Poniedziałek 10-12-2018, imieniny Bogdana, Julii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Dawno temu w Elblągu… zaginął Ernst Fischer

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu… zaginął Ernst Fischer Most Wysoki
Rek

Od środy nieznany jest los trzynastoletniego Ernsta Fischera, zamieszkałego przy ulicy Studziennej 4 (niem. Hinterstrasse). Chłopak wybrał się z innymi chłopcami na polowanie z nagonką. W drodze powrotnej oddalił się i został sam na Freiwalderweg. Przypuszczalnie doszło do nieszczęśliwego wypadku. Wszystkie informacje na temat chłopca prosimy zgłaszać w wydziale kryminalnym policji. (ET, piątek, 04.12.1925 r.)

Prosimy dbać o przydomowe chodniki!
     
Wielu właścicieli nieruchomości zaniedbuje swoje obowiązki i nie sprząta chodników znajdujących się tuż obok ich własności, czyli nie usuwa z nich śniegu i lodu, który utrudnia tam ruch pieszych. Żeby nie dopuścić do wypadków i szkód, ponownie zwracamy uwagę właścicielom domów, by przestrzegali istniejących przepisów. Chyba nie zależy Wam, drodzy mieszkańcy, by policja zapukała pewnego dnia do Waszych drzwi w celu upomnienia.
     Za usunięcie śniegu i lodu z dachów oraz z podwórza odpowiedzialni są również właściciele domów albo zarządcy nieruchomości. Gdy wyrzucamy śnieg na ulicę, musimy pamiętać, że musi on być stamtąd usunięty w ciągu dnia. Rynsztoki oraz cieki wodne muszą w każdym czasie dostarczać wodę. Nie wolno więc dopuścić, by były one zaśnieżone i oblodzone. (ET, czwartek, 03.12.1925 r.)
     
     Elbląskie Towarzystwo Starożytności
     
W poniedziałek w Domu Towarzystwa Przemysłowego (niem. Gewerbevereinshaus) odbędzie się wykład z pokazem slajdów, podczas którego inspektor miejski pan Abs opowie, odnosząc się do swoich badań, o „Trzech elbląskich ołtarzach i ich zależności od dürerowskiego drzeworytu”. Pan Abs twierdzi, że wiele naszych elbląskich ołtarzy odnosi się w swoich malowidłach do „Małej Pasji” i „Życia Marii” Dürera. Pokaz slajdów zaprezentowano, po raz pierwszy wykorzystując nową przeglądarkę do slajdów, epidiaskop firmy Seitz z miejscowości Wetzlar, nabyty przez Elbląskie Towarzystwo Starożytności* specjalnie na potrzeby wykładów prowadzonych przez panią Freitag, następczynię pana Zehra. (ET, piątek, 04.12.1925 r.)
     
* Za datę powstania Elbląskiego Towarzystwa Starożytności (Elbinger Altertumsgesellschaft) przyjmuje się 11 listopada 1873 r. Pierwsze walne zgromadzenie odbyło się prawie rok później – 21 października 1874 r. i przyjęto na nim prowizoryczny statut stowarzyszenia. Nadrzędnym celem Towarzystwa było według statutu pogłębianie i szerzenie wiedzy na temat historii i prehistorii stron ojczystych poprzez badania, informowanie oraz gromadzenie zabytków przeszłości. Cel ten chciało Elbląskie Towarzystwo Starożytności osiągać za pomocą wygłaszanych w siedzibie wykładów, oprowadzania po Elbląskim Muzeum Miejskim, wycieczek po regionie oraz publikacji na łamach prasy codziennej – Elbląski Wortal Historyczny.
     
     Wieczory wprowadzające w tajniki antropozofii
     
Podczas trzeciego sobotniego wieczoru wprowadzającego w tajniki antropozofii*, który odbył się w auli rolniczej liceum, doktor medycyny von Kries z Sopotu (niem. Zoppot) ponownie wygłosił swój wykład. Temat jego brzmiał: „Obraz z niemieckiej legendy w świetle antropozofii” Wstęp na wykłady jest wolny. (ET, piątek, 04.12.1925 r.)
     
* Antropozofia to szkoła duchowa (inicjacyjna), światopogląd ezoteryczny i całościowa propozycja przebudowy cywilizacji materialistycznej. Centralną rolę w antropozofii odgrywa bezpośrednie poznanie świata duchowego wsparte na indywidualnym doświadczeniu, praktyce duchowej (głównie medytacyjnej) i na związanej z tą praktyką całościowej przemianie człowieka – Wikipedia.
     
     Wypadek na Wysokim Moście
     
Wczoraj podczas odbudowy Wysokiego Mostu (niem. Hohe Bruecke) wydarzył się wypadek. Czeladnik ciesielski spadł z mostu i doznał ciężkich obrażeń tyłu głowy. Musiano go zabrać do szpitala. (ET, sobota, 05.12.1925 r.)
     
     Palenie w teatralnych bufetach jest zabronione
     
Ile już razy mówiliśmy i pisaliśmy o tym na naszych łamach, jednak wciąż nie znalazło to wielu odbiorców. Sch. został skazany przez sąd rejonowy za złamanie tego przepisu karą pieniężną w kwocie 15 marek. Mężczyzna odwoływał się od kary we wszystkich instancjach. W końcu Wyższy Sąd Krajowy w Berlinie przekazał sprawę Elbląskiemu Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpatrzenia i ten obniżył karę do 9 marek, obniżył też koszta postępowania sądowego. (ET, sobota, 05.12.1925 r.)
     
     Kawiarnia Central
     
Nowy program zaproponowany przez kawiarnię Central spotkał się z wielkim uznaniem odwiedzających – można wnioskować na postawie dużej liczby klientów i oklasków, których nie zabrakło. Nie jest to wcale zadziwiające, ponieważ prawie każdy ma poczucie humoru i śmieje się z komicznych kawałów i dowcipów. Paul Paulsen podobnie jak Mimi Riedel tryskali na scenie humorem i porwali nim za sobą całą publiczność. (ET, niedziela, 06.12.1925 r.)
     
     Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
     

tłum. dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem