UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Dawno temu w Elblągu... ulica Pocztowa wypiękniała

 
Elbląg, Budynek Poczty przed wojną. To od niej wzięła się nazwa Poststrasse, dziś ul. Pocztowa.
Budynek Poczty przed wojną. To od niej wzięła się nazwa Poststrasse, dziś ul. Pocztowa.

Ulicę Pocztową (niem. Poststrasse) będzie można śmiało po zakończeniu robót nazywać najpiękniejszą ulicą Elbląga. Wyższa Szkoła dla Dziewcząt otynkowana i pomalowana na żółto, dwa nowe budynki willowe na północnym końcu ulicy utrzymane w czerwonym i ciemno zielonym kolorze, do tego piękna zieleń i różnorodność barw okolicznych ogrodów nadają ulicy charakter willowej dzielnicy. Jednym co można było sobie jeszcze życzyć to to, by zniknął drewniany plot w południowej części ulicy, który po pożarze szkoły stał się jeszcze brzydszy a w miejsce niego stanął podobny płot jak po przeciwnej stronie ulicy (AZ, niedziela, 06.09.1891 r.).

Awaria pociągu
      
Pociąg pospieszny nr 6 na linii Królewiec (niem. Koenigsberg) – Tczew (niem. Dirschau), który wyruszył 4 września rano utknął w okolicy Słobit (niem. Schlobitten) z powodu awarii. Zepsuła się lokomotywa tak, że trzeba było telegraficznie w Braniewie (niem. Braunsberg) zamówić kolejną, która po półtoragodzinnym postoju dalej transportowała maszynę już bez żadnych ekscesów. […] (AZ, sobota, 05.09.1891 r.).
      
       Nie zostawiajmy dzieci bez opieki
      
Smutny wypadek, który zdarzył się w Neustaedterwald po raz kolejny pokazuje, jak mało rodzice uważają na swoje dzieci i jak często zostawiają je bez nadzoru. W ubiegły czwartek małżeństwo kowali nazwiskiem Steiniger przebywali u właściciela ziemskiego Henninga w Reinland, by pomóc mu w zwożeniu owsa. Zostawili swoje trzyletnie dziecko same w domu. Gdy koło południa wrócili do domu, dziecka nie było. Po długich poszukiwaniach znaleziono go w końcu martwe w dole. Dziecko poślizgnęło się na kancie i utonęło w wodzie. Można było sobie wyobrazić, jak wielkie było przerażenie i rozpacz rodziców (AZ, niedziela, 06.09.1891 r.).
      
       Złapano złodzieja gołębi
      
Pewnemu zamieszkałemu przy ulicy Gr. Lastadienstrasse handlarzowi drewnem po raz kolejny ukradziono ze stajni gołębie. Udało się złapać złodzieja, którym okazał się trzynastoletni chłopak, którego rodzice również mieszkają na tej ulicy (AZ, niedziela, 06.09.1891 r.).
      
       Pogrzeb Fritza Wernicka

       W sobotnie popołudnie o godz. 16 odbył się pogrzeb Fritza Wernicka. Mimo padającego deszczu zmarłemu w ostatniej drodze towarzyszył kondukt złożony z licznych przyjaciół i krewnych. Wśród żałobników znaleźli się państwowi i miejscy przedstawiciele urzędów, szkół, świata handlu, przemysłu i wiele zamiejscowych przyjaciół […]. Kondukt pogrzebowy został przy witany na cmentarzu muzyką organową dobiegającą z kościoła św. Anny (AZ, wtorek, 08.09.1891 r.).
      
       Pożegnalna kolacja
      
Ponieważ dyrektor Realnego Gimnazjum dr Brunnemann w tym miesiącu przeprowadza się do swojego przyszłego miejsca zamieszkania w Duerkheim (Prusy Zachodnie), jego przyjaciele postanowili w sobotę wieczorem w hotelu Rauch zorganizować pożegnalną kolację. […] Doktor Brunnemann cieszy się w wielu szerokich kręgach wielką popularnością, stąd więcej niż pewne, że na pożegnalnej kolacji zbierze się spora liczba naszych obywateli (AZ, środa, 09.09.1891 r.).
      
       Grasują złodzieje
       Pewnej robotnicy zamieszkałej przy ulicy Bałuckiego (niem. Kleine Scheunenstrasse) ukradziono z otwartej sieni porcelanową kankę, nóż i sporą porcję mięsa. Jak się potem okazało, kradzieży dokonała ta sama osoba, która w poniedziałek przed południem ukradła kobiecie z ulicy Szkockiej (niem. Schottlandstrasse, dzisiejsza ulica Czerniakowska) złotą obrączkę. Złodziejka mieszka przy ulicy Płk Dąbka (niem. Angerstrasse) (AZ, czwartek, 10.09.1891 r.).
      
