Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu… zbudowano setny torpedowiec

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu… zbudowano setny torpedowiec
Budowa statków w stoczni Schichaua

Od kilku dni w stoczni Schichaua znajduje się nowo wybudowany torpedowiec, który na górnej części komina nosi wielką cyfrę 100. Jest to setny tego rodzaju okręt wojenny, który powstał w tej stoczni (EZ, wtorek, 08.03.1887 r.).

Wykład poświęcony Wiktorowi von Scheffel
     
Chcieliśmy zwrócić Państwa uwagę na wykład, który jutro w Związku Kupieckim wygłosi nauczyciel gimnazjum Momber z Malborka (niem. Marienburg). Wykład będzie poświęcony sylwetce jednego z najbardziej popularnych pisarzy naszych czasów, niedawno zmarłemu Wiktorowi von Scheffel (EZ, wtorek, 08.03.1887 r.).
     
     Nowe lokum nie przyniosło im szczęścia
     
Na początku miesiąca pewien producent serów A., który do tej pory zamieszkiwał w Starym Polu (niem. Altfelde), wynajął w miejscowości Nowina (niem. Neuendorf - Hoehe) serownię. Dzień po przeprowadzce w jego nowym domu doszło do nieszczęścia. Pod ośmioletnim synem A. załamała się na strychu podłoga, chłopiec spadł do niższej izby i tak nieszczęśliwe uderzył się w głowę, że leżał jak nieżywy na ziemi. Wprawdzie lekarzom udało się przywrócić chłopaka do przytomności, jednak stan chłopca podaje się jako kiepski (EZ, wtorek, 08.03.1887 r.).
     
     Na tropie złodziei kozy
     
W nocy z wtorku na środę pewnemu robotnikowi drogowemu z Gronowa Górnego ukradziono ze stajni kozę, którą złodzieje zaszlachtowali niedaleko miejsca zamieszkania mężczyzny. Skórę i mięso zabrali ze sobą, wnętrzności natomiast zostawili. Tutejszy policjant ustalił, że skóra została przez złodziei sprzedana w środę w Elblągu, dzięki temu udało mu się wpaść na trop złodziei. Mięso zostało znalezione w miejscowości Sierpin u robotnika G. Mężczyzna wyznał, że sprzedał skórę w Elblągu (EZ, wtorek, 08.03.1887 r.).
     
     Terminy egzaminów maturalnych
     
Egzamin maturalny w tutejszym Królewskim Gimnazjum odbędzie się w tym roku 12 marca pod przewodnictwem dyrektora Królewskiego Gimnazjum dr Toeppena. Do egzaminu przystąpi 16 uczniów ostatniej klasy i jeden abiturient spoza szkoły. Uczniowie ci oddali przed kilkoma tygodniami prace pisemne. W miejskim gimnazjum realnym egzamin odbędzie się 25 marca pod przewodnictwem dyrektora Brunnemanna (EZ, środa, 09.03.1887 r.).
     
     Liedertafel w celach dobroczynnych
     
Koło śpiewacze Liedertafel organizuje w przyszłą sobotę 12 marca 40. uroczystość charytatywną. Jak udało nam się dowiedzieć, w dniu tym nie zabraknie występu chóru, wspólnej kolacji i przedstawień muzyczno-teatralnych. Atrakcją wieczoru będzie także między innymi operetka w dwóch aktach autorstwa R. Genee (EZ, środa, 09.03.1887 r.).
     
     Sezon żeglugowy na rzece Elbląg prawie otwarty
     
Bardzo miły widok rozciąga się na rzece Elbląg, na której do sezonu żeglugowego szykują się małe i duże statki. […]. Naprzeciwko gospody „Zur Hoffnung” stoją cztery okazałych rozmiarów parowce i czekają tylko na moment, gdy będą mogły wypłynąć na wody (EZ, środa, 09.03.1887 r.).
     
     Ukradł blachę cynkową ze spichlerza
     
We wczorajsze przedpołudnie z położonego w pobliżu rzeki Elbląg tzw. „spichlerza handlu morskiego” ukradziono sporą ilość blachy cynkowej. Wszczęte poszukiwania doprowadziły do znalezienia winowajcy, którym okazał się zatrudniony w spichlerzu czeladnik ciesielski. Mężczyzna zdążył już sprzedać ukradzioną blachę handlarzowi starzyzną. Blachę u handlarza znaleziono i zarekwirowano (EZ, środa, 09.03.1887 r.).
     
     Rodzice nie powinni zwalniać uczniów z zajęć
     
Nierzadko dochodzi do sytuacji, że rodzice zwalniają swoje dzieci przez wzgląd na ich fizyczne słabości z regularnego chodzenia do szkoły na wiele letnich miesięcy. Nie wszyscy rodzice wiedzą o tym, że zwalnianie uczniów z obowiązku szkolnego w myśl obowiązującego prawa szkolnego może mieć miejsce tylko na podstawie orzeczenia lekarskiego. Aby zapobiec nieprzyjemnym następstwom, musi być ono dostarczone dyrektorowi szkoły i dołączone do akt (EZ, czwartek, 10.03.1887 r.).
     
     Uroczystości z okazji urodzin cesarza
     
Jak wiadomo w przededniu urodzin Jego Królewskiej Mości Cesarza [chodzi o Wilhelma I Hohenzollerna (ur. 22 marca 1797 w Berlinie, zm. 9 marca 1888 tamże – Wikipedia] w naszym mieście zostanie zorganizowany pochód z pochodniami, dlatego też zarządy wszystkich tutejszych związków, stowarzyszeń i cechów są zaproszone w sobotę 12 marca o godz. 20 do restauracji „Zur Boerse” w celu omówienia przebiegu uroczystości (EZ, piątek, 11.03.1887 r.).
     
     Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1887, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".
tłum. dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne Henko
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada
OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne EVA MINGE