Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” . Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” .

Elbląg: przekładnie zębate

Pierwsza wyprodukowana w Elblągu przekładnia zębata nosiła symbol TP-8. Dała ona początek wielkiej serii różnego typu przekładni zębatych, przewyższających jakością i sprawnością podobne przekładnie duńskie czy zachodnioniemieckie, informował Dziennik Bałtycki z 30 grudnia 1962 r.

Obaj kierownicy najmłodszego dziecięcia elbląskiego „ZAMECHU” – Wytwórni Przekładni Zębatych są powojennymi absolwentami wyższych uczelni w kraju: inż. Tadeusz Wojtyło – kierownik wytwórni, skończył Politechnikę Gdańską w roku 1954, jego zastępca i jednocześnie kierownik biura fabrykacyjnego inż. Alfred Ruga opuścił dwa lata później Politechnikę Poznańską.
     Wprawdzie młodość obu inżynierów nie ma specjalnego znaczenia dla produkcji przekładni zębatych, ale jest ważna w reportażu traktującym o bardzo młodej w Polsce i bardzo dynamicznej specjalności przemysłu mechanicznego.
     Rozwój produkcji kół zębatych i w dalszej kolejności przekładni zębatych jest ściśle związany z rozwojem przemysłu turbinowego i okrętowego, chociaż poważnymi odbiorcami przekładni zębatych są także inne gałęzie przemysłu, przede wszystkim hutnictwo, górnictwo i przemysł cementowy.
     Przekładnia zębata jest określeniem bardzo szerokim. Istnieje bowiem cały szereg różnych rodzajów przekładni, np. szybkobieżne. Takie stosuje się m. in. w turbinach energetycznych, przy pompach wirnikowych turbin, silnikach elektrycznych, sprężarkach turbinowych na statkach.
     Przekładnie zębate wolnobieżne dużych mocy stosuje się przy ogromnych młynach kulowych w cementowniach, do napędu walcarek, kopalnianych maszyn wyciągowych, do napędu taśmociągów m. in. w górnictwie.
     Pierwsza wyprodukowana w Elblągu przekładnia zębata nosiła symbol TP-8. Dała ona początek wielkiej serii różnego typu przekładni zębatych, przewyższających jakością i sprawnością podobne przekładnie duńskie czy zachodnioniemieckie. TP-8 oddana została do użytku w roku 1956. Ten 4,5-tonowy system kół zębatych zwiększał wykorzystanie energii siłowni statku z 1.900 do 2.500 KM.
     Produkcją przekładni zębatych do połowy października br. zajmowała się Wytwórnia Turbin „Zamechu”. Ponieważ jednak zarówno zadania w dziedzinie produkcji turbin jak i produkcji przekładni zębatych kolosalnie wzrosły i wzrastać będą nadal, kierownictwo „ZAMECHU” podjęło słuszną w tej sytuacji decyzję powołania do życia Wytwórni Przekładni Zębatych w skrócie W-5. Decyzja ta wiąże się z dalszym pogłębieniem specjalizacji „ZAMECHU” w dostarczeniu odbiorcom krajowym i zagranicznym przekładni zębatych różnych typów.
     Wytwórnia W-5 znajduje się jeszcze w stadium organizacyjnym, ale już w przyszłym roku, a więc praktycznie za kilka dni, w bezpośredniej produkcji będzie zatrudnionych 43 pracowników. Plan produkcyjny W-5 na rok 1963 przewiduje produkcję wartości ponad 28 mln. zł. Złożą się na to: 2 przekładnie o mocy po 1 megawacie i wadze 40 ton każda z przeznaczeniem dla krajowego przemysłu cementowniczego dalej: 86 przekładni zębatych o wadze od 1,3 do 2,5 tony każda do napędu suwnic, 9 przekładni zębatych o mocy 0,5 MW i wadze 10 ton każda dla taśmociągów kombinatu turoszowskiego.
     W produkcji przekładni zębatych, podobnie zresztą jak w produkcji turbin, zapowiadany jest wielki przełom: unifikacja części. Odpowiednio dobrane zestawy zunifikowanych przekładni zębatych znajdą zastosowanie w turbinach różnej mocy. Unifikacja to jeden z kierunków działania szerokim frontem idącego przez „ZAMECH” postępu technicznego. Na oddziale W-5 oznacza to dążenie do zmniejszania ciężaru przekładni zębatych i wzrostu ich sprawności.
     Na warsztacie konstruktorów znajduje się poza tym rewelacyjna przekładnia zębata o mocy 2 MW przeznaczona dla przemysłu cementowniczego. Nowością tej konstrukcji będzie m. in. układ dwudrożny. Nową przekładnią interesują się już specjaliści tej branży ze Związku Radzieckiego.
     Zadałem sobie pytanie: pierwszą przekładnię zębatą zbudowano w Elblągu w roku 1956, a więc zaledwie 6 lat temu i trudno w tej sytuacji mówić o jakiejkolwiek tradycji, a równocześnie prawdą jest, że „zamechowskie” przekładnie przewyższają jakością i sprawnością podobne urządzenia produkowane w krajach posiadających niemałą w tej dziedzinie tradycję, jak to się dzieje?
     Start W-5 na tle ekonomiczno-technicznej bazy „ZAMECHU” był znacznie korzystniejszy niż innych wydziałów tego wielkiego kombinatu metalurgicznego. Do dyspozycji budowniczych przekładni zębatych stoją najnowsze maszyny i przyrządy pomiarowe, badawcze i naukowe. Wszystkie ważniejsze detale przekładni zębatych są sprawdzane w Zakładowym Laboratorium Fizykalnym, dysponującym dzisiaj izotopami, rentgenem, czy defektoskopem ultradźwiękowym. Spoiny kół zębatych są sprawdzane na mikropęknięcia metodą magnetyczną zgodnie zresztą z wymogami Lloyd’s Register of Shiping i Polskiego Rejestru Statków.
     Warto tu przy okazji przypomnieć, że „zamechowskie” przekładnie zębate stanowią wyposażenie trampów o nośności 5 tys. DWT i baz rybackich o nośności 9 tys. DWT pływających pod banderami Polski, Związku Radzieckiego, Brazylii, Egiptu i Albanii.
     W związku z przejściem w przemyśle okrętowym na konwencjonalny napęd spalinowy zapotrzebowanie tego resortu na przekładnie w przyszłym i latach następnych zmalało. Za to górnictwo, energetyka zawodowa i przemysłowa, przemysł cukrowniczy i cementowniczy są stale nienasyconym rynkiem zbytu. Kopalnia Brzeszcze, kopalnia Rozbark, Turoszów, Konin oto najpoważniejsi w tym roku kontrahenci „ZAMECHU”. Przyszły rok wykazuje dalsze pogłębienie zbytu przekładni zębatych z Elbląga.
     

oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywka HERB ELBLĄGA
Czapka z nadrukiem
Ręcznik z haftem