UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… wjechał samochodem w wystawę sklepową

 Elbląg, Most Wysoki
Most Wysoki

Wczoraj przed południem młody mężczyzna, który nie posiadał prawa jazdy, wjechał autem w wystawę sklepową. Chłopak jechał samochodem od ulicy Mącznej (niem. Muehlenstrasse) w kierunku ulicy Traugutta (niem. Inn. Muehlendamm), stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w wystawę sklepu „Das Tangelmannsche Geschaeft”, który został całkowicie zdewastowany. (ET, poniedziałek, 02.01.1928 r.)

40 lat Miejskiej Szkoły Zawodowej
      
W tym miesiącu Miejska Szkoła Zawodowa w Elblągu będzie wspominać czterdzieści lat swojego istnienia. Placówka powstała w miejscu rozwiązanej w 1887 roku decyzją państwa „Szkoły Stowarzyszenia Rzemieślniczego”, która istniała tu 22 lata i wykształciła ponad tysiąc uczniów. Inwentarz szkoły został przejęty przez państwo, które zajęło się tworzeniem obligatoryjnej szkoły, obecnej Miejskiej Szkoły Zawodowej, uruchomionej 1 stycznia 1888 roku.
       W ten sposób istniejąca tu od 1828 roku placówka prowadzona przez Stowarzyszenie Rzemieślnicze przekształciła się w placówkę kształceniową o charakterze zawodowym. Pod rządami Stowarzyszenia Rzemieślniczego pozostała obecnie jedynie istniejąca jeszcze Szkoła Palaczy i Maszynistów. Szkoła ta nosiła kiedyś nazwę Państwowej Szkoły Dokształcającej i Rzemieślniczej, w 1902 roku przemianowała się na Miejską Szkołę Rzemieślniczą. (ET, wtorek, 03.01.1928 r.)
      
       Lodowisko między dwoma mostami
      
Wokół ślizgawki znajdującej się między dwoma mostami umiejscowiono oświetlenie elektryczne. Wspominaliśmy wcześniej na naszych łamach o panującej tam niebezpiecznej ciemności. Ślizgawka cieszy się teraz dużym zainteresowaniem. O ile przed świętami Bożego Narodzenia nie była zbytnio oblegana, teraz każdego wieczora zbierają się tu tłumy miłośników sportu. (ET, wtorek, 03.01.1928 r.)
      
       Zamarznięte linie wodne
      
Zamarzanie linii wodnych w czasie utrzymującego się ostrego mrozu jest na porządku dziennym. Jeśli przewody rurowe biegnące z piwnicy nie znajdują się w dostatecznie ogrzanym pomieszczeniu, nic dziwnego, że pewnego dnia zamarzną. Nie byłoby to może aż tak niepokojące, gdyby nie fakt, że rury te mają w zwyczaju pękać nawet przy nieznacznym wzroście temperatury, co powoduje, że dochodzi do zalania.
       Taka właśnie nieprzyjemna niespodzianka doświadczyła mieszkańców domu przy Gr. Wunderbergstrasse. W nocy pękła tam znajdująca się na korytarzu zamarznięta rura wodna, czego z początku nikt nie zauważył. Do rana w przedpokoju było pełno wody, która wesoło pluskając wypłynęła schodami w dół aż na podwórze. Ponieważ na zewnątrz panował okrutny ziąb, woda natychmiast zamarzła, skutkiem czego przy końcu schodów uformowała się ogromna góra lodowa. Gdy mieszkańcy domu zobaczyli rano tę okropną niespodziankę, tak się przerazili, że zaalarmowali „dziewczynę do wszystkiego”, czyli straż pożarną. (ET, wtorek, 03.01.1928 r.)
      
       „Er saegt den Ast ab, auf dem er sitzt!” (tłum. „ściął gałąź, na której siedział”)
       Niezłej biedy narobił sobie szesnastoletni Hieronim Jabczyński z Torunia (niem. Thorn). Chłopak otrzymał zlecenie podcięcia zbyt długich gałęzi drzew znajdujących się na terenie fabryki. W ten sposób wcielił w życie znane niemieckie przysłowie: „den Ast, auf dem man sitzt, absaegen” (tłum. „ściął gałąź, na której się siedzi”). Chłopak ściął bowiem gałąź, na której siedział i oczywiście runął razem z nią na ziemię. W ciężkim stanie został odwieziony do miejskiego szpitala. (ET, wtorek, 03.01.1928 r.)
      
       Wykład w Stowarzyszeniu Żydowskiej Historii i Literatury
      
W jutrzejszy wtorek w siedzibie Stowarzyszenia Żydowskiej Historii i Literatury wykład pt. „My Żydzi i księga” wygłosi nauczyciel dr Willy Cohn z Wrocławia (niem. Breslau). (ET, poniedziałek, 02.01.1928 r.)
      
       „Stary Fritz”
      
Najnowszy film z serii Fridericus Rex*, w którym po raz ostatni rolę „starego Fritza” (niem. „der alte Fritz”) gra Otto Gebuehr, od dziś można zobaczyć w pałacu filmowym „Film-eck”. A dokładnie jego pierwszą część, pt. „Pokój” (niem. „Der Frieden”). Druga część zatytułowana „Zakończenie” (niem. „Ausklang”) będzie wyświetlana po emisji pierwszej części. (ET, poniedziałek, 02.01.1928 r.)
       * W ścisłym znaczeniu jako filmy z serii Fridericus Rex określano cztery historyczne filmy nawiązujące do osoby króla pruskiego Fryderyka II, powstałe w latach 1920-1923. W szerszym znaczeniu określenie to obejmuje wszystkie filmy nawiązujące do osoby Fryderyka II, powstałe w Niemczech do roku 1942 – Wikipedia.
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”.
      

      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • W 1928 roku latać autem to Wielkie wydarzenie. Dzisiaj ten koleś miałby ponad 100 lat a jego historia budzi podziw. Aż żal bierze że wybuchła wojna a Elbląg nie jest Niemiecki. Za komuny 30 lat po wojnie w Elblągu było kilka samochodów może ze 3 syreny i 2 maluchy.
  • Prawda Histas ! Jeszcze w latach 70 tych można było miasto przejechać bez zatrzymywania.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    STARYDINO(2014-01-04)
  • Czyż Elbląg, nie byłby piękny gdyby odbudowano w pierszwszej kolejności kamieniczki nad kanałem. .. obecny szpetny Bulwar Augusta ?
  • Histas 30 lat po wojnie a od tego wydarzenia z 1928 roku to jakież 50 lat. Polskę zawsze rusek gnębił i tak jest do dziś z gazem, z badaniami fito-sanitarnymi, opłatami polskich ciężarówek czy z oddaniem wraku samolotu który jest rzekomo własnością rządu Polskiego,
  • Elbląg leży nad kanałem ? A można wiedzieć od kiedy ?
  • Jakim to trzeba być człowiekiem aby podziw wzbudzał jakiś głupek bez prawa jazdy wsiadający za kierownicę samochodu. Jakby tak jeszcze zabił kilka osób no to bohater że hej, tylko pomnik mu wystawić A 30 lat po wojnie czyli w 1975 roku w Elblągu było dużo samochodów ale nie maluchów, te zaczęto ledwie co produkować (06.1973) i było ich jeszcze mało. Za to było jeszcze sporo starych- już nie produkowanych Warszaw. Były jeszcze wartburgi, trabanty, moskwicze, wołgi a także samochody zachodnie, stare ale i troszkę całkiem nowych.
  • łza się w oku kręci, kiedy patrzy się na to, co ruskie zrobili z tym miastem i dokończyła polska komuna
  • Już dziesiątki razy pisałem, że Elbląg dla elblążan z urodzenia po 1945 r leży nad Kanałem, a obecna katedra to "Kościół Zabytkowy". .. tylko " słoiki" i pseud " Romerowie "twierdza że to rzeka Elblag. Co to za rzeka, jeśli płynie w kierunku zależnym od kierunku wiatru. Jeżeli siusiamy ( rzeczki wpadające do Kanału ) do sadzawki ( Jez Druzno i Zalew ) to nie znaczy że kanał jest rzeką.
  • Po prostu mylisz kolego nazewnictwo potoczne z prawidłowym, kanał jest ciekiem sztucznym a rzeka naturalnym, ot cała różnica; )
  • Inn. Mühlendamm - Traugutta to błąd taki jak wielbłąd. Inn. (Innerer) Mühlendamm to Wewnętrzna Grobla Młyńska czyli obecna 1 Maja. Od Hohezinnstraße (Hetmańskiej - 12 Lutego) następuje Zewnętrzna Grobla Młyńska czyli Äußerer Mühlendamm a obecnie Traugutta, choć Zewnętrzna Grobla Młyńska obecnie jest skrócona w nazwie Traugutta i ma początek na Nieformalnym Skwerze 2 Maja (przedwojenną Georgendamn) a Wewnętrzna Grobla Młyńska (1 Maja) wydłużooa do tego miejsca. Podsumowując - Mühlenstraße (Mączna) dochodziła do Innerer Mühlendamm (1 Maja)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    MirCrow(2014-01-07)
Reklama