UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… świętowano Sylwestra

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu… świętowano Sylwestra

W noc sylwestrową, która przebiegła bez większych ekscesów, kilku chłopaków odwiązało łódkę zacumowaną na brzegu rzeki Elbląg i ulokowało ją przed wjazdem na most Wysoki tak, że przez jakiś czas przejazd był zablokowany. Na ulicach tej nocy panowało ożywienie. Śpiący tej nocy mieszkańcy Starego Miasta byli budzeni ze snu przez ludzi wołających co rusz: „Niech żyje Nowy Rok!” (AZ, niedziela, 03.01.1892 r.).

Uwaga, jest ślisko!
       Wczoraj przed południem poślizgnął się na placu Fryderyka Wilhelma (niem. Friedrich Wilhelm Platz) właściciel miejski G. z Krasnego Lasu (niem. Schönwalde) i złamał sobie staw skokowy (AZ, piątek, 01.01.1892 r.).
      
       Błądzenie jest rzeczą ludzką

       Doświadczyli tego wiejscy gospodarze, którzy myśleli, że wigilia Nowego Roku jest dniem targowym i przybyli do Elbląga z masłem i jajkami na rynek. Zmuszeni więc byli sprzedać swoje produkty za niższą cenę handlarzom i piekarzom (AZ, piątek, 01.01.1892 r.).
      
       Szampańska zabawa koła śpiewaczego Liederhain

       Bardzo udany wieczór sylwestrowy zorganizowało koło śpiewacze Liederhain w Resursie Mieszczańskiej. Krótko przed godz. 21 sale zaczęły się już zapełniać gośćmi […]. Impreza sylwestrowa rozpoczęła się od zaprezentowania energicznych utworów kilku chórów, dzięki czemu potwierdziło się to, co mówi się o gorliwości i oddaniu, z jakim wykonują swoje utwory dyrygent Korell i śpiewacy. W tej części programu rozpoczęły się tańce, po nich zaprezentowano na scenie pomysłową bożonarodzeniową alegorię. Następnie odbyło się losowanie bogatych prezentów oraz darów. Potem miała miejsce kolacja, a o północy wzniesiono toast i tym samym powitano Nowy Rok. Po zjedzonym posiłku mężczyźni i kobiety z nowymi siłami rzucili się w wir tańca. A gdy zaświtał pierwszy ranek Nowego Roku, na parkiecie można było znaleźć jeszcze kilku wytrzymalszych gości. Bez dwóch zdań można powiedzieć, że był to udany wieczór, który z pewnością wszystkim uczestnikom jeszcze długo pozostanie w pamięci (AZ, niedziela, 03.01.1892 r.).
      
       Rekordowa liczba urodzeń w parafii świętej Anny

       W parafii świętej Anny w ubiegłym roku przyszło na świat 300 dzieci (dla porównania w rok wcześniej urodziło się ich 249). To rekordowa liczba, którą zanotowano, odkąd istnieje parafia. W ubiegłym roku w tej parafii zmarło 209 osób (w roku 1890 208). W porównaniu z liczbą narodzin różnica jest zadowalająca. Do komunii przystąpiło 2147 członków parafii (w 1890 było ich 2165). Ślub zawarło 59 par (o 20 par więcej niż w roku poprzednim). Do sakramentu bierzmowania przystąpiło 49 osób, o 18 mniej niż rok wcześniej (AZ, niedziela, 03.01.1892 r.).
      
       O mało nie doszło do nieszczęścia

       Wczoraj rano około godz. 10 na Wewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Innerer Mühlendamm, dzisiejsza 1-Maja) o mało nie doszło do nieszczęśliwego wypadku. Wszystko za sprawą komina, który runął na ziemię, co przeraziło mieszkańców budynku. Burza, która rozpętała się właśnie w tym czasie, zerwała przykrywkę komina z dachu szpitala św. Elżbiety i z wielkim hukiem podobnym do huku grzmota na chodnik zleciały wielkie ciężkie cegły. Całe szczęście nikt nie przechodził wtedy w tym miejscu, w przeciwnym razie wielkie ciężkie cegły mogłyby wyrządzić komuś poważną krzywdę (AZ, niedziela, 03.01.1892 r.).
      
       Skandaliczne zachowanie żołnierza
       Pewien żołnierz marynarki, znajdujący się obecnie w drugiej klasie stanu żołnierskiego, założył wielokrotnie mimo zakazu uniform żołnierski. Również przedwczoraj udał się w nim na ulicę, upił się i zachowywał się tak skandalicznie w lokalu przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße), że został aresztowany. Podczas aresztowania stawiał opór względem funkcjonariuszy policji tak, że musieli oni wielokrotnie użyć broni (AZ, niedziela, 03.01.1892 r.).
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama