Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... z ogrodów wycięto wszystkie róże

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... z ogrodów wycięto wszystkie róże
Rek

Wczorajszej nocy w domu przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße) doszło do kradzieży z włamaniem. Złodzieje rozbili okiennicę, a potem wybili szybę. W tym momencie ktoś im jednak przeszkodził i nie udało im się nic ukraść. Również ubiegłej nocy z podwórza przy ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstraße) ukradziono drewnianą beczkę z wodą, a dziś przed południem na Placu Fryderyka Wilhelma (niem. Wilhelm Friedrich Platz) pewnej kobiecie ukradziono koszyk z zakupami z rynku (AZ, niedziela, 29.06.1890 r.).

Podwyżka cen mydła
     Producenci z Prus Zachodnich i Poznania (niem. Posen) zebrali się w niedzielę w Bydgoszczy (niem. Bromberg), by wywalczyć podwyższenie cen swoich produktów, które są zbyt tanie w stosunku do wysokich cen surowców. Z tego też powodu na spotkaniu zdecydowano o podwyżce cen mydeł (AZ, czwartek, 26.06.1890 r.).
     
     Kradzież kwiatów

     Wczorajszej nocy w ogrodach przy Altstädtische Grünstraße wycięto wszystkie róże. W ogrodzie przy 3-Maja (niem. Johannisstraße) wycięto nie tylko róże, ale też lewkonie i wszystkie inne kwitnące kwiaty (AZ, czwartek, 26.06.1890 r.).
     
     Nagła śmierć

     Mimo tego, że wszyscy powinni doskonale wiedzieć o zgubnych skutkach przebywania na słońcu i zdawać sobie sprawę, jak niebezpieczne jest wtedy picie zimnych napoi, wiele osób zdaje się nie stosować do tej rady. I tak swój żywot skończył wczoraj syn właściciela ziemskiego C. Dyck z miejscowości Kępki (niem. Zeyer). Mężczyzna po wyładowaniu siana, podczas którego długo przebywał w słońcu, napił się zimnego piwa, po czym udał się do łóżka, w którym został znaleziony martwy (AZ, sobota, 28.06.1890 r.).
     
     Koncert Zachodniopruskiego Pułku Artylerii
     Gdy tylko pogoda dopisze, w sobotę i niedzielę w willi Bellevue koncert da kapela 16. Zachodniopruskiego Pułku Artylerii. W przypadku deszczowej pogody koncert odbędzie się w Resursie Mieszczańskiej. (AZ, sobota, 28.06.1890 r.).
     
     Apteka zmieniła właściciela
     Wiemy już na pewno, że apteka należąca dotąd do pana A. Rehefelda zostanie sprzedana. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że kupcem jest niejaki pan Nickse z Cottbus, który kupi aptekę za ok. 210 tysięcy marek. Apteka przejdzie w jego posiadanie z dniem 1 sierpnia (AZ, niedziela, 29.06.1890 r.).
     
     Wakacje sądowe

     Tegoroczny okres wakacyjny w sądzie przypada na termin 15 lipiec-15 wrzesień. Podania, których rozpatrzenie nie cierpi zwłoki, muszą być jako takie oznaczone. Powinien też na nich widnieć napis: „sprawa sądowa rozpatrywana w czasie wakacji sądowych” (niem. „Feriensache”). Inne podania, które wpłyną do sądu w wyżej podanym okresie, nie zostaną na razie rozpatrzone (AZ, niedziela, 29.06.1890 r.).
     
     Uroczystości ku czci Gustawa Adolfa

     Na zakończenie uroczystości ku czci Gustawa Adolfa zorganizowano wczoraj wyprawę parowcem do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg), w której wzięło udział od 40 do 50 mężczyzn i kobiet (niektórzy z nich wrócili statkiem do swojej miejscowości). Po przybyciu do naszego kurortu goście odświeżyli się w hotelu Belweder, po czym wyruszyli na plażę. Następnie poszli do lasu i zwiedzili inne ładne zakątki miejscowości, po czym zjedli obiad w hotelu Belweder. Następnie toast za zdrowie członków stowarzyszenia Gustawa Adolfa wzniósł kaznodzieja Rahn, a superintendent [duchowny protestancki sprawujący władzę nadzorczą w stosunku do pastorów określonego obszaru – superintendentury - Wikipedia] Rohde-Krojanke za zdrowie członków elbląskiego komitetu ds. organizacji uroczystości, z kolei pastor Becker za zdrowie kobiet. O godz. 16. 30 goście wyruszyli w drogę powrotną do domu (AZ, sobota, 28.06.1890 r.).
     
     Jeśli lubisz wesołe pieśni, przyjdź na koncert!

     Wczorajszy koncert śpiewaków z północnych Niemiec w Domu Rzemiosła spotkał się z gromkimi oklaskami publiki. Ponieważ w niedzielę odbędzie się ostatni występ śpiewaków, zwracamy na ten fakt uwagę szczególnie miłośników wesołych pieśni (AZ, sobota, 28.06.1890 r.).
tłum. Dominika Kiejdo
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia klasyczna
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna II