Piątek 16-11-2018, imieniny Małgorzaty, Gertrudy
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Wszystkich Świętych Wszystkich Świętych

Elbląg posiada już plan perspektywicznego rozwoju

 
Elbląg, Elbląg posiada już plan perspektywicznego rozwoju
Rek

Miejska Komisja Planowania Gospodarczego w Elblągu posiada już ogólny perspektywiczny plan zagospodarowania przestrzennego miasta. Przyjęto okres planowania do 1985 roku. Zakłada się, że Elbląg będzie rozwijał się jako ośrodek ponadregionalny o funkcjach złożonych, przy silnym uprzemysłowieniu - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 17 marca 1967 roku.

Przyspieszony rozwój gospodarczy wymagać będzie zwiększenia zasobów siły roboczej. Podczas gdy w chwili obecnej ok. 35 proc. ludności miasta pracuje zarobkowo, to w 1985 roku, przy zwiększonym stanie ludnościowym, ma być zatrudnionych 38 proc. W tych warunkach miasto nie może bazować na własnych zasobach, musi stać się ośrodkiem imigracji, zwłaszcza męskiej siły roboczej. Zakłada się przy tym dwufazowość tego procesu. W pierwszej fazie dojazd do pracy, w drugiej - pełna integracja.
     Nakłada to na miasto obowiązek zabezpieczenia odpowiedniej powierzchni mieszkaniowej, prawidłowego rozwoju placówek usługowych i urządzeń użyteczności publicznej. Jeśli obecną powierzchnię mieszkaniową przyjmiemy za sto, to w 1985 r. zwiększy się ona przeszło 2-5-krotnie.
     A samo miasto? Elbląg będzie rozwijał się w dwóch kierunkach: północnym i wschodnim za torami kolejowymi i w rejonie ul. Grunwaldzkiej. Decyzja ta nie jest przypadkowa. Wpływa na nią nie tylko rozmieszczenie ośrodków mieszkalnych wzdłuż osi pracy, ale także warunki geofizyczne i klimatyczne. Ukształtowanie więc miasta w tym terenie będzie przypominało literę "L".
     Rzecz jasna zabudowane będzie też śródmieście, a linię kolejową przeniesie się poza obręb miasta, od strony zachodniej, z powrotnym przejściem przez most na rzece Elbląg. Powstanie tu też rejonowa stacja obsługi przemysłu, składów i portu.
     
***
     W artykule zachowano oryginalną pisownię.
j.r.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski