UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Dawno temu w Elblągu... w stoczni Schichaua zdarzył się wypadek

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... w stoczni Schichaua zdarzył się wypadek
Reklama

Wczoraj w fabryce Schichaua pewien ślusarz uderzył przez pomyłkę swojego współpracownika, który trzymał mu dłuto, młotkiem w głowę. Obrażenia są poważne. Ranny został natychmiast przewieziony do szpitala diakonisek (AZ, sobota, 04.03.1893 r.).

Radca Etzdorf się żeni
       Jutro odbędzie się ślub radcy miejskiego Etzdorfa. Zaślubiny rozpoczną się o godz. 13 w kościele Najświętszej Marii Panny. Dziś wieczorem w kasynie odbędzie się Polterabend (zwyczaj przedślubny polegający na tłuczeniu porcelany przed domem narzeczonej, co ma przynieść młodej parze szczęście) (AZ, czwartek, 02.03.1893 r.).
      
       Rzucał w przechodniów kamieniami
       Wczoraj wieczorem aresztowano zamieszkałego przy ulicy Altstädtische Grünstraße właściciela ziemskiego, ponieważ ten w stanie alkoholowego upojenia śledził kilka osób na ulicy, rzucał w nich kamieniami i innymi przedmiotami a na koniec zwymyślał funkcjonariusza policji (AZ, sobota, 04.03. 1893 r.).
      
       Friedrich Schichau jedzie się leczyć

       Tajny radca handlowy Friedrich Schichau przeniesie się na jakiś czas do San Remo. Takie dostał zalecenie od swojego lekarza (AZ, niedziela, 05.03.1893 r.).
      
       Coraz mniej uczniów w Szkole Dokształcającej
       W tutejszej państwowej Szkole Dokształcającej w semestrze zimowym frekwencja wynosiła 1161 uczniów, 68 uczniów mniej niż w roku ubiegłym. Dlaczego liczba ta się zmniejszyła, trudno ustalić. Prawdopodobnie spadła liczba ochotników. Wynosi ona w tym roku zaledwie 51, co daje zaledwie 5 proc. całej liczby uczniów. Mimo znacznego zmniejszenia się liczby uczniów, liczba kursów wzrosło z 81 na 84. Zwiększyła się też liczba godzin tygodniowo (AZ, wtorek, 07.03.1893 r.).
      
       14-latek napadł na kobietę
       W sobotę wieczorem pewien około 14-letni chłopak na Wewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Inn. Mühlendamm, dzisiejsza ulica 1-Maja) próbował wyrwać młodej kobiecie paczkę. Gdy mu się to nie udało, śledził kobietę aż do ulicy Szpitalnej (niem. Hospitalstrasse) i próbował zerwać jej z szyi szal boa. Gdy ta zaczęła krzyczeć, niepoważny chłopak uciekł (AZ, wtorek, 07.03.1893 r.).
      
       Stocznia Schichaua się rozbudowuje
       W najbliższym czasie stocznia Schichaua powiększy się o odlewnię. Powstanie ona w budynku, w którym obecnie znajdują się pomieszczenia biurowe. Biura zostaną z kolei przeniesione do nowego będącego jeszcze w budowie budynku. Jakiś czas temu zakupiono w tym celu działkę budowlaną, w której miejscu właśnie powstaje budynek (AZ, środa, 08.03.1893 r.).
      
       Bójka przy Janowskiej
       Wczoraj przy ulicy Janowskiej (niem. Herrenstraẞe) doszło do bójki między wielokrotnie wcześniej karanym mężczyzną i głuchoniemym robotnikiem, podczas której głuchoniemy przylał swojemu przeciwnikowi w głowę i nieznacznie go zranił. Głuchoniemy został sprowokowany do tego czynu (AZ, czwartek, 09.03.1893 r.).
      
       Przy Wewnętrznej Grobli Malborskiej powstanie nowa restauracja

       Tutejsza komisja miejska udzieliła zgodę pani Justynie Karsten na prowadzenie działalności gastronomicznej przy Wewnętrznej Grobli Malborskiej 25 (niem. Innerer Marienburgerdamm, dzisiejsza ulica Malborska) (AZ, czwartek, 09.03.1893 r).
      
       Urzędnik Feydt żegna się z urzędem

       Z dniem 1 kwietnia w stan spoczynku przejdzie sekretarz miejski Feydt, który w czasie swojej długiej działalności jako urzędnik powiatowy dzięki uprzejmej naturze zyskał wśród społeczności ogólny szacunek i poważanie. Na jego miejsce rozpatruje się kandydaturę archiwisty Noske (AZ, czwartek, 09.03.1893 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
Reklama