UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... w teatrze się działo

 Elbląg, Teatr Miejski
Teatr Miejski

W piątek, 5 kwietnia o godz. 20 teatr zaprasza na komedię w trzech aktach Ladislausa Fodora [węgierski pisarz i autor scenariuszy – Wikipedia] pt. „Biedny jak mysz kościelna”. W sobotę, 6 kwietnia o godz. 20 za niewielką opłatą (od 0,20 do 1,65 marek) mieszkańcy naszego miasta będą mogli obejrzeć dramatyczną legendę w sześciu aktach Franza Werfela [niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia żydowskiego. Dobry przyjaciel Franza Kafki – Wikipedia] pt. „Paulus między Żydami” (niem. „Paulus unter den Juden). Z kolei w niedzielę, 7 kwietnia o godz. 15 po raz ostatni również w bardzo przystępnych cenach (od 0,20 – 1,65 marek) zobaczymy krotochwilę w trzech aktach Arnolda i Bacha. Tego samego dnia o godz. 20 w teatrze komedia w trzech aktach „Dobrze leżący frak” (niem. „Der gutsitzende Frack”) Dregleya (ET, piątek, 05.04.1929 r.).

Nagroda za schwytanie złodziei
       Niemiecka poczta przeznaczyła 150 marek nagrody za schwytanie sprawców, którzy napadali na pocztę w Nadbrzeżu (niem. Reimannsfelde). Poza tym za schwytanie czeka dodatkowa nagroda tj. 5 proc. z odzyskanych pieniędzy (ET, środa, 03.04.1929 r.).
      
       Niewielki pożar
       Wczoraj o godz. 11 wezwano straż pożarną do Tochtermannów na ulicę Gimnazjalną 3 (niem. Gymnasiumstrasse). Zajął się tam od ognia drewniany stojak na ubrania. Ogień został ugaszony w przeciągu pół godziny. Całe szczęście szkody były niewielkie (ET, środa, 03.04.1929 r.).
      
       Elbląskie Stowarzyszenie Śpiewaków Liederhain zaprasza

       Zarząd Elbląskiego Stowarzyszenia Śpiewaków Liederhain Elbing zaprasza wszystkich swoich aktywnych i biernych członków na uroczystość muzyczną w postaci wieczorku dla mężczyzn, podczas którego wysłuchać będzie można śpiewu drugiego tenoru. Uroczystość odbędzie się w sobotę, 6 kwietnia o godz. 20 w sali na piętrze Domu Towarzystwa Przemysłowego (niem. Gewerbevereinshaus)[Niewiele miast około 1900 r. miało tak ożywione życie kulturalne jak Elbląg. Niezliczone zespoły artystyczne dowodzą, że obywatele Elbląga byli otwarci na świat, wydarzenia duchowe i kulturalne oraz otwarci na swych sąsiadów. W kronice z 1900 r. wyliczonych zostało 16 zespołów śpiewaczych w Elblągu oraz inne chóry i z pewnością każdy kościół posiadał co najmniej jeden chór. Znane są następujące zespoły: Elbląski Chór Kościoła Św. Marii - 80 osób, Elbląski Chór Kościoła Trójcy Świętej - 112 osób, Elbląski Męski Zespół Śpiewaczy - 40 osób, Zespół Śpiewaczy Fabryki Loeser & Wolff, Zespół Śpiewaczy Bäckerinnung, Zespół Śpiewaczy Budowniczych Maszyn i Stolarzy, Chór Kościelny Gminy Św. Pawła, Kolonia Pangritz, Zespół Śpiewaczy Nauczycieli - 50 osób, Zespół Śpiewaczy Nauczycielek, Sekcja Muzyczna, Liederhain - 113 osób, Liedertafel , Chór Filharmonii - 120 osób, Chór Ewangelickiego Związku Robotników, Chór Związku Żołnierzy, Chór Związku Wschodniego Rzemiosł Niemieckich (Hirsch-Dunker), Volksliedertafel. Oprócz tego było kilka kapeli i orkiestr. Miasto było dobrze wyposażone muzycznie. Z wielu muzycznych imprez najbardziej znane są z roku 1897 i 1905 Festyny Śpiewacze, dla których ustawiano specjalną halę z miejscem dla 500 śpiewaków i 3000 słuchaczy – źródło www.muzycznyelblag.pl]. Mile widziany ubiór charakterystyczny dla danego cechu (ET, piątek, 05.04.1929 r.).
      
       Sprawa napadu na pocztę w Nadbrzeżu rozwikłana. Udało się ustalić sprawcę

       Dochodzenie elbląskiej policji kryminalnej w sprawie napadu na pocztę w Nadbrzeżu (niem. Reimannsfelde) zakończyło się sukcesem. Aresztowano bowiem jednego ze sprawców, który podczas przesłuchana przyznał się do popełnionego czynu. Dochodzenie nie zostało jeszcze zamknięte (ET, piątek, 05.04.1929 r.).
      
       Kradzież na Giermków
       Z niezamkniętego mieszkania przy ulicy Giermków 57 (niem. Junkerstrasse) wczoraj wieczorem ukradziono męskie garnitury, buty i kilka innych rodzajów odzieży. Sprawcy nie są znani. Przydatne dane na ich temat można składać w pokoju 2a w ratuszu (ET, piątek, 05.04.1929 r.).
      
       Koncert w kościele Trzech Króli

       W nadchodzącą niedzielę kobiety ze szkoły pani Rasenberger-Koch organizują w kościele Trzech Króli koncert o charakterze religijnym. Podczas koncertu zaśpiewają Ilse Pohl, Margarethe Knorr i Anne Schuhmacher. Na organach zagra dyrektor muzyczny pan Steigleder. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na cele dobroczynne (ET, czwartek, 04.04.1929 r.).
      
       Generalne zabranie elbląskich biochemików
       Stowarzyszenie Biochemików organizuje w niedzielę po południu w chrześcijańskim hospicjum swoje generalne zebranie. Przed południem w tym samym miejscu odbędą się zwyczajne obrady (ET, czwartek, 04.04.1929 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”.
      
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama