Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblagu... w kościele św. Anny wstawiono nowe okno

 
Elbląg, Dawno temu w Elblagu... w kościele św. Anny wstawiono nowe okno
Tak wyglądał kościół św. Anny, który mieścił się na wzgórzu na terenie dzisiejszego parku Traugutta

Szklarz Lengenfeld sprezentował parafii św. Anny okno. Zostało ono wstawione od strony Grobli św. Jerzego (niem. Georgendamm) i składa się, jak wszystkie okna tego domu Bożego, z dwóch skrzydeł, które się otwierają. Różni się jednak od pozostałych tym, że zostało wykonane w stylu gotyckim i wyłożone kolorowym szkłem. [...] Zarząd kościoła jest z panem Lengenfeldem w kontakcie w sprawie wykonania jeszcze dwóch podobnych okien. Zostaną one umieszczone po obu stronach ambony. Wnioskować więc można, że zaplanowana odbudowa kościoła zostanie przesunięta (AZ, piątek, 11.03.1892 r.).

W rocznicę śmierci Cesarza
     W rocznicę śmierci Cesarza 9 marca w Teatrze Miejskim zaplanowano recytację melodramatycznego utworu "Cesarza Wilhelma zwycięska droga do domu" dr Hantela, do którego przygotowania już się rozpoczęły. Recytacja została przyjęta z wielkim entuzjazmem podczas ostatniego balu oficerów w kasynie. Planuje się także ponowne wystawienie opery "Cavalleria rusticana" (AZ, niedziela, 06.03.1892 r.).
     
     Święto piwa w Winnicy

     W Winnicy (niem. Weingrundhorst) odbędzie się jutro po południu ostatnie święto piwa (AZ, niedziela, 06.03.1892 r.).
     
     Za nimi matura
     Egzaminy maturalne w gimnazjum realnym zdali dzisiaj uczniowie trzeciej klasy gimnazjum: Arnold, Neumann, Stedefeld i Schultz (AZ, niedziela, 06.03.1892 r.).
     
     W Elblągu grasują złodzieje
     W ostatnim czasie pewnemu tutejszemu handlarzowi ukradziono worki z ziemniakami. Zdarzenie to miało miejsce kilka razy. Złodziejami okazali się jego pracownicy, którzy okazali się przy tym szczególną bezczelnością. Dziś przed południem na placu Fryderyka Wilhelma (niem. Friedrich Platz) złapano pewną kobietę, gdy chciała sprzedać kosz z przebiśniegami, które poprzedniej nocy ukradła z ogrodu przy ulicy Browarnej (niem. Lange Niederstraße) (AZ, niedziela, 06.03.1892 r.).
     
     Urodził się w Afryce i chce tam powrócić

     Wśród abiturientów tutejszego gimnazjum znajduje się taki, który jako miejsce swojego urodzenia podaje niemieckie kolonie Afryki Wschodniej. Ojciec tego młodego człowieka, nazwiskiem Neitzel pracuje tam jeszcze jako misjonarz. N. ma zamiar udać się do swojego ojca i po jakimś czasie wrócić tutaj, by kontynuować naukę w szkole wyższej (AZ, wtorek, 08.03.1892 r.).
     
     Porzuciła dziecko, została złapana

     Kobietą, która przed kilkoma dniami w Rakowiskach (niem. Krebswalde) porzuciła swoje dziecko na zimnie, okazała się służąca, która, została tamże złapana i aresztowana (AZ, wtorek, 08.03.1892 r.).
     
     Tragedia elbląskiej rodziny
     W ciągu półtora tygodnia majstrowi R. na dyfteryt zmarło czwarte dziecko. Chore jest również jego piąte dziecko. Los jest o tyle tragiczny, że do łóżka przykuta jest także matka dzieci. Ubiegłej niedzieli odbył się pogrzeb dwójki dzieci wspomnianej rodziny. Elblążanie wzięli w nim licznie udział (AZ, środa, 09.03.1892 r.).
     
     Wolne w szkołach
     Ferie w tutejszych szkołach ludowych na rok 1892 przedstawiają się następująco: ferie wielkanocne 9 -21 kwietnia, ferie na Zielone Świątki 4-10 czerwca, ferie letnie 2 lipca – 2 sierpnia, ferie jesienne 1-13 października, ferie świąteczne 21 grudnia – 2 stycznia 1893 r. (AZ, środa, 09.03.1892 r.).
     
     Wieczorek muzyczny

     W najbliższą sobotę koło śpiewacze Liederhain organizuje wieczorek muzyczny. Jak czytamy w części ogłoszeniowej tego numeru, są na niego zaproszeni także bierni członkowie koła z rodzinami (AZ, środa, 09.03.1892 r.).
     
     Pierwsze kwiaty
     Wczoraj nasz czytelnik przysłał do naszej redakcji pierwsze w tym roku kwiaty. Za miły podarunek serdecznie dziękujemy (AZ, czwartek, 10.03.1892 r.).
     
     Wieczorek dla panów w Domu Rzemiosła

     W najbliższą sobotę pan Wendel organizuje w salach Domu Rzemiosła wieczorek dla panów, podczas którego koncert da cała kapela Pułku Artylerii nr 35. Oprócz tego w programie występy teatralne, komiczne przedstawienia oraz inne rozrywki (AZ, piątek, 11.03.1892 r.).
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Brakuje mi komentarzy erga. , który objaśnił by m. in. co kryje się pod eufemizmem "inne rozrywki" na wieczorku dla panów i ogólnie, co to były za manewry 35 pułku w Domu Rzemiosła [najstarszy klub dla panów w Elblągu ?], kim był pan Wendel ? Albo jakie metody śledcze pozwalały na ustalenie, że przebiśniegi pochodzą z konkretnego ogrodu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  Gonzo(2018-03-10)
 • Przedwojenny Elblag był pięknym miastem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  Lgnlfsibhlfxb(2018-03-10)
 • Przedwojenny Elbląg nie był tak pięknym miastem jak sugerują to zdjęcia z tamtych czasów. Od 1772 roku tj. od I rozbioru był sukcesywnie dewastowany przez władze Prus co odbiło się negatywnie na jego kondycji gospodarczej. Częściowo odrodził się w II połowie XIX wieku. Sytuacja Niemiec po I wojnie zrujnowała miasto, a skutkiem tego podupadł nie tylko społecznie, ale przede wszystkim gospodarczo (wysokie ponad 16 procentowe bezrobocie, zniszczenia budynków, zaniedbania w infrastrukturze). Odbudowy świetności miasta podjął się rząd III Rzeszy, w tym poprzez modernizację zabytków i budowę nowych osiedli mieszkaniowych, ale uczyniono to w stylu wojskowo-mieszczańskim co zdecydowanie pogorszyło walory architektoniczne miasta. Naprawdę dzisiejszy Elbląg nie musi wstydzić się tego przedwojennego i wcale nie może być traktowany jako ubogi krewny tego historycznego. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 5
  takisobiemaruda(2018-03-10)
 • jak za rajski ch. .. te okna, to klecha był w kontakcie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 2
  fuj(2018-03-11)
 • Ci co celowo niszczyli el powinni powjni byc ukarani
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Oooo(2018-03-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta lateksowa 300x260 cm - Jezioro
Fototapeta lateksowa 290x260 cm - Sowy
Fototapety z tańcem
Fototapeta fizelinowa 400x148x cm - Most Golden Gate