Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... targowano na placu Fryderyka Wilhelma

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... targowano na placu Fryderyka Wilhelma
Kiedyś targi odbywały się na placu Fryderyka Wilhelma (dzisiejszy plac Słowiański)

Na dzisiejszym targu nie było zbyt wielkiego ruchu. Brakowało zboża, co niewątpliwie przełoży się na ceny mąki, szczególnie pszennej. Również na rynku z bydłem nie było zbyt wiele do zaoferowania (AZ, środa, 29.04.1891 r.).

Hrabia na naszym dworcu
     Wczoraj wieczorem pociągiem kurierskim przez nasz dworzec przejeżdżał jadący z Petersburga hrabia von Sachen Altenburg (AZ, niedziela, 26.04.1891 r.).
     
     Nowe budynki na placu św. Anny
     Obecnie w północnej części Grobli św. Jerzego (niem. Innerer Georgendamm) na placu św. Anny mają powstać dwa trzypiętrowe budynki. Wybudowanie ich zlecił rentier, były grabarz Kuhn (AZ, niedziela, 26.04.1891 r.).
     
     Program obchodów jubileuszu w Gimnazjum Realnym
     
Poniżej podajemy program obchodów rocznicowych Gimnazjum Realnego. W piątek, 8 maja wieczorem o godz. 18.30 obchody rozpoczną się uroczystym pochodem spod siedziby gimnazjum do miejskiej hali sportowej, gdzie odbędzie się przedstawienie przygotowane przez uczniów placówki. Rozpocznie się ono śpiewem i deklamacjami a skończy przekazaniem szkole przez jednego z obecnych uczniów placówki ufundowanej flagi. Po zakończeniu przedstawienia wspólne świętowanie w kasynie. W sobotę, 9 maja do południa o godz. 11 uroczysta ceremonia w auli Gimnazjum Realnego. Po południu o godz. 15 obiad w kasynie. W niedzielę, 10 maja o godz. 10 spotkanie w lokalu przy piwie w Bażantarni i wycieczka do lasu. Wieczorem o godz. 20 komers [w przeszłości tradycyjne spotkanie korporacji studenckich urządzane dawniej na uczelniach w Europie Środkowej i Wschodniej, głównie w krajach niemieckojęzycznych lub powiązanych z tym kręgiem kulturowym. Jego charakterystyczną cechą była skrupulatnie przestrzegana obrzędowość, hierarchia członków korporacji, stroje korporacyjne, ustawienie stołów w kształcie litery U lub W. Uczestnicy pili wino lub piwo, dyskutowali oraz śpiewali specjalnie ułożone na tę uroczystość pieśni – Wikipedia] kończący obchody w kasynie. W obchodach weźmie udział 200 byłych uczniów placówki. […] Smuci fakt, że w uroczystościach nie weźmie udziału pan dr Brunnemann, długoletni dyrektor placówki, który obecnie przebywa na urlopie. Żałujemy ogromnie, tym bardziej, że wielu jego uczniów z tego powodu odwołało swój udział w obchodach (AZ, niedziela, 26.04.1891 r.).
     
     Wybił szybę i uciekł

     Ubiegłej nocy wybito szybę w domu rentiera zamieszkałego przy ul. 3-Maja (niem. Johannisstraße). Sprawcy udało się uciec (AZ, wtorek, 28.04.1891 r.).
     
     Flagi opuszczono do połowy
     Z okazji uroczystości pogrzebowych hrabiego Moltke [Helmuth Karl Bernhard von Moltke, ur. 26 października 1800 w Parchimiu, zm. 24 kwietnia 1891 w Berlinie - pruski generał i feldmarszałek, reformator armii pruskiej, a potem Armii Cesarstwa Niemieckiego, baron (od 1843), hrabia (od 1870). Przez 30 lat był szefem sztabu generalnego – w okresie dążenia Prus do podporządkowania Niemiec, lata 1858–1871, i później do roku 1888 - Wikipedia], które mają dziś miejsce w Berlinie, na wszystkich budynkach użyteczności publicznej i niektórych prywatnych opuszczono flagi do połowy (AZ,środa, 29.04.1891 r.).
     
     Włamanie do kurnika
     Ubiegłej nocy włamano się do kurnika należącego do pewnego zamieszkałego na Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Äußerer Mühlendamm, dziś ulica Traugutta) właściciela ziemskiego i ukradziono mu sześć kur (AZ, środa, 29.04.1891 r.).
     
     Coraz więcej zachorowań na grypę
     Niestety i w naszym mieście zaczęła panować grypa. Nie ma do tej pory śmiertelnych przypadków, jednak ciężko znoszą tę chorobę głównie mężczyźni (AZ, czwartek, 30.04.1891 r.).
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • hrabia von Sachen Altenburg - chyba hrabia von Sachsen Altenburg - i on ma też imię jakieś. .. .. redakcja leci sobie w kulki
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1 0
    dociekam....(2017-04-30)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Serwis i oryginalne części Seat