Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... włamali się do obory i zabili kozę

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... włamali się do obory i zabili kozę Przedwojenne zdjęcie Elbląga z lotu ptaka
Rek

Ubiegłej nocy straty poniósł czeladnik kowalski z ulicy Teatralnej (niem. Gr. Wunderberg). Złodzieje włamali się do jego obory i zaszlachtowali znajdującą się tam kozę. Zabrali jej mięso i skórę. Nieznane są jeszcze dane sprawców zdarzenia (EZ, sobota, 15.01.1887 r.).

Minister edukacji: Przedszkola są bardzo potrzebne
     Minister edukacji wypowiedział się pozytywnie na temat prowadzenia tzw. „przedszkoli”, do których zostaną przyjęte dzieci w wieku przedszkolnym. Przedszkola są potrzebne, ponieważ dzieci […] utrzymywane są tam w zdrowiu, wzmacniają się fizycznie, mają okazję do dowolnych zabaw, ćwiczą swoje zmysły, rozwijają się, uczą się porządku i czystości i mają z tego radość oraz uczą się, jak żyć w zgodzie w pracy z grupą. […]. Wprowadzenie w placówkach państwowych egzaminów kształcących przedszkolanki, nie wydaje się konieczne. Ważniejsze są tutaj cechy, którymi powinna wyróżniać się dobra wychowawczyni i nauczycielka przedszkolaków. Ważniejsza jest jej osobowość, usposobienie, taktowność niż wiedza i umiejętności. Mimo wszystko szkolne organy nadzorcze powinny przemyśleć utworzenie placówek kształcących przedszkolanki i ubiegać się o państwowe pozwolenie na ich powstanie (EZ, czwartek, 13.01.1887 r.).
     
     Gdy ziemniaki są przemarznięte…
     W ostatnich dniach na naszych targach sprzedawano przemarznięte ziemniaki, które sprawiły z pewnością gospodyniom sporo problemów. Istnieje jednak metoda, która sprawi, że ziemniaki te będą smaczne. Należy wrzucić je do zimnej wody i zostawić w niej na około godzinę. Po czym należy je nieobrane postawić na ogień (EZ, czwartek, 13.01.1887 r.).
     
     Uroczyste oratorium i święto koła śpiewaczego

     Również podczas wczorajszej powtórki oratorium H. F. Muellera „Trzej królowie” w wykonaniu Stowarzyszenia Świętej Cecylii sala była zapełniona do ostatniego miejsca. Nie zabrakło także wielu zamiejscowych gości. Wczorajsze artystyczne wydarzenie przypadło akurat w dniu piętnastej imprezy dobroczynnej stowarzyszenia. Z tej okazji członkowie stowarzyszenia wraz ze swoimi krewnymi i przyjaciółmi zgromadzili się po koncercie na kilka chwil w małej salce, by spędzić czas na rozrywce. Pan Probst Wagner wzniósł z tej okazji toast na cześć założyciela i wzorowego lidera koła śpiewaczego, kantora Krassuskiego. A ten zaśpiewał na cześć stowarzyszenia uroczyste „Sto lat” (EZ, piątek, 14.01.1887 r.).
     
     Nasz krajan o życiu w Bułgarii
     Warto zapoznać się z relacją byłego mieszkańca naszego miasta, który przed dwoma laty wraz ze swoją żoną i dzieckiem wyruszył do Bułgarii, gdzie zamieszkał trudniąc się rolnictwem. Mężczyzna ten bardzo chwali przyjazne nastawienie Bułgarów do osiedlających się w ich kraju Niemców. Wspomina też o żyznej bułgarskiej glebie oraz informuje, że w społeczności bułgarskiej panuje zupełna harmonia i przyjaźń. Dlatego też Bułgarzy zdają się być narodem mniej zatroskanym o swój los niż jest to w przypadku innych nacji Europy (EZ, piątek, 14.01.1887 r.).
     
     Zakończyły się poszukiwania Antoniny Witt

     Jakiś czas temu donosiliśmy na naszych łamach o zaginięciu dwudziestoletniej niezamężnej Antoniny Jadwigi Witt z Elbląga, która wyszła z domu 15 listopada. Ta nieszczęśliwa dziewczyna była chora na umyśle i po kryjomu opuściła dom swojego ojca zamieszkałego przy ulicy Teatralnej (niem. Kl. Ziegelscheunstrasse). Jako że dziewczyna była lekko ubrana, pojawiło się przypuszczenie, że mogło stać się jej coś złego. Niestety obawy potwierdziły się, ponieważ wczoraj w południe jej ciało zostało znalezione w rzece Elbląg w pobliżu wodopoju dla koni (EZ, sobota, 15.01. 1887 r.).
     
     Wypadek w zakładach Schichaua
     Wczoraj przed południem w zakładach Schichaua zdarzył się nieszczęśliwy wypadek. Jeden z praktykantów został przygnieciony ciężkim kawałkiem metalu (EZ, niedziela, 16.01.1887 r.).
     
     Przy Bramie Targowej znaleziono nieprzytomnego mężczyznę
     Wczoraj w południe w okolicy Bramy Targowej przy płocie znaleziono nieprzytomnego leżącego na ziemi mężczyznę, prawdopodobnie robotnika. Zawieziono go niezwłocznie do szpitala, jednak zmarł tam po kilku godzinach. Nie udało się ustalić jego tożsamości. W jego ubraniach znaleziono tylko zawiniętą butelkę wódki (EZ, niedziela, 16.01.1887 r.).
     
     Koncert w Domu Rzemiosła

     Wielki dyrygent koła śpiewaczego Liederhain i Elbląskiego Towarzystwa Muzycznego, pan E. Korell organizuje w niedzielę wieczorem o godz. 19 w sali Domu Rzemiosła koncert, podczas którego usłyszymy na przemian wykonania obu stowarzyszeń. Bogaty program zapowiada nie tylko dobrą rozrywkę lecz także wiele artystycznych doznań (EZ, niedziela, 16.01.1887 r.).
     
     Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1887, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".
     

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • .. czeladnik kowalski z ulicy Teatralnej (niem. Gr. Wunderberg). .. /. .. .dom swojego ojca zamieszkałego przy ulicy Teatralnej (niem. Kl. Ziegelscheunstrasse). .to w końcu jaką nazwę miała ta Teatralna?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  ciekawski.(2015-01-24)
 • Piękne. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  cvvvvv(2015-01-24)
 • [1]. .. Pan Probst Wagner wzniósł z tej okazji toast. .. Po prostu: Pan proboszcz Adalbert Wagner. Był on proboszczem w kościele św. Mikołaja w latach 1881-1891.Zmarł 6.7.1895 r. w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  erg.(2015-01-24)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy