Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Dawno temu w Elblągu… wybrukowano ul. Chocimską

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu… wybrukowano ul. Chocimską Przystań pasażerska. W tle dom towarowy "Loewenthal"
Rek

W tym roku planuje się brukowanie wielu elbląskich ulic. Latem zeszłego roku na Meyerscher Platz w pobliżu rzeki Elbląg zgromadzono w tym celu duży skład kamieni. […]. Brukowana będzie m.in. ulica Chocimska (niem. Hochmeisterstraße), która ma stanowić połączenie ul. Bema z Schrebergärten. Ulica ma mieć 10 metrów szerokości, jezdnia będzie szeroka na 5,5 metra. […] (ENN, czwartek, 12.02.1914 r.)

Nie kupujcie w niedzielę!
     
Niemiecki Związek Klientów przysłał ulotkę z prośbą o zastosowanie się do niej:
„Nie kupujcie w niedzielę, ponieważ nasi współobywatele, a mianowicie właściciele sklepów i ich pracownicy, potrzebują wolnej niedzieli do spokoju i wypoczynku, do załatwienia innych poza zawodowymi obowiązków, do spędzania czasu z rodziną [...]. Wolna niedziela jest konieczna dla wzmocnienia i utrzymania w zdrowiu naszego społeczeństwa dla dobra całego kraju. W niemieckim Reichstagu przedłożony został projekt ustawy odnośnie uregulowania prawa do niedzielnego wypoczynku w świecie handlu. […]. Klienci apelują jednak, że chcą, by sklepy w niedzielę były otwarte. Pozwólmy na zamykanie w niedzielę wszystkich sklepów z wyjątkiem tych, które zajmują się sprzedażą świeżych i szybko psujących się produktów. […]. Apelujemy do naszych współobywateli: „Nie kupujcie w niedzielę!” (ENN, czwartek, 12.02.1914 r.)
     
     Wieża ku pamięci cesarza Wilhelma
     
Jak już donosiliśmy na naszych łamach, w pobliżu Kadyn (niem. Cadinen) planowane jest wzniesienie budowli imponującej wielkości. Ma być nią wieża ku pamięci pierwszego cesarza* zjednoczonego niemieckiego imperium. […] Cały kompleks autorstwa radcy budowlanego Alfreda Lessera z Berlina ma przypominać zamek na podobieństwo tego w Malborku. Oprócz wieży, która wznosić się ma na najwyższym wzniesieniu Piastowa (niem. Königshagen) nieopodal Kadyn, powstaną także przylegające do niej budynki i otoczone murami wejście obronne oraz teren o powierzchni 1200 metrów kwadratowych. Czworoboczna wieża, w której powstanie sala pamięci z apsydą […], osiągnie wysokość 50 metrów. W budynku gospodarczym, który przez okalający mur (będą się w nim mieścić pokoje) będzie połączony z budynkiem głównym, znajdować się ma sala bankietowa oraz mieszkania dla kasztelana […]. W budynku tym przewidziano również restaurację. Ponieważ wwóz materiałów jest bardzo trudny, początek budowy planuje się dopiero na jesień przyszłego roku. Poświęcenie gotowej budowli nastąpi najwcześniej wiosną 1917 roku. Koszty budowy będą opiewać na sumę 450-500 tysięcy marek, pieniądze będą pochodzić z bogatych datków osób prywatnych. Dzięki tej wspaniałej budowli Kadyny, których zabytki już zostały wzbogacone o nowy kościół wzniesiony przez cesarza, jeszcze bardziej zyskają na znaczeniu. (ENN, niedziela, 15.02.1914 r.)
     
* mowa tu o Wilhelmie I Hohenzollernie, urodzonym jako Wilhelm Friedrich Ludwig von Preussen (1797-1888). Regent, a później król Prus w latach 1861-1888 z dynastii Hohenzollernów, od 1871 cesarz niemiecki, współtwórca II Rzeszy Niemieckiej. Wilhelm był drugim synem Fryderyka Wilhelma III i królowej Luizy z dynastii meklemburskiej. Po zjednoczeniu Niemiec, które było w dużej mierze jego udziałem, poświęcił się pracy na rzecz nowego państwa, m.in. założył i promował rozbudowę floty cesarskiej, ograniczając swe zainteresowania reformami w Prusach – Wikipedia.
     
     Przedstawianie „Wiara i ojczyzna”
     
By odświeżyć wspomnienia z czasów smutnej emigracji salzburskiej, Ewangelicki Związek Mężczyzn i Chłopców zaprasza na sztukę „Wiara i ojczyzna” (niem. Glaube und Heimat) Karla Schoenherra, która zostanie wystawiona 21 i 22 marca br. w Domu Wypoczynkowym (niem. Erholungsheim). (ENN, poniedziałek, 16.02.1914 r.)
     
     Wieści z elbląskiego konserwatorium
     
Dotychczasowy dyrektor elbląskiego konserwatorium pan Hans Wolf opuścił Elbląg. Przyjął on stanowisko nauczyciela gry na fortepianie w konserwatorium w Aschaffenburgu [miasto w południowych Niemczech nad rzeką Men]. (ENN, wtorek, 17.02.1914 r.)
     
     Odeszła zasłużona nauczycielka
     
Panna Agnes Schneider, znana i lubiana elbląska nauczycielka, zmarła w wieku 53 lat w szpitalu sióstr diakonisek, w którym przebywała już od roku. Panna Schneider ciężko chorowała. Ostatnio była zatrudniona w Pierwszej Szkole dla Dziewcząt. W zawodzie przepracowała 22 lata. (ENN, środa, 18.02.1914 r.)
     
     Zawody piłki nożnej
     
Elbląski Związek Sportowy w najbliższą niedzielę rozegra w Olsztynie (niem. Allenstein) mecz ze Związkiem Sportowym Olsztyn. (ENN, środa, 18.02.1914 r.)
     
***
     
     Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś kolejny zestaw wiadomości z lutego 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Władze i Elblążanie, zróbmy wszystko, aby jak najszybciej zabudować kamieniczkami Starówkę, od strony Kanału ( rz. Elbląg), bo bez tego wygląda jak emerytka bez zębów. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Sławek - Jurek(2012-02-18)
 • ktoś, kiedyś brukował. dziś albo się bruk rozkrada na płoty prominentów, albo zalewa asfaltem przez niedouczonych ignorantów i później co zima pęka. a jest to jeden w piękniejszych i trwałych materiałów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-18)
 • Czy wiecie, że systematyczne prace brukarskie w mieście Elbing rozpoczęto w 1802 roku. kamień dostarczali wieśniacy, zobowiązani przez władze prowincjonalne do przyniesienia za każdym wejściem do miasta, trzech kamieni albo uiszczenia 3-groszowej opłaty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  lech(2012-02-18)
 • ale hasło "nie kupujcie w niedzielę", w niemczech się udało. nie ma otwartych sklepów i marketów już od soboty wieczorem. a u nas odwrotnie, biedacy nie wiedzą co z sobą zrobić?, co wybrać?: serial, czy spacer w markecie?. z rodziną w większości są pokłóceni. zamknijmy markety w niedzielę, z tych samych powodów co 100 lat temu niemcy. my nawet nie dorośliśmy do takich postulatów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-18)
 • [1] Kostka brukowa na Chocimskiej… Ulica ta była łącznikiem od Bema do Polnej. W tłumaczeniu z ENN jest, że „ od Bema do Schrebergärten” – chodzi tu o ogródki działkowe (niem. Schrebergärten) między Stefczyka/blokami wojskowymi przy Mickiewicza i przy Sochaczewskiej. „ Schrebergärten” - od twórcy idei zakładania ogródków działkowych dr Daniela G. M. Schreber’ a (1808-1861). Ogródki takie zwano niekiedy „ Gesundgarten” , czyli ogródki zdrowotne. Zabudowa ul. Chocimskiej w zasadzie pozostała i w tych ładnych domach mieszkali przed wojną policjanci i urzędnicy prezydium policji. [2] Wieża ku pamięci cesarza Wilhelma… . Nigdy nie powstała z powodu wybuchu I wojny światowej. Być może szkoda, gdyż radca budowlany Alfred Lesser był wybitnym architektem, a jego dziełem są ogrody, piękna wieża Cassino i dworzec w zachodnio-berlińskiej dzielnicy Frohnau. Niezwykły pod względem architektonicznym dom arch. A. Lessera zachował się do dzisiaj w berlińskiej dzielnicy Grunewald przy Douglasstraße, dosłownie „ rzut beretem” od słynnej Ku-Damm (Kurfürsten-Damm). Ale na pamiątkę pierwszej wizyty Kajzera Wilhelma II w Kadynach postawiono zachowany do dzisiaj pomnik w lesie (tuż przy drodze) koło Pagórek. Na pomniku znajduje się napis: Hier betrat/Seine Majestät/unser allergebenster Herr/zum ersten mal/Cadinen/2.6.1899/. A najwyższe wzniesienie k. Piastowa to pewnie Góra Owsiana (Hafer Berg) – 129 m n. p. m.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  erg.(2012-02-18)
 • Cz. II - [3] Przedstawianie „ Wiara i ojczyzna” w Erholungsheim… Był to Dom Wypoczynkowy przy Loeserstraße 3 (po 1936 r. Zigarrenmacher-Straße, czyli ul. Wyrobników Cygar, a obecnie ul. Oboźna). Znajdowała się tutaj największa w Elblągu sala zgromadzeń, w której odbywały się m. in. koncerty śpiewacze, wystawiano varieté etc. Dom Wypoczynkowy został wybudowany na przełomie XIX/XX w. na potrzeby gminy ewangelickiej. Od 1908 r. jego zarządcami byli tzw. ekonomowie, najpierw Flier, później Hoedtke a ostatnim był Ernst Bendig. [4] Zawody piłki nożnej… W Elblągu w r. 1930 były 4 kluby sportowe, które jako główne miały sekcje piłki nożnej; Arbeiter-Sportverein „ Vorwärts” (założ. 1921,siedziba w Sanssouci), Sportverein „ Victoria” (założ. 1910,siedziba Hotel der Stadt Elbing), klub o profilu piłkarskim „ Hansa” założony w1910 r. oraz wzmiankowany w notatce Elbinger Sportverein 05 e. V. (siedziba piwnica ratusza przy Friedrich-Wilhelm-Platz, obecnie Plac Słowiański). Klub ten prowadził sekcję piłki nożnej, lekkiej atletyki, tenis, sport halowy, pływanie i piłkę ręczną. Odwiecznym rywalem ESV 05 był SV Victoria, a derby piłkarskie tych drużyn były zawsze wielkim wydarzeniem sportowym w mieście. Jednak najstarszym klubem elbląskim był ETG 59 (Elbinger-Turn-Gesellschaft) – po 1933 r. ETV (Elbinger Turnverein).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  erg..(2012-02-18)
 • slawek-jurek zobacz ile nowych mieszkan stoi pustych! to wladze elblaga maja budowac?! i nie pisz kanal - litosci! to RZEKA ELBLAG !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ananke(2012-02-18)
 • Jest mi przykro powiadomić Sławek - Jurka, że jego marzenie nie jest możliwe do realizacji, przez Elbląg nie przepływa kanał a rzeka, tak więc nad kanałem nie można pobudować kamieniczek, nad rzeką i owszem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  karolus(2012-02-19)
 • erg. .- w swym omówieniu pomyli się przypisując b. ul. Zigarrenmacherstrasse nazwę Obopźna powinno być Odzieżowa. Natomiast ob. ul. Oboźna to do 1945 Petristrasse.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  karolus(2012-02-19)
 • " Anake" -masz ten sam stosunek to tematu jak Władze i większość Polaków : odwracać się " d" do rzeki. Hanzeatycki styl Starówki to kamieniczki na nadbrzeżu, a nie to co buduje sie w jej środku. Chodzi też także żeby nie budować ratuszów " szkaradków", nie przenosić budynki za Kanał za ciężkie miliony, stymulować budownictwa właśnie tam itd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sławek -jurek(2012-02-19)
 • Karolus i Anty - a jakim kierunku płynie rzeka Elbląg ? Jak widać z brzegu to z kierunkiem wiatru, najczęściej z Zalewu do Drużna, bo w przewadze są wiatry zachodnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-19)
 • Rzeczywiście pomyłka wynikająca z pośpiechu. Dzisiejsza ul. Odzieżowa nazywała się do ok. 1936 r. "Bernhard Loeser-Straße" - na pamiątkę Bernharda Loesera (ur. 1835 w Quedlinburgu), który 20 stycznia 1874 r. razem z Carlem Wolff'em założył fabrykę cygar i tabaki w Elblągu. Naziści zmienili nazwę ulicy na "Zigarrenmacher-Straße", ponieważ B. Loeser był Żydem, czyli dla nich osobą niepożadaną, jak mówili wówczas w Elblągu - "Juden sind unsere Unglück". Ale elblążanie i tak do końca używali starej nazwy. W elbląskiej fabryce produkowano m. in. cygara Reval i z tą nazwą wiązała się pewna rymowanka: siehst Du die Gräber in großen Thal? - hin liegen Raucher vom Reval! - widzisz ta dużą dolinę i groby? - tam leżą palacze cygar Reval! Dzisiaj na opakowaniach mamy - Palenie może być przczyną śmierci. .. a więc - Rauchen kann tödlich sein! Słuszne ostrzeżenie dla wszystkich, których stać na lekceważenie własnego zdrowia i miesięczny "przepał" rzędu 400 zł!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  erg...(2012-02-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna II
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna III