UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... w kanale utonęli mężczyźni

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... w kanale utonęli mężczyźni

Robotnicy torowi Ehrenberg i Schulz z Elbląga pracowali wczoraj przy torach na odcinku Elbląg – Gronowo (niem. Grunau). Po skończonej pracy udali się do punktu łączącego z odcinkiem na Myślice (niem. Miswalde – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń - Wikipedia) przy wartowni nr 26, by stamtąd dostać się do kanału. Znajdującemu się nieopodal stróżowi, który widział obu mężczyzn idących do wody, rzuciło się w oczy, że nie wrócili oni z powrotem z wody. Udał się więc na miejsce, gdzie znalazł ubrania leżące na brzegu. Nigdzie jednak nie było kapiących się mężczyzn. Przypuszcza się więc, że utonęli. Od razu wezwano odpowiednie służby, jednak na razie poszukiwania nie przyniosły rezultatu (AZ, wtorek, 23.08.1892 r.).

Wybierz się na wycieczkę z Liedertafel
       Koło śpiewacze Liedertafel organizuje w najbliższą niedzielę wyjazd statkiem Kronprinz do Kadyn (niem. Cadinen), Pęklewa (niem. Panklau) i Suchacza (niem. Succase). Cena za podróż tam i z powrotem 60 fenigów (AZ, wtorek, 23.08.1892 r.).
      
       Uff, jak gorąco!

       Upały wciąż się utrzymują i jeśli dyrektor francuskiego obserwatorium Montsouris, Descroix ma rację, ma być jeszcze gorącej. [...] Zaskoczeniem jest jednak to, że temperatura w nocy będzie dość niska. Ciepłe prądy powietrza powinny sprawić, że także noce będą ciepłe (AZ, wtorek, 23.08.1892 r.).
      
       Co robią z nami upały!

       W sobotni wieczór trzech robotników szukało po ciężkim dniu pracy orzeźwienia w lokalu. Ponieważ upał i pragnienie było niemiłosierne, a zapotrzebowanie na zaspokojenie pragnienia było większe niż zwykle, robotnicy tak mocno się upili, że kilka kroków od lokalu upadli i jakby bez ducha leżeli na ziemi. Trzeba było ich niezwłocznie przetransportować do domów (AZ, wtorek, 23.08.1892 r.).
      
       Nożownicy zaatakowali na Słonecznej

       Pewien zamieszkały przy ulicy Słonecznej (niem. Sonnenstraße) robotnik został w sobotę po południu napadnięty i ugodzony nożem przed swoim mieszkaniem przez dwóch tutejszych formierzy tak, że musiał natychmiast zostać przewieziony do szpitala. Dwaj nożownicy zostali aresztowani (AZ, wtorek, 23.08.1892 r.).
      
       Zemsta na mistrzu
       Pewien pijany brukarz zemścił się wczoraj po południu na swoim mistrzu w ten sposób, że powybijał mu szyby w jego domu przy ulicy Malborskiej (niem. Inn. Marienburgerdamm) (AZ, wtorek, 23.08.1892 r.).
      
       Kościół na Zawadzie pnie się do góry

       Budowa kościoła na Zawadzie (niem. Pangritz Kolonie) szybko posuwa się naprzód. Obecnie trwają roboty fundamentowe pod budowę wieży kościelnej. Z posiedzenia Gustawa Adolfa w Saksonii wpłynęło na fundusz budowy tysiąc marek (AZ, środa, 24.08.1892 r.).
      
       Potwierdziła się smutna wiadomość

       Informacja z wczoraj, jakoby dwóch robotników torowych Ehrenberg i Schulz z Elbląga utonęło podczas kąpieli, niestety się potwierdziła. Ciała zostały wczoraj po południu wyłowione z kanału i umieszczone u mieszkającego nieopodal właściciela ziemskiego, do czasu oględzin dokonanych przez komisję sądową (AZ, środa, 24.08.1892 r.).
      
       Wszystkie zdały egzamin

       W seminarium Wyższej Szkoły dla Dziewcząt odbył się dziś egzamin. Wszystkie przystępujące do egzaminu uczennice zdały go, a mianowicie: panna Alice Hardt, panna Meta Janzen, panna Elisabeth Juling, panna Berta Kriese i panna Klara Schulze (AZ, czwartek, 25.08.1892 r.).
      
       Egzamin maturalny w Gimnazjum Realnym
       Z kolei w tutejszym miejskim Gimnazjum Realnym odbył się dzisiaj egzamin maturalny. Wziął w nim udział tylko jeden uczestnik, uczeń ostatniej klasy gimnazjum, pan Schmidt z Elbląga, który zdał egzamin. W tym dniu zajęcia w gimnazjum nie odbyły się (AZ, czwartek, 25.08.1892 r.).
      
       Upał nie odpuszcza, dzieci zwolnione z lekcji
       Wczoraj z powodu wysokich temperatur odwołano popołudniowe zajęcia w prawie wszystkich placówkach szkolnych. Upał jest chyba jeszcze większy niż wcześniej. Podczas gdy ostatnio przynajmniej noce były chłodne, ostatniej nocy powietrze ochłodziło się nieznacznie. Dziś rano o godz. 6 termometr pokazywał 17,5 stopnia Réaumura w cieniu, podczas gdy wczoraj o tej samej porze było 13 stopni Réaumura [jedna ze skal termometrycznych wprowadzona w 1731 roku przez francuskiego fizyka R.A.F. De Réaumura (1683-1757), często używana w Europie Środkowej do początków XX stulecia. 1°C odpowiada 0,8 °Ré – Wikipedia] (AZ, czwartek, 25.08.1892 r.).
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Upały, upały rok 1892, a nas karmi się ociepleniem klimatu. Jak raz po wielu latach trochę przygrzalo, to już larum!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    Realista1(2018-08-27)
Reklama