ognie bengalskie (AZ, wtorek, 04.08.1891 r.).
      
       Liedarhain na zaproszenie browaru
       Na zaproszenie dyrektora browaru pana Sy koło śpiewacze Liederhain w najbliższą środę złoży wizytę w Angielskim Zdroju (AZ, wtorek, 04.08.1891 r.).
      
       Żyto i jęczmień w sprzedaży
       Pierwsze świeże żyto i pierwszy świeży jęczmień trafiły dziś do miasta. Za żyto trzeba było zapłacić 8,60 a za jęczmień 6 marek. Pod koniec tygodnia możemy liczyć na większy dopływ zboża na miejski rynek (AZ, wtorek, 04.08.1891 r.).
      
       Upił się, zasnął i został okradziony
       Pewien zamieszkały przy ulicy Przy Bramie Targowej (niem. Markttorstrasse) czeladnik kowalski upił się wczoraj tak bardzo, że w Dużym Ogrodzie Zabaw (niem. Gr. Lustgarten) padł nieprzytomny i zasnął. Gdy się obudził, spostrzegł, że nie ma przy sobie srebrnego zegarka kieszonkowego i portmonetki z zawartością. Złodziej jest poszukiwany (AZ, wtorek, 04.08.1891 r.).
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ale eureka trzeba poglebiarke puścić. Mały pelno
  • .. .dworskiego łowczego hrabiego Dohna. .. To właściciel Słobit (Schlobitten) Richard Wilhelm zu Dohna-Schlobitten, który w 1900 r. został uhonorowany przez cesarza Wilhelma II tytułem książęcym (na zasadzie primogenitury). .. .podczas przybycia księcia na Treideldam. .. prawidłowo Treideldamm, to Burłacza Grobla, odcinek nabrzeża położony równolegle do rz. Elbląg, dzisiaj nie oznaczony - w pobliżu Eko-odlewni GE.
  • Upłynęło 126 lat a jednostki nadal muszą się odładowywać, żeby wyjść z "portu morskiego" :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    Porciarz(2017-08-12)
  • Dobre sakiewka i srebrny sikor zmieniły własciciela. Ważne ze złodziej jest poszukiwany.
  • Cyt. : ". .. Za żyto trzeba było zapłacić 8,60 a za jęczmień 6 marek. .. " Za jaka ilosc tyle placono? Pewnie w oryginale po niemiecku pisamo za jaka ilosc ta cena!
Reklama