Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Dawno temu w Elblągu… ukradziono ogiera

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu… ukradziono ogiera Bryczka przed gospodą w Łęczu
Rek

W nocy z 12 na 13 października skradziono pasącego się na łące półtorarocznego ogiera należącego do właściciela ziemskiego z Karczowisk Górnych (niem. Oberkrebswalde). Policja kryminalna, mieszcząca się w ratuszu w pokoju nr 2, przyjmie każdą informację na temat miejsca pobytu skradzionego zwierzęcia. Na znalazcę czeka nagroda. (ET, środa, 14.10.1925 r.)

Nocne włamanie do mieszkania
     
W nocy z 12 na 13 października doszło do włamania do mieszkania wdowy zamieszkałej przy ulicy Wyspiańskiego (niem. Talstrasse). Złodziej wybił szybę okienną od strony podwórza, przesunął zasuwkę i wszedł przez okno do środka. Przetrząsnął mieszkanie prawdopodobnie w poszukiwaniu pieniędzy, gdyż zostawił po sobie wielki nieporządek. Pieniędzy jednak nie udało mu się znaleźć. Nie zostawił po sobie żadnego śladu. (ET, środa, 14.10.1925 r.)
     
     „Hannerl” w teatrze miejskim
     
Wszyscy miłośnicy operetki pamiętają zapewne wspaniały utwór „Dreimaelerhaus”, który zyskał sobie sławę w kraju i zagranicą, a także i w naszym mieście. Carl Lafite* opracował kolejne Schubertowskie pieśni na drugą operetkę, która ma stanowić kontynuację „Dreimaelerhaus”. Tytuł tej operetki brzmi „Hannerl”. Również i ona była wystawiana na niektórych niemieckich scenach, odnosząc podobny sukces, jak jej poprzedniczka. W naszym teatrze „Hannerl” będzie wystawiana w najbliższy piątek 16 października o godz. 19.30. (ET, środa, 14.10.1925 r.)
     
* Carl Lafite (ur. 31 października 1872, zm. 19 listopada 1944 r.) był austriackim kompozytorem, organistą, kierownikiem chóru, dyrygentem, pedagogiem muzycznym i krytykiem – Wikipedia
     
     Koniec ferii!
     
Ferie na świętego Michała (niem. Michaeliferien) skończyły się i dzwonek szkolny wezwał wszystkie dzieci i nauczycieli do pracy. Obok przerwy między Nowym Rokiem, a świętami Wielkanocnymi, okres między świętym Michałem (niem. Michaelis), a świętami Bożego Narodzenia jest najdłuższym okresem nieprzerwanej nauki w całym roku szkolnym. Byłyby być może najmniej przyjemnym okresem w roku ze względu na nieprzyjemną, jesienną pogodę, gdyby nie to, że trzecia jego części związana jest z przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia. Ta perspektywa pomaga przetrwać mgliste dni oraz nieprzyjemną, mokrą pogodę jesiennych miesięcy. Podczas już zakończonych ferii młodzież mogła zebrać zapas świeżych sił i dobrego nastroju na najbliższy czas nauki. Ferie przyniosły ze sobą świeże powietrze i słońce. Dzięki temu młodzież będzie mogła w pełni sił kontynuować naukę. (ET, piątek, 16.10.1925 r.)
     
     Wystawa „Ren”
     
W niedzielę 18 października w Domu Młodzieżowym przy ulicy Wapiennej (niem. Kalkscheunstrasse) o godz. 14.30 zostanie otwarta wystawa pt. „Ren” (niem. „Der Rhein”). Jak podaje magistrat, wystawa będzie otwarta w dniu 18 października w godz. 14.30-19, w dniach 19-23 października w godz. 8-13 i 15-19. (ET, piątek, 16.10.1925 r.)
     
     Mecz finałowy o mistrzostwo Prus Wschodnich w piłce ręcznej
     
Tutejsza policyjna drużyna sportowa organizuje w niedzielę 18 października na Kasernenhof mecz finałowy o mistrzostwo Prus Wschodnich w piłce ręcznej. W meczu weźmie udział elbląska drużyna policjantów oraz królewiecka drużyna sportowa. (ET, sobota, 17.10.1925 r.)
     
     Zakaz sprzedaży literatury brukowej na dworcach
     
Dyrekcja kolei państwowej w Królewcu (niem. Koenigsberg) ma zamiar walczyć ze sprzedażą literatury brukowej. Przy wsparciu prezydentów okręgowych chce doprowadzić do zakazu sprzedaży na dworcach następującej prasy: „Buntes Leben”, „Ich und Du”, „Le Sourire”, „Der Reigen”, „Der Junggeselle”, „Die Ohne”, „Berliner Leben” i „Paprika”. (ET, sobota, 17.10.1925 r.)
     
     Strajk pracowników budowlanych w Elblągu zakończony
     
Praca ruszy w jutrzejszy wtorek. Doszło do porozumienia w sprawie podwyżki. Czeladnicy mają zarabiać 6 fenigów więcej, a robotnicy 3 fenigi więcej za godzinę pracy. (ET, poniedziałek, 19.10.1925 r.)
     
     Film o Kolumbie
     
Film o Kolumbie, który był wyświetlany w Lichtspielhaus w zeszłym tygodniu, będzie można obejrzeć jeszcze raz w środę 21 i w czwartek 22 października. Jak już podawaliśmy, przemowę do filmu wygłosi komandor podporucznik Roedenbeck z Berlina. Film zapowiada się interesująco, tym bardziej, że maszyny, które posłużyły do zbudowania statku, pochodzą z firmy Ferdynanda Schichaua. (ET, poniedziałek, 19.10.1925 r.)
     
     Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
     
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Ci Niemcy to jednak złodzieje, no żeby ogiera ukraść ???!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2013-10-19)
 • W kinie wyświetlano film nie o Kolumbie, a o zwodowanym dwa lata wcześniej w gdańskiej stoczni Schichau'a liniowcu "Columbus". Ciekawie o tym opowiadał ks. Kilanowski: www.tv.elblag.pl jest notatka z kalendarium elbląskiego__.html www.tv.elblag.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  Lu(2013-10-19)
 • policja kryminalna w pokoju nr 2 - ciekaw jestem jak wielki obenie policja kryminalna ma KOMFORT ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ikiv(2013-10-19)
 • Jak to jest!? Elbląg to Prusy wschodnie czy zachodnie?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  elbing1(2013-10-20)
 • Zależy kiedy. .. Za czasów polskich były Prusy. Zaraz po rozbiorach utworzono prowincję Prusy Zachodnie ze stolicą w Kwidzynie, a po II rozbiorze Polski – w Gdańsku. W roku 1829 połączono obie prowincje (Prusy Wschodnie i Prusy Zachodnie) w Prusy, by w 1878 ponownie je rozdzielić. Po traktacie wersalskim Elbląg znalazł się w granicach Prus Wschodnich, a konkretnie w regencji zachodniopruskiej Prus Wschodnich. W 1939 roku Elbląg wraz z cała regencją kwidzyńską włączony został ponownie do okręgu Prusy Zachodnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  Lu(2013-10-20)
 • -szczęscie ze niemcy ukradli tylko ogiera bo polacy ukradliby ogiera wraz z lancuchem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2013-10-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Audi
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Serwis i oryginalne części Seat
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej