Czwartek 18-10-2018, imieniny Łukasza, Juliana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Turkusowy Elbląg Turkusowy Elbląg

Dawno temu w Elblągu… zwlekano z płatnościami

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu… zwlekano z płatnościami Gimnazjum Realne im. Henricha von Plauena
Rek

We wczorajszym numerze naszej gazety zamieściliśmy apel miejskiej kasy głównej odnośnie płatności za śmieci za ostatni kwartał roku tj. od października do grudnia. Termin płatności upływa z dniem 28 listopada. (ET, wtorek, 24.11.1925 r.)

Koncert w gimnazjum realnym
     
Elbląskie Towarzystwo Śpiewacze „Liedertafel” organizuje koncert, który poprowadzi dyrektor muzyczny Gerard Wagner. Podczas koncertu usłyszymy solistkę panią Mię Reusitzer-Thoenissen. Koncert odbędzie się 1 grudnia o godz. 20 w gimnazjum realnym. (ET, środa, 25.11.1925 r.)
     
     Kurs wychowania obywatelskiego
     
Również w gimnazjum realnym w dniach 2-4 grudnia odbędzie się kurs wychowania obywatelskiego. Wykłady poprowadzą profesorowie uniwersyteccy, dr Ruehlmann z Berlina, dr Herbert Schack z Królewca (niem. Koenigsberg) i pisarz Alfred Katschinski z Tylży (niem. Tilsit). (ET, środa, 25.11. 1925 r.).
     
     Znamy dane personalne
     
Znamy dane personalne zmarłego mężczyzny, o którym pisaliśmy wczoraj na naszych łamach. Chodzi o Paula Weissberga z Elbląga. Według ustaleń, śmierć nastąpiła w wyniku nieszczęśliwego wypadku. (ET, środa, 25.11.1925 r.)
     
     Miejski Teatr w Elblągu informuje
     
Dyrekcja elbląskiego teatru informuje, że specjalnie z okazji premiery operetki „Hrabina Markiza” (niem. „Graefin Markiza”) przygotowano nową dekorację, której autorem jest sławny artysta. Przypominamy, że premiera będzie miała miejsce 29 listopada. Ze względu na duże zainteresowanie drugą częścią filmu o Nibelungach przypominamy, że jego prezentacja odbędzie się w sobotę 28 listopada o godz. 17, 19 i 21. (ET, czwartek, 26.11.1925 r.)
     
     Spotkanie bożonarodzeniowe
     
Stowarzyszenie „Kobiety społecznej pracy” organizuje w niedzielę 29 listopada o godz. 16 w Resursie Mieszczańskiej wieczorek, podczas którego rozdawane będą bożonarodzeniowe podarki. Uroczystość uświetnią pokazy tańca i przedstawienie, bożonarodzeniowa niespodzianka, losowanie i taniec. (ET, piątek, 27.11.1925 r.)
     
     Przed Bożym Narodzeniem
     
Wieczorek Bożonarodzeniowy dla rodzin organizuje szkoła niedzielna przy parafii Bożego Ciała. Uroczystość odbędzie się w niedzielę 29 listopada o godz. 18 w Domu Wypoczynkowym. Wieczór urozmaicą deklamacje, muzyka i śpiewy, przedstawienia oraz losowanie. (ET, piątek, 27.11.1925 r.)
     
     W tolkmickim kinie
     
W sobotę 28 listopada w Tolkmicku (niem. Tolkemit) w tamtejszym kinie będzie miał miejsce seans filmowy. Zorganizowane przez Stowarzyszenie Czeladnicze i Klub Gimnastyczny kino jest w interesie publicznym. Na seanse będą bowiem chodzić bardzo licznie i dzieci, i dorośli. […]. Dziś będzie można obejrzeć komedię pt. „Lumpacie Vagabundus” i jako dodatek „Pritzelpuppe”. (ET, sobota, 28.11.1925 r.)
     
     Spotkania zwolenników antropozofii
     
W sobotę przed dość liczną gromadą słuchaczy na temat antropozofii* mówił, w ramach wspólnych wieczorów tutejszego Towarzystwa Antropozoficznego pod kierownictwem prof. dr Erlichsa, doktor medycyny Kries z Sopotu (niem. Zoppot). Dr Erlichs na początku spotkania omówił cele podobnego typu zebrań i zaznaczył, że antropozofia nie chce nic innego, jak tylko przekazywać drogę do poznania człowieka i jego „ja”. […] Dr Kries wyjaśnił z kolei, że antropozofia wychodzi ze wszystkiego, co abstrakcyjne i dąży do tego, by ukazywać nie tylko fizyczny, lecz w podobnym stopniu także i duchowy świat. Rozwija ona szereg wstępnych myśli o nadprzyrodzonej i wrażliwej strukturze człowieka […]. W soboty będą odbywać się regularne spotkania członków i zwolenników antropozofii, które będą wypełnione wykładami i ciekawymi dyskusjami. (ET, wtorek, 23.11.1925 r.)
     
* antropozofia (mądrość o człowieku, od gr. ánthropos = człowiek, sophía = mądrość, wiedza) to szkoła duchowa (inicjacyjna), światopogląd ezoteryczny i całościowa propozycja przebudowy cywilizacji materialistycznej, zapoczątkowana i inspirowana w pierwszych dwóch dekadach XX w. przez austriackiego filozofa, wizjonera i gnostyka Rudolfa Steinera (1861-1925). Centralną rolę w antropozofii odgrywa bezpośrednie poznanie świata duchowego wsparte na indywidualnym doświadczeniu, praktyce duchowej (głównie medytacyjnej) i na związanej z tą praktyką całościowej przemianie człowieka – Wikipedia.
     
     Pożar w Pasłęku
     
W jedną z ostatnich nocy w Pasłęku (niem. Pr. Holland) ogień zniszczył halę do jazdy konnej, znajdującej się przy Szkole Jazdy Konnej. Spłonęła także stajnia i stodoła należąca do właściciela gospody Bentzina. Gdy na miejsce przybyła straż pożarna, ta duża, wybudowana w tym roku hala stała cała w płomieniach. Podczas gaszenia rozpadła się na kawałki. Z kolei dobytek pana Bentzina zapalił się prawdopodobnie od sypiących się iskier, których nikt nie zauważył. Właściciel doznał wielu szkód, ponieważ wraz z całymi zbiorami spłonęła także większa część maszyn rolniczych. Prace nad ugaszeniem trwały tu sześć godzin. (ET, wtorek, 23.11.1925 r.)
     
      Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
     

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Pożar w Pasłęku. Spłonęła także stajnia i stodoła należąca do właściciela gospody Bentzina. .. .Tłumaczenie jest tutaj niezbyt precyzyjne. Chodzi o Gustawa Bentziena, który miał gospodę przy Rogenerstraße 5 (ulica prowadząca w kierunku wsi Rogajny - dzisiaj ul. M. Kopernika). Natomiast ta Szkoła Jazdy Konnej nazywała się Oberländer Reit= und Fahrschule G. m. b. H. - a więc Oberlandzka Szkoła Jazdy Konnej i Jazdy [samochodowej]. Mieściła się również przy Rogehnerstraße 3 (Rogehnen = Rogajny), czyli obok wzmiankowanej gospody. W czasie wzmiankowanym w przedmiotowej notatce prowadził tę szkołę rencista Schwing.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  erg.(2013-12-01)
 • G. m. b. H. = Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  erg.(2013-12-01)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z kwiatami
Fototapety dziecięce
Obraz na dibond 300x60 cm - Owoce
Fototapety czarno białe Black&White