       O mały włos nie doszłoby do nieszczęścia
      
Do wielkiego nieszczęścia mogło dojść na przyzalewowym wale prowadzącym z Marzęcina (niem. Jungfer) do Neustädterwald. Parobek właściciela ziemskiego M. z Marzęcina jechał 8 września obładowanym wozem zaprzęgniętym w cztery konie wspomnianym wałem. Parobek musiał stracić czujność i panowanie nad wozem i jechać za blisko krawędzi wału, dlatego też nagle ześlizgnął się z niego. Całe szczęście na dole wału stały potężne wierzby, które zatrzymały wóz, w innym wypadku z pewnością stoczyłby się do wody (AZ, niedziela, 12.09.1891 r.).
tłum. dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • NIe chcemy gwałtów i morderstw!!!! Odwołać natychmiast samorządy POPSL za stręczenie nam Nachodźców !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 7
  (2017-09-09)
 • Ale chcemy bandytów na drogach, faszystów i wolakow!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 4
  (2017-09-09)
 • Jedyni uchodźcy w Polsce to Ukraińcy. Z innych nacji najwięcej w naszym kraju jest Chińczyków i Wietnamczyków, a także dość widoczni są Hindusi i Pakistańczycy. Nie są oni uchodźcami i raczej nam nie zagrażają. Nie widzę podstaw do takiej paniki. Poza tym w świetle znanych wydarzeń z obcokrajowcami nie byli to uchodźcy. Pokażcie mi konkretny przypadek w Polsce, gdzie zagrożenie nastąpiło z winy obcokrajowca z krajów tzw. islamu. Najwięcej negatywnych zdarzeń w Polsce dokonują Szwedzi, Brytyjczycy (raczej Anglicy) oraz Ukraińcy. Zachowajmy rozsądek i nie demonizujmy zagrożenia ze strony uchodźców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  bambo(2017-09-09)
 • .. .Wyższa Szkoła dla Dziewcząt otynkowana i pomalowana na żółto, . .. - to dzisiejsze I LO. .. .- wypadek, który zdarzył się w Neustaedterwald. .. - coś tutaj się komuś pomieszało -. .. zamieszkałemu przy ulicy Gr. Lastadienstrasse. .. - to Ulica Dużej Łasztowni, teren zajęty pod koniec XIX wieku przez Stocznię F. Schichau (okolice dzisiejszej ul. Nowej). .. .wieczorem w hotelu Rauch. .. - w tym miejscu stoi dzisiaj stacja niskiego napięcia - ul. Garbary. .. .przy ulicy Bałuckiego (niem. Kleine Scheunenstrasse). .. - Nie. Dzisiejsza ul. Bałuckiego nazywała się do 1945 r. - Carlstraße.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  erg.(2017-09-09)
 •  äŕííîě ńëó÷ŕĺ ěîćíî ďĺđĺâîďëîňčňü íĺäî÷ĺň â ďđĺčěóůĺńňâî, č ńäĺëŕňü ęŕđęŕń www.Mdou34.ru.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2017-11-18)
 • Íî, íĺâçčđŕ˙ íŕ îăđîěíîĺ ęîëč÷ĺńňâî ďđĺčěóůĺńňâ, ó ýňîăî äĺřĺâĺíüęîăî ěŕňĺđčŕëŕ ĺńňü ěíîăî íĺäî÷ĺňîâ sibear.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2017-12-08)
 • Đŕçěĺňüňĺ ěĺńňŕ, ăäĺ íĺ ňđĺáóĺňń˙ íŕăđĺâŕňü ďîë, ę ďđčěĺđó ďîä ńŕíňĺőíčęîé, âŕííîé, ěĺáĺëüţ Ěŕńë˙íŕ˙ ęđŕńęŕ äë˙ ńňĺí: číńňđóęöč˙ ďî îęđŕńęĺ ńâîčěč đóęŕěč, âčäĺî č ôîňî.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2018-01-10)
 • Óńňŕíŕâëčâŕĺňń˙ íŕ äűěîďđîâîä äë˙ óěĺíüřĺíč˙ ňĺďëîďňĺđü č ńîőđŕíĺíč˙ ňĺďëŕ ńíóňđč ďîěĺůĺíč˙ çŕ ń÷ĺň íĺčçěĺííîé öčđęóë˙öčč âîçäóříűő ďîňîęîâ ÷ĺđĺç ęîíňóđű ęîíâĺęňîđŕ đĺáĺíîę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2018-04-25)
 • Âđĺě˙ îň âđĺěĺíč ëîďŕńňč äĺëŕţň ďîâîđîňíűěč č ńňŕâ˙ň íŕ čő ôëţăĺđęč, ŕâňîěŕňîě äĺđćŕůčĺ Ťŕëüôóť, íî ňŕęčĺ ęîíńňđóęöčč íĺđĺäęî ëîěŕţňń˙ Çŕěĺíŕ őîëîäíîăî îńňĺęëĺíč˙ íŕ ňĺďëîĺ ńâîčěč đóęŕěč (ôîňî č âčäĺî).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2018-05-01)
 •  číňĺđíĺňĺ ÷ŕńňî ěîćíî âńňđĺňčňü ôîňî îňäĺëęč ęâŕđňčđ, ăäĺ îńíîâíűě ěîěĺíňîě ˙âë˙ţňń˙ óíčęŕëüíűĺ ęîíńňđóęöčč čç ăčďńîęŕđňîíŕ Ńňđîčňĺëüńňâî äĺđĺâ˙ííűő äîěîâ ďîä ęëţ÷.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2018-05-07)
Reklama