UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... w Gimnazjum Realnym liczono frekwencję

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... w Gimnazjum Realnym liczono frekwencję
Reklama

Miejskie Gimnazjum Realne rozesłało właśnie swoje roczne sprawozdanie. Jego wstęp zawiera kilka słów na temat historii placówki autorstwa profesora dr. Nagela, powstałych z myślą o jubileuszu 50-lecia szkoły, które miało miejsce w 1891 roku. Frekwencja uczniów w dniu 1 lutego 1892 roku wyniosła 335 uczniów. [...] (AZ, niedziela, 03.04.1892 r.).

Ceny za stynki znacznie spadły
       Ceny za stynki, które obecnie zwozi się w nadmiarze na nasz rynek, znacznie spadły. Podczas gdy przed ośmioma dniami cena za beczkę wynosiła 8 marek, wczoraj kosztowała ona jedynie 2 marki. Większa część ryb jest transportowana koleją do Polski (AZ, sobota, 02.04.1892 r.).
      
       Kradzieże w naszym mieście
       Wczoraj wieczorem rzucono żelaznym przedmiotem w okno pewnego zamieszkałego przy Związku Jaszczurczego (niem. Gr. Zahlerstrasse) pracownika fabryki. Sprawca rzucił w okno od strony ulicy Oboźnej (niem. Petristrasse). To już trzeci taki incydent w ostatnim czasie. Z kolei pewnej zamieszkałej przy ulicy Bożego Ciała akuszerce ukradziono z mieszkania 17 marek i 90 fenigów w gotówce. Włamywacz dostał się do mieszkania za pomocą dorobionego klucza. Podejrzenie pada na osobnika płci żeńskiej (AZ, sobota, 02.04.1892 r.).
      
       Za zdrowie Bismarcka

       Wczoraj wieczorem w Niemieckim Domu świętowano uroczyście urodziny księcia Bismarcka. [Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (ur. 1 kwietnia 1815 w Schonhausen (Elbe), zm. 30 lipca 1898 w Friedrochsruh) – książę von Bismarck-Schönhausen, książę von Lauenburg; niemiecki polityk, mąż stanu, premier Prus, kanclerz Rzeszy zwany Żelaznym Kanclerzem. Przyczynił się do zjednoczenia Niemiec - Wikipedia]. Zebrała się tam liczna grupa panów różnych ugrupowań politycznych. Zaakcentowano szczególnie mocno narodowy wymiar tego spotkania. Dyrektor doktor Witte wzniósł toast za zdrowie Cesarza Wilhelma II. [...] Po nim przemówił kapitan Nettke na temat Bismarcka. Pan Schoenwalde powiedział kilka słów o księżnej Bismarck [...]. Rozbawione towarzystwo świętowało do późnej nocy (AZ, niedziela, 03.04.1892 r.).
      
       Pożegnań nastał czas
       W Staromiejskiej Szkole dla Dziewcząt odbył się wczoraj roczny egzamin. Skończył się dopiero o godz. 13. Przemowę pożegnalną zaadresowaną do odchodzącego wkrótce nauczyciela Straube wygłosił kaznodzieja Lackner (AZ, niedziela, 03.04.1892 r.).
      
       Praca w ogrodach wre

       Pełną parą ruszyły prace ogrodowe. Codziennie można zobaczyć na ulicach ludzi niosących młode drzewka i krzewy ozdobne (AZ, niedziela, 03.04.1892 r.).
      
       Grabarz wpadł do grobu
       Wczoraj po południu na cmentarzu przy kościele św. Anny do wykopanego grobu wpadł pomocnik grabarza, który sam go przygotowywał. Od razu na pomoc mężczyźnie, który wcale nie miał zamiaru za życia się pogrzebać, rzucili się koledzy i uwolnili go za pomocą lin z tej nieprzyjemnej sytuacji. Mężczyzna nie doznał żadnych obrażeń. Skończyło się tylko na strachu (AZ, wtorek, 04.04.1892 r.).
      
       Sezon żeglugowy do Królewca uznaje się za otwarty

       Przedwczoraj do Królewca (niem. Koenigsberg) przybył pierwszy w tym roku parowiec z Elbląga. Był nim parowiec wycieczkowy "Express", który tym samym otworzył sezon żeglugowy między królewieckim i elbląskim portem. Z relacji załogi "Expressu" wynika, że w trakcie podróży parowiec musiał przedzierać się jeszcze przez masy lodu (AZ, wtorek, 05.04.1892 r.).
      
       Klasy są coraz liczniejsze
       Liczba uczniów i uczennic rozpoczynających w tym roku naukę jest zadziwiająco wysoka. Z tego też powodu zostaną utworzone dodatkowe klasy równoległe. W Trzeciej Szkole dla Dziewcząt (Wyspa Spichrzów) druga klasa liczy 120 uczennic, więc musi zostać podzielona. [...] (AZ, środa, 06.04.1892 r.).
      
       Przeniesienie

       Referendarz dr Kutsch z Elbląga został przeniesiony do sądu rejonowego w Nowym Dworze Gdańskiem (niem. Tiegenhof), gdzie dalej będzie wykonywał swoje obowiązki (AZ, środa, 05.04.1892 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
  • Fotografia prezentuje trzecią z kolei lokalizację Gimnazjum. Męskie Gimnazjum „Heinrich von Plauen Schule” początkowo mieściło się przy ul. Wodnej 31.Szkołę przeniesiono później do byłej fabryki tytoniu Jebensa przy ul. Wapiennej (dzisiejsza bursa szkolna), a dopiero w 1912r. wzniesiono gmach przy ul. Ratuszowej, gdzie dziś mieści się Urząd Miejski.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3 0
    Lu.(2018-04-07)
Reklama