UWAGA!

Elbląg – miasto przyszłości

Dziś o godz. 9 rano w Sali obrad Miejskiej Rady Narodowej przy ul. Łączności rozpocznie się uroczysta sesja MRN inaugurująca obchody, związane z Tysiącleciem istnienia państwa polskiego, informował Głos Elbląga z 18 grudnia 1958 r.

W ramach obchodu 1000-lecia nie wolno pominąć milczeniem Elbląga – miasta które odegrało poważną rolę w kształtowaniu się historii Polski, miasta , które po wiekowej niewoli wróciło do Macierzy.
     Dzisiejszy Elbląg to miasto reprezentujące potężny ośrodek przemysłu ciężkiego. Ośrodek, w którym równolegle z rozwojem przemysłu rozwija się spółdzielczość pracy, handel państwowy i spółdzielczy.
     Elbląg – to miasto szkół i młodzieży, miasto przyszłości – jak oświadczył bawiący swego czasu w mieście przewodniczący PKPG tow. Wędrychowski.
     Elbląg to najpoważniejszy po trójmieście ośrodek, posiadający poważne perspektywy rozwojowe. Wystarczy nadmienić, że w planie rozwoju gospodarczego województwa gdańskiego zakłada się dla Elbląga dalszy rozwój przemysłu. Zakłady Mechaniczne osiągną w niedalekiej przyszłości stan zatrudnienia w granicach 7000 osób, EFUK – 3000 pracowników.
     Łączny stan zatrudnienia w zakładach produkcyjnych Elbląga wyniesie około 19.000 pracowników.
     W ślad za rozbudową przemysłu idzie rozbudowa urządzeń komunalnych, socjalnych i kulturalnych. Przewiduje się, że w latach następnych wzrośnie budownictwo mieszkaniowe. Dom Kultury, nowy piękny hotel o 140 pokojach, nowoczesna mleczarnia – oto pozycje inwestycyjne najbliższych lat.
     Realizacja programu rozbudowy Elbląga uzależniona jest od patriotyzmu i aktywności mas pracujących miasta. Tylko we wspólnym wysiłku będziemy w stanie wykonać te wszystkie zamierzenia. Wierzymy, że mieszkańcy Elbląga włączą się do realizacji programu uwidocznionego w planie obchodu 1000-lecia istnienia państwa polskiego.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • tak, tak - i 35 lat pieprz. .. e komuchy nic nie robiły, a z Elbląga śmiano się w całej Polsce! Tak było nazywano to miasto jako: 7 - wiosek połączonych 2-ma liniami tramwajowymi. 3-cie miejsce żulii w kraju. Pompea Północy. Największa średniowieczna staromiejska łąka w Europie. Nalazkowo i Mamechowo. Robolowo i Błotkowo.
  • Do poprzednika - choroba nie wybiera. Głupoty nie można wyleczyć!
  • Uwaga literówka. Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (PKPG), zmienionej następnie na Komisję Planowania przy Radzie Ministrów w latach 1956-1968 był Stefan Jędrychowski (a nie Wędrychowski - jak napisano w artykule z 1958 roku). Pozdrawiam,
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Grajdołek(2008-12-19)
  • Drugi wpis od góry - może powiesz "mundralo" swoje zdanie na ten temat? Bo chyba nie znasz Elbląga, gdzie wszechobecny smród, pijący robociarze w podłych lokalach, brak centrum, błoto i tandeta budowały wizerunek tego "mamechowskiego miasta"?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    pytanie?(2008-12-19)
  • Stefan Jędrychowski nie był jedynym ministrem planowania, który odwiedził Elbląg. Ponad 40 lat od jego pobytu przybył do Elbląga Jerzy Kropiwnicki, Szef Centralnego Urzędu Planowania (tak od 1988 roku nazywała się dawna PKPG). Wypowiadał się wtedy w podobnym optymistycznym tonie do swojego poprzednika sprzed kilkudzieisięciu lat; m. in. stwierdzil, ze Elblag to oczko w glowie Warmii i Mazur. Było to zaraz po włączeniu Elbląga do województwa warmińsko - mazurskiego.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Grajdolek(2008-12-21)
  • Masy pracujące miasta nie były aktywne i patriotyczne i bilans tego mamy teraz. Miasto rozwojowe i przyszłościowe-rozbawiło mnie to. Ha!Ha!Ha!
  • oj, Elblag to było alkoholowe miasto, masy pracujace Elbląga piły okropnie, zreszta wtedy w calym kraju sie pilo. A pamieta ktoś Obywatelską na 1-Maja? Bałtycką? Pionierka na Armii Czerwonej? a tę budke z piwem kolo Domu Mody na Pocztowej, u jej zbiegu z Armii Czerwonej, 100 m od bramy Zamechu? Słowiańska to był szpan!! Bażatarnia też, ale bylo daleko, rzadko sie tam bywalo, bo 2-ką z Traugutta z pół godziny. .. .. niech ktos odpisze, a nuż znajomy? (nawet spod budki hehehe)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Marcyś(2009-01-11)
Reklama