UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... zakończył się remont kościoła NMP

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... zakończył się remont kościoła NMP

Wczoraj przed południem w święto Trójcy Świętej miało miejsce uroczyste otwarcie i poświęcenie odrestaurowanego ewangelickiego kościoła Najświętszej Marii Panny. Już na długo przed uroczystością w kościele zebrało się tak wiele parafian oraz przedstawicieli innych parafii, że na początku nabożeństwa […] wszystkie przejścia i położona po stronie zachodniej część krużganku wypełniona była po brzegi. (EZ, wtorek, 07.06.1887 r.).

Na uroczystości byli obecni poza członkami rady kościelnej i reprezentantami parafii członkowie magistratu, którzy zasiedli na miejscu dla radnych znajdującym się teraz na południe od ołtarza, które to miejsce ze względu na swój wiek oraz piękne zdobienia należy do najbardziej wartościowych części kościoła. […] Co zaś się tyczy odnowienia kościoła, to dołożono wszystkich starań, by stał się on piękny i świeży. Przede wszystkim piękny sufit sklepienia oraz łuk nad ołtarzem […] zdobi wspaniałe malowidło. […] Najbardziej jednak wpadają odwiedzającym kościół w oko żelazne podpórki pod emporami, które są na tyle małe w obwodzie, że stoją w kontraście z masywną balustradą i filarami kościoła. […]. Również zakrystia wraz z pomieszczeniami katechetycznymi wyglądają teraz o wiele lepiej […] (EZ, wtorek, 07.06.1887 r.).
      
       Sprzedaż nieruchomości
       Nieruchomość przy ulicy Studziennej 9 (niem. Kettenbrunnenstrasse) należąca do tej pory do mistrza ślusarskiego Hinza przeszła w posiadanie mistrza krawieckiego pana Grundmanna za cenę 13 500 marek (EZ, piątek, 03.06.1887 r.).
      
       Aresztowano nożownika
       Dziś schwytano i aresztowano jednego z nożowników, którzy w niedzielę wieczorem na ulicy Kowalskiej (niem. Schmiedestrasse) tak potraktowali byłego czeladnika kowalskiego, że ten trafił do szpitala. Poszkodowanym okazał się czeladnik kowalski Franz Freitag zamieszkały przy ulicy Kumieli (niem. Hommelstrasse) (EZ, piątek, 03.06.1887 r.).
      
       Schwytano złodzieja parasola

       Wczoraj przed południem pewna starsza przebywająca w Elblągu w odwiedzinach dama zostawiła na kilka chwil w ogrodzie przy ulicy Warszawskiej (niem. Berliner Chaussee) parasol z jedwabiu. Okazję tę wykorzystał pewien żebrak, który ukradł parasol. Złodziej został szybko schwytany a łup odebrany (EZ, piątek, 03.06.1887 r.).
      
       Koniec rozbudowy kościoła Najświętszej Marii Panny. Św. Mikołaj będzie następny?
       Z okazji ukończonej rozbudowy tutejszego kościoła Najświętszej Marii Panny mówi się coraz częściej o rozbudowie wieży kościoła św. Mikołaja. Na dostępnych nam jeszcze starych rycinach kościoła można zobaczyć, jak był okazały i piękny jeszcze przed zniszczeniem go z powodu uderzenia piorunem. Wtedy to zniszczeniom uległa wieża oraz wnętrze kościoła a także pełne artyzmu ołtarze oraz wartościowe stare obrazy. Zawaliła się także część sklepienia nad głównym ołtarzem. Musiano go więc zupełnie rozwalić i stworzyć od nowa. Jak wspaniała to była kiedyś budowla, można sobie wyobrazić, gdy się uzmysłowi, że jej mury były kiedyś wyższe o 19 stóp niż obecne, a filary wzbijały się dużo wyżej ponad teraźniejszy dach. Wysokość kościoła odpowiadała wysokości wieży (EZ, sobota, 04.06.1887 r.).
      
       Wycieczka do warsztatu tkackiego
       Zaplanowana wcześniej wizyta przedstawicieli tutejszego Związku Rzemiosła w warsztacie tkackim przy ulicy Panieńskiej (niem. Fichervorberg) odbędzie się w następny poniedziałek w godzinach popołudniowych. Uczestnicy wycieczki zbiorą się na placu przed Staromiejską Szkołą dla Chłopców, skąd wyruszą dokładnie o godz. 17.30 (EZ, niedziela, 05.06.1887 r.).
      
       Kradzież wołu
       Wczorajszej nocy pewnemu naczelnikowi urzędu z Karczowisk Górnych (niem. Oberkrebswalde) ukradziono z łąki wielkiego czarnego woła, mającego na rogach wypalone inicjały H.P. Podejrzanymi o kradzież jest trzech rzeźników, którzy byli widziani na miejscu przestępstwa a którego rozmowę podsłuchała pewna żebraczka. Mimo, że doniosła ona naczelnikowi o tym, co usłyszała, nie zrobiono nic, by złapać sprawców kradzieży (EZ, niedziela, 05.06.1887 r.).
      
       Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w naszym mieście
       Wczoraj w uroczystość Trójcy Świętej w parafii św. Mikołaja odbyło się przyjęcie pierwszej Komunii Świętej. Pierwszą komunię przyjęło 131 dzieci, 67 chłopców i 64 dziewczynki. Równocześnie również wczoraj do pierwszej komunii świętej przystąpiło 48 dzieci w katolickiej parafii na Zawadzie (niem. Pangritz Kolonie) (EZ, wtorek, 07.06.1887 r.).
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Było tak pięknie a Ruscy wszystko rozp...li.
  • Bolo pilnuj taczki, za pier dolo, dostaniesz sraczki.
  • .. .Nieruchomość przy ulicy Studziennej 9 (niem. Kettenbrunnenstrasse). .. To akurat dzisiejsza ul. Wieżowa. .. .Z okazji ukończonej rozbudowy tutejszego kościoła Najświętszej Marii Panny. .. Następna renowacja odbyła się w 1936 r. - 9 lat później kościół NMP legł w ruinach. .. naczelnikowi urzędu z Karczowisk Górnych (niem. Oberkrebswalde). .. Winno być "Oberkerbswalde".
  • Do tłumacza - powinno być Fischervorberg, a to oznaczałoby, że w tekście chodzi o dzisiejszą ul. Rybną, która w XIX wieku przebiegała jako równoległa do rzeki, także przez teren obecnego campingu. Natomiast dzisiejsza ul. Panieńska nosiła wówczas nazwę Jungferndamm.
Reklama