Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... świętowano urodziny cesarzowej

Elbląg, Dawno temu w Elblągu... świętowano urodziny cesarzowej Holländer Chaussee (Szosa Pasłęcka, dzisiejsza aleja Grunwaldzka)

Z powodu śliskiej nawierzchni doszło dziś do kilku nieszczęśliwych upadków. Na ulicy Janowskiej (niem. Herrenstraße) pewna służąca upadła tak nieszczęśliwie, że złamała sobie lewy nadgarstek. Z kolei przy ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstraße) pewna pracownica fabryki zwichnęła sobie stopę, a przy al. Grunwaldzkiej (niem. Holländer Chaussee) wczoraj wieczorem przewrócił się koń i doznał poważnych obrażeń (AZ, środa, 22.10.1890 r.).

Urodziny cesarzowej i królowej Augusty Wiktorii
     W jutrzejszą środę nasza władczyni skończy 32 lata. Cesarzowa urodziła się w Dłużku (niem. Dolzig) 22 października 1858 roku. Jest córką zmarłego księcia Schleswig Holstein Fryderyka i księżnej Adelajdy, urodzonej jako księżniczka Hohenlohe – Langenburg. 27 lutego 1881 roku wyszła za mąż za ówczesnego księcia Fryderyka Wilhelma, obecnego cesarza i Króla Wilhelma II. [...] Małżeństwo żyje w pięknym otoczeniu i bogactwie. Parze urodziło się pięcioro synów: Wilhelm, Fryderyk, Wojciech (niem. Adalbert), August Wilhelm i Oskar, a rodzice cieszyli się rodzicielstwem. Nie przeszkadzały im w tym obowiązki, jakie mieli jako głowy państwa. Z okazji urodzin Jej Królewskiej Mości przekazujemy Jej najszczersze życzenia (AZ, środa, 22.10.1890 r.).
     
     Flagi z okazji urodzin Cesarzowej
     Dziś z okazji urodzin Cesarzowej Augusty Wiktorii na budynkach użytku publicznego i niektórych prywatnych budynkach wywieszono flagi (AZ, środa, 22.10.1890 r.).
     
     Aresztowano dezertera
     Przedwczoraj wieczorem aresztowano żołnierza z Królewca (niem. Königsberg), który uciekł ze swojego oddziału. Dezerter od kilku dni szwendał się po naszym mieście […]. Wczoraj doprowadzono go do jego oddziału (AZ, piątek, 24.10.1890 r.).
     
     Komers z okazji urodzin Moltkego

     W przeddzień 90. urodzin hrabiego Moltke w tutejszym kasynie odbył się ogólny komers, na który komitet zaprosił 33 panów z wszystkich okręgów towarzystwa (AZ, sobota, 25.10.1890 r.).
     
     Prośba do mieszkańców Elbląga
     W niedzielę 90. urodziny obchodzi hrabia von Moltke. Każdy Niemiec wie, czym wsławił się dla naszego kraju ten dowódca wielu bitew. Cesarz jeszcze nigdy dotąd nie przygotował dla niego takich owacji, jakie planuje w dniu jego okrągłych urodzin. W kraju i za granicą dzień ten będzie obchodzony bardzo uroczyście. Również w Elblągu odbędą się uroczystości z tej okazji, prosimy więc naszych obywateli, by uczcili ten ważny dzień poprzez wywieszenie flag (AZ, sobota, 25.10.1890 r.).
     
     Niezwykłe znalezisko
     Z powodu silnych prądów morskich morze Bałtyckie wyrzuca w ostatnim czasie na plaże Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg) duże ilości bursztynu. Opłaca się więc w chwili obecnej udać się na poszukiwania tego cennego kamienia. W ostatnich dniach w pobliżu Krynicy pewien młody rybak znalazł duży rzadki okaz, za który otrzymał 30 marek. Z kolei w pobliżu Przebrna (niem. Pröbbernau – część miasta Krynica Morska) znaleziono bursztyn o wartości 15 marek (AZ, sobota, 25.10.1890 r.).
     
     Drogi są błotniste
     Drogi na Żuławach znów zrobiły się błotniste. Wczoraj utknął na drodze do Rakowisk (niem. Krebswalde) wóz w dwukonnym zaprzęgu i mógł ruszyć dalej dopiero, gdy dwa inne konie przyszły mu z pomocą (AZ, sobota, 25.10.1890 r.).
     
     Pożar na Mącznej
     Wczoraj przed południem o godz. 10 na pierwszym piętrze w kuchni budynku mieszkalnego przy ulicy Mącznej (niem. Mühlenstraße) 17/18 wybuchł pożar. Zapaliły się belki albowiem dom ten zbudowany jest z pruskiego muru. Na miejsce szybko przybyła straż pożarna, która w krótkim czasie ugasiła pożar za pomocą ręcznej gaśnicy, polewając wodą palące się belki. Powodem pożaru była źle funkcjonująca instalacja kominowa (AZ, wtorek, 28.10.1890 r.).
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czapka z nadrukiem
Naszywka GODŁO
Naszywka HERB ELBLĄGA
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki