UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... świętowano urodziny Fryderyka Wilhelma

 Elbląg, Fryderyk Wilhelm w dzieciństwie
Fryderyk Wilhelm w dzieciństwie

Następca tronu Fryderyk Wilhelm kończy dziś, 6 maja, 11 lat [chodzi o Wilhelma von Preußen, niem. Friedrich Wilhelm Victor August Ernst von Hohenzollern (ur. 6 maja 1882 w Poczdamie, zm. 20 lipca 1951 w Hechingen) – ostatni następca tronu (Kronprinz) Prus i Niemiec, syn cesarza Wilhelma II i Augusty Wiktorii ze Szlezwika-Holsztynu-Augustenburga. Po wojnie i abdykacji ojca za namową Paula von Hindenburga zrzekł się praw do tronu i wyjechał do Holandii - Wikipedia]. Z tej też okazji publiczne i kilka prywatnych budynków ozdobiono flagami (AZ, niedziela, 07.05.1893 r.).

Profesor odznaczony Orderem Orła Czerwonego
       Prof. dr. Mehlerowi z Królewskiego Gimnazjum przyznano Order Orła Czerwonego czwartej klasy. [cywilne i wojskowe odznaczenie niemieckie, ustanowione przez margrabiego Jerzego Wilhelma von Bayreuth w 1705, a w 1792 przejęte przez Królestwo Prus, początkowo jako drugi w kolejności starszeństwa spośród pruskich orderów. Order do 1810 posiadał tylko jedną klasę, noszoną na wstędze i posiadającą ośmiopromienną gwiazdę. W 1810 roku został podzielony na trzy klasy, zaś w roku 1818 2. klasa została rozdzielona na dwa stopnie, z gwiazdą lub bez; dodano również czwartą klasę orderu. W 1861 roku z okazji koronacji Wilhelma I na króla Prus ustanowiono klasę Wielkiego Krzyża oraz łańcuch jako jego wyższy stopień. - Wikipedia] (AZ, niedziela, 07.05.1893 r.).
      
       Robert Johannes wygłosi wykład

       Jak wiadomo pan Robert Johannes ma zamiar po raz drugi wystąpić z wykładem. Odbędzie się on w środę 10 maja. Jak powiedział nam pan Johannes, podczas wykładu powtórzy częściowo program swojego pierwszego wystąpienia (AZ, niedziela, 07.05.1893 r.).
      
       Zabił się, bo nie mógł znieść choroby

       Pewien zamieszkały do tej pory przy ulicy Huzarskiej (niem. Ritterstraße) czeladnik szewski Herrmann G., który straszył często, że się zabije, powiesił się wczoraj po południu w swoim mieszkaniu. G. cierpiał od jakiegoś czasu na bóle wywołane podagrą [podagra - dawniej określana była chorobą bogatych ludzi, najczęściej dotykającą mężczyzn w kwieciu wieku. Jest to ostre zapalenie stawów, które leczone jest za pomocą odpowiedniej diety i środków farmakologicznych – www.medonet.pl], które wzmogły się na tyle, że nie mógł pracować. Zmarły miał dopiero 29 lat i zostawił żonę i dwoje dzieci w wieku roku i czterech miesięcy (AZ, niedziela, 07.05.1893 r.).
      
       Pastor Michalek przeniesiony do Królewca
       Niedługo pastor Michalek z Łęcza (niem. Lenzen) zostanie przeniesiony do Królewca (niem. Koenigsberg), gdzie został wybrany na drugiego kaznodzieję w lipnickim kościele [Lipnik (niem. Löbenicht) – historyczna dzielnica Królewca. Powstał jako "Nowe Miasto" w miejscu pruskiej osady. Od 1255 do 1724 Lipnik był samodzielnym miastem od zachodu graniczącym bezpośrednio ze Starym Miastem [...]. Znajdowały się tu przede wszystkim warsztaty rzemieślnicze. Lipnik, Stare Miasto i Knipawa zostały w 1724 połączone w jedno miasto - Królewiec. Gotycki kościół parafialny św. Barbary (niem. St. Barbara auf dem Berge), po reformacji określany był jako kościół lipnicki (niem. Löbenichtsche Kirche) został zbudowany w latach 1333-1354 i przebudowany w 1474, spłonął w 1764 – Wikipedia]. Duchowni diecezji elbląskiej organizują dla niego w przyszły piątek pożegnalny posiłek w Bażantarni (niem. Vogelsang) (AZ, wtorek, 09.05.1893 r.).
      
       Rozbił szyby szwagierce w akcie zemsty
       W sobotę wieczorem pewien zamieszkały przy ulicy Pańskiej (niem. Herrenstraße, dzisiejsza Janowska) rentier został przyłapany na tym, jak rozbijał szyby pewnej zamieszkałej także przy ulicy Pańskiej damy. Podczas policyjnego przesłuchania zeznał, że jest on szwagrem kobiety i aktu dokonał z zemsty (AZ, wtorek, 09.05.1893 r.).
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama