UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… ukradziono ogiera

 Elbląg, Bryczka przed gospodą w Łęczu
Bryczka przed gospodą w Łęczu

W nocy z 12 na 13 października skradziono pasącego się na łące półtorarocznego ogiera należącego do właściciela ziemskiego z Karczowisk Górnych (niem. Oberkrebswalde). Policja kryminalna, mieszcząca się w ratuszu w pokoju nr 2, przyjmie każdą informację na temat miejsca pobytu skradzionego zwierzęcia. Na znalazcę czeka nagroda. (ET, środa, 14.10.1925 r.)

Nocne włamanie do mieszkania
      
W nocy z 12 na 13 października doszło do włamania do mieszkania wdowy zamieszkałej przy ulicy Wyspiańskiego (niem. Talstrasse). Złodziej wybił szybę okienną od strony podwórza, przesunął zasuwkę i wszedł przez okno do środka. Przetrząsnął mieszkanie prawdopodobnie w poszukiwaniu pieniędzy, gdyż zostawił po sobie wielki nieporządek. Pieniędzy jednak nie udało mu się znaleźć. Nie zostawił po sobie żadnego śladu. (ET, środa, 14.10.1925 r.)
      
       „Hannerl” w teatrze miejskim
      
Wszyscy miłośnicy operetki pamiętają zapewne wspaniały utwór „Dreimaelerhaus”, który zyskał sobie sławę w kraju i zagranicą, a także i w naszym mieście. Carl Lafite* opracował kolejne Schubertowskie pieśni na drugą operetkę, która ma stanowić kontynuację „Dreimaelerhaus”. Tytuł tej operetki brzmi „Hannerl”. Również i ona była wystawiana na niektórych niemieckich scenach, odnosząc podobny sukces, jak jej poprzedniczka. W naszym teatrze „Hannerl” będzie wystawiana w najbliższy piątek 16 października o godz. 19.30. (ET, środa, 14.10.1925 r.)
      
       * Carl Lafite (ur. 31 października 1872, zm. 19 listopada 1944 r.) był austriackim kompozytorem, organistą, kierownikiem chóru, dyrygentem, pedagogiem muzycznym i krytykiem – Wikipedia
      
       Koniec ferii!
      
Ferie na świętego Michała (niem. Michaeliferien) skończyły się i dzwonek szkolny wezwał wszystkie dzieci i nauczycieli do pracy. Obok przerwy między Nowym Rokiem, a świętami Wielkanocnymi, okres między świętym Michałem (niem. Michaelis), a świętami Bożego Narodzenia jest najdłuższym okresem nieprzerwanej nauki w całym roku szkolnym. Byłyby być może najmniej przyjemnym okresem w roku ze względu na nieprzyjemną, jesienną pogodę, gdyby nie to, że trzecia jego części związana jest z przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia. Ta perspektywa pomaga przetrwać mgliste dni oraz nieprzyjemną, mokrą pogodę jesiennych miesięcy. Podczas już zakończonych ferii młodzież mogła zebrać zapas świeżych sił i dobrego nastroju na najbliższy czas nauki. Ferie przyniosły ze sobą świeże powietrze i słońce. Dzięki temu młodzież będzie mogła w pełni sił kontynuować naukę. (ET, piątek, 16.10.1925 r.)
      
       Wystawa „Ren”
      
W niedzielę 18 października w Domu Młodzieżowym przy ulicy Wapiennej (niem. Kalkscheunstrasse) o godz. 14.30 zostanie otwarta wystawa pt. „Ren” (niem. „Der Rhein”). Jak podaje magistrat, wystawa będzie otwarta w dniu 18 października w godz. 14.30-19, w dniach 19-23 października w godz. 8-13 i 15-19. (ET, piątek, 16.10.1925 r.)
      
       Mecz finałowy o mistrzostwo Prus Wschodnich w piłce ręcznej
      
Tutejsza policyjna drużyna sportowa organizuje w niedzielę 18 października na Kasernenhof mecz finałowy o mistrzostwo Prus Wschodnich w piłce ręcznej. W meczu weźmie udział elbląska drużyna policjantów oraz królewiecka drużyna sportowa. (ET, sobota, 17.10.1925 r.)
      
       Zakaz sprzedaży literatury brukowej na dworcach
      
Dyrekcja kolei państwowej w Królewcu (niem. Koenigsberg) ma zamiar walczyć ze sprzedażą literatury brukowej. Przy wsparciu prezydentów okręgowych chce doprowadzić do zakazu sprzedaży na dworcach następującej prasy: „Buntes Leben”, „Ich und Du”, „Le Sourire”, „Der Reigen”, „Der Junggeselle”, „Die Ohne”, „Berliner Leben” i „Paprika”. (ET, sobota, 17.10.1925 r.)
      
       Strajk pracowników budowlanych w Elblągu zakończony
      
Praca ruszy w jutrzejszy wtorek. Doszło do porozumienia w sprawie podwyżki. Czeladnicy mają zarabiać 6 fenigów więcej, a robotnicy 3 fenigi więcej za godzinę pracy. (ET, poniedziałek, 19.10.1925 r.)
      
       Film o Kolumbie
      
Film o Kolumbie, który był wyświetlany w Lichtspielhaus w zeszłym tygodniu, będzie można obejrzeć jeszcze raz w środę 21 i w czwartek 22 października. Jak już podawaliśmy, przemowę do filmu wygłosi komandor podporucznik Roedenbeck z Berlina. Film zapowiada się interesująco, tym bardziej, że maszyny, które posłużyły do zbudowania statku, pochodzą z firmy Ferdynanda Schichaua. (ET, poniedziałek, 19.10.1925 r.)
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
      
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ci Niemcy to jednak złodzieje, no żeby ogiera ukraść ???!!!
  • W kinie wyświetlano film nie o Kolumbie, a o zwodowanym dwa lata wcześniej w gdańskiej stoczni Schichau'a liniowcu "Columbus". Ciekawie o tym opowiadał ks. Kilanowski: www.tv.elblag.pl jest notatka z kalendarium elbląskiego__.html www.tv.elblag.pl
  • policja kryminalna w pokoju nr 2 - ciekaw jestem jak wielki obenie policja kryminalna ma KOMFORT ?
  • Jak to jest!? Elbląg to Prusy wschodnie czy zachodnie?!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    1
    elbing1(2013-10-20)
  • Zależy kiedy. .. Za czasów polskich były Prusy. Zaraz po rozbiorach utworzono prowincję Prusy Zachodnie ze stolicą w Kwidzynie, a po II rozbiorze Polski – w Gdańsku. W roku 1829 połączono obie prowincje (Prusy Wschodnie i Prusy Zachodnie) w Prusy, by w 1878 ponownie je rozdzielić. Po traktacie wersalskim Elbląg znalazł się w granicach Prus Wschodnich, a konkretnie w regencji zachodniopruskiej Prus Wschodnich. W 1939 roku Elbląg wraz z cała regencją kwidzyńską włączony został ponownie do okręgu Prusy Zachodnie.
  • -szczęscie ze niemcy ukradli tylko ogiera bo polacy ukradliby ogiera wraz z lancuchem
Reklama