Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu… zamknięto kąpieliska na rzece

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu… zamknięto kąpieliska na rzece (fot. ze strony internetowej aefl.de)
Rek

Na zarządzenie prezesa rejencji w Gdańsku (niem. Regierungspräsident) zamknięto kąpieliska na rzece Elbląg. Powodem tego była śmierć rybaka Louisa Schaedlich, którego zwłoki znaleziono w kanale Oberlandzkim (obecnie Kanał Elbląski). Badanie bakteriologiczne wykazało, że denat cierpiał na cholerę. (EZ, piątek, 17.08.1894 r.).

 Ponieważ zmarły miał przed śmiercią kontakt z rybakiem nazwiskiem Bluhm zamieszkałym przy ulicy Pływackiej (niem. Zweite Niederstrasse), a ten z kolei kontaktował się ze swoimi dziećmi, zostali oni wszyscy objęci opieką medyczną, a dzieci mają chwilowy zakaz uczęszczania do szkoły. Prezes rejencji w Królewcu uznał kanał Oberlandzki za skażony przez cholerę. Miejsce to zostanie w najbliższym czasie poddane kwarantannie. […] (EZ, piątek, 17.08.1894 r.).
     
     Dyrektor Friedländer z Hamburga
     
Od kilku dni w naszym mieście przebywa dyrektor dr Friedländer z Hamburga. Doktor był wcześniej nauczycielem w naszym gimnazjum realnym, a w 1863 roku wydał broszurę na temat powstania elbląskiej hali sportowej i kondycji elbląskiego sportu w tamtym okresie (EZ, piątek, 10.08.1894 r.).
     
     Awanturnicy
     Zamieszkały przy ulicy Św. Ducha (niem. Heil. Geiststrasse) golibroda wszczął na ulicy Ślusarskiej (niem. Neustädt. Schmiedestrasse) bójkę, po czym został aresztowany. Podobny los spotkał dziś rano robotnika z Zawady (niem. Pangritz Kolonie), który w stanie alkoholowego upojenia na ulicy 1 Maja (niem. Inn. Muehlendamm) kłócił się z funkcjonariuszem policji. Mężczyzna był pewien, że ukradziono mu w lokalu tanecznym zegarek kieszonkowy, a gdy policjant próbował go przekonać, że ma przecież zegarek przy sobie, ten narobił piekielnego hałasu tak, że nie pozostało nic innego, jak tylko zaprowadzić go do „Czerwonej Wieży” (EZ, wtorek, 14.08.1894 r.).
     
     Nocny marsz przez Bażantarnię
     
Stowarzyszenie Sportowe zorganizowało wczoraj nocny przemarsz przez Bażantarnię (niem. Vogelsang), w którym wzięło udział 35 uczestników. Wymarsz miał miejsce o 21.30 spod sądu krajowego. Sportowcy przeszli przez staw i las aż dotarli do Pfarrhäuschen, gdzie miał miejsce odpoczynek. Po północy byli już w Elblągu (EZ, czwartek, 16.08.1894 r.).
     
     Załadunek na rzece Elbląg
     
Na rzece Elbląg rozpoczął się załadunek owoców, które zostaną przetransportowane do Królewca (niem. Koenigsberg), Bałtyjska (niem. Pillau) oraz innych miast. Ponieważ tego lata jest mało jabłek, większość dostaw składa się z gruszek. […]. Na targu gruszki kosztowały dziś od 30 do 40 fenigów za dwa kilogramy (EZ, czwartek, 16.08.1894 r.).
     
     Pomnik cesarza Wilhelma I przejeżdżał przez dworzec
     
Pomnik cesarza Wilhelma I, który ma dotrzeć na wystawę w Królewcu (niem. Koenigsberg), wczoraj po południu przejeżdżał przez nasz dworzec. Statua pochodzi z Berlina. Została odlana z brązu i przedstawia cesarza stojącego w gronostajowym płaszczu i koronie. Lewa dłoń jest oparta na szpadzie, w drugiej cesarz trzyma laskę marszałkowską (EZ, piątek, 17.08.1894 r.).
     
     Z biura komisarza państwowego
     
Przyczyną śmierci dziecka nazwiskiem Froese ze Starego Dworu (niem. Althof – obecnie wieś ta nie istnieje, jej ziemie należą do Węziny), zmarłego 13 sierpnia, była cholera (EZ, piątek, 17.08.1894 r.).
     
     Wkrótce zamknięty zostanie zamek w Malborku
     
Jak donosi nam radca budowlany Steinbrecht, członek królewskiego budowlanego zarządu zamkowego w Malborku (niem. Marienburg), w dniach 20 sierpnia - 10 września pomieszczenia zamku krzyżackiego będą zamknięte dla zwiedzających z powodu pilnych prac porządkowych w obiekcie (EZ, piątek, 17.08.1894 r.).
     
     Nagroda dla mistrza stolarskiego
     
Prezes rejencji w Gdańsku (niem. Danzig) przyznał mistrzowi stolarskiemu, Ernstowi Lehmannowi z ulicy Świętego Ducha 43 (niem. Heiligegeiststrasse) premię państwową w wysokości 150 marek za kształcenie głuchoniemego Otto Quednaua w zawodzie stolarskim, po tym jak chłopak dobrze zdał egzamin czeladniczy (EZ, piątek, 24.08.1894 r.).
     
     Na dworcu będzie więcej ławek i stolików
     
W związku z czekającymi nas manewrami w obiekcie dworcowym będą rozstawione sklepiki z napojami i przybędzie ławek i stolików (EZ, piątek, 24.08.1894 r.).
     
     Tanio w Berlinie, drożej w Elblągu
     
W Berlinie za piętnaście sztuk jajek zapłacimy obecnie 70 fenigów, w Elblągu 1 markę. W zeszłym tygodniu zapłaciliśmy za nie trochę mniej, bo 90 fenigów. Masło kosztowało u nas wczoraj 1 markę i 10 fenigów, w Berlinie 75 fenigów (EZ, piątek, 24.08.1894 r.).
     
     Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1894, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen" .
     

     
tł. dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • hej erg! cos o " Czerwonej Wiezy" !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  antisoci@l(2014-08-30)
 • i jeszcze poprosimy coś o Pfarrhäuschen
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2014-08-30)
 • Pfarrhäuschen to jest dawna leśniczówka PLEBANKA, jadąc na Dębicę po lewej stronie jest zjazd
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  Anpi(2014-08-30)
 • a za czasów PO zamknięto i zlikwidowano wszystkie kąpieliska w Elblągu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2014-08-30)
 • [1] W anonsie o " pracach porządkowych" na zamku malborskim, które skutkowały niemal trzytygodniowym zamknięciem zabytku dla turystów, chodziło w istocie o przygotowanie wnętrz zamkowych na wizytę cesarza w dniach 7 i 8 września. Wizyta Wilhelma II w jego malborskiej rezydencji była częścią obchodów " Dni prowincji zachodnopruskiej" i manewrów wojskowych 17 korpusu armii. 7 września wczesnym popołudniem Jego Majestat odebrał paradę wojskową w Elblągu - przeszła ulicami Grunwaldzką, 3 maja do Placu Słowiańskiego skąd Jego cesarska mość udał się na dworzec, gdzie czekał na niego pociąg do Malborka. Według szacunków w uroczystości wzięło udział od 16 do 18 tyś. osób (w tym ok. 6-8 tyś. uczniów z całego powiatu). Podczas tej wizyty cesarz przekazał Bractwu św. Jerzego srebrny puchar cechu kupców elbląskich z 1576 r. (był w zbiorach państwowych w Berlinie od 1810 r. ).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  BobB.(2014-08-31)
 • [2] W Malborku Zarząd Odbudowy Zamku - bo tak należ tłumaczyć niemiecką nazwę " Schlossbaufervaltung" (nie zaś " budowlany zarząd zamkowy" ) urządził cesarskiej parze tymczasowe komnaty w Pałacu Wielkich Mistrzów (zamek tylko nominalnie był rezydencją, odbudowy zabytek nie spełniał kryteriów wygodnego lokum mieszkalnego). Specjalnie na tę okazję wnętrza Pałacu wypełniono zabytkami z XVII i XVIII w. , oraz doskonałymi kopiami zabytków gotyckich. Zamek Średni i Wysoki został ozdobiony okolicznościową małą architekturą i kwiatami. 8 września w Refektarzu Konwentu urządzono uroczysty obiad dla 270 gości z całej Prowincji. W śród nich prócz pary cesarskiej, króla Wirtembergii księcia Albrechta von Preussen i generałów znaleźli się odznaczeni urzędnicy i dygnitarze z całej Prowincji). Wiele mebli, które były biernymi uczestnikami tego obiadu można zobaczyć w Muzeum Zamkowym do dziś, w tym wykonane w Elblągu stoły refektarzowe przy których biesiadowano.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  BobB.(2014-08-31)
 • I do dzisiaj z tej wizyty Cesarza Wilhelma II na Zamku w Malborku pozostał tron w Wielkim Refektarzu (również dla królowej Luizy-Wiktorii) oraz okrągłe, metalowe skuwki po obu stronach każdego schodka, które przytrzymywały metalowe pręty a te przytrzymywały (i zaginały) położony na schodach czerwony dywan. Skuwki te zachowały się na schodach prowadzących do krużganka na Zamku Wysokim i do Pałacu Wielkich Mistrzów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  erg.(2014-09-01)
 • Miało być: dla królowej Augusty Wiktorii Fryderyki Ludwiki Fedory Jenny von Schleswig-Holstein-Sonderburg-Augustenburg, zwanej popularnie królową Augustą-Wiktorią, niegdysiejszej patronki Liceum nr I przy ul. Pocztowej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  erg.(2014-09-01)
 • Owszem tron w Wielkim Refektarzu się zachował, ale podczas tej wizyty (7.09.1894) jeszcze nie istniał. Wykonano go w 1909 r. z intencją użycia podczas wizyty z okazji manewrów w 1910 i " Dni cesarskich" - zorganizowanych dla przeciwwagi krakowskich obchodów 500.rocznicy bitw pod Grunwaldem. Co zrozumiałe Kaiser wolał świętować nie Tannenberg 1410,lecz obronę Malborka, jednak by nie nawiązywać bezpośrednio do było nie było klęski protoplastów Prusaków ukuto święto pod patronatem cesarskim.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  BobB.(2014-09-02)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!