Sobota 17-11-2018, imieniny Elżbiety, Samueli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Dzień Niepodległości 2018 Dzień Niepodległości 2018

Elbląg wczoraj, dziś i jutro

Na wystawie pokazano liczne ryciny i fotokopie budynków i fragmentów Starego i Nowego Miasta. Dział ten zamykają makiety projektów nowych dzielnic oraz projekty nowych osiedli i budynków użyteczności publicznej, informował Dziennik Bałtycki z 30 lipca 1962 r.

Otwarta w sali elbląskiego muzeum wystawa „ Elbląg wczoraj, dziś i jutro” stanie się niewątpliwie wydarzeniem dużej rangi kulturalnej. Dodajmy, że otwarcie przypada na 725 rocznicę założenia Elbląga.
      Otwarcie wystawy w obecności licznych przedstawicieli władz, organizacji społecznych i kulturalnych z Gdańska i Elbląga dokonał sekretarz Elbląskiego Komitetu PZPR Mirosław Dimichowicz. Podkreślił on że, zorganizowanie tej wystawy wymagało dużego wysiłku, ale był on niezbędny. Trzeba bowiem wszystkim wykazać prawdę o polskości tego miasta, a szczególnie udostępnić ja młodzieży aby jeszcze silniej powiązać młode pokolenie z chlubną, bohaterską i postępową tradycją Elbląga.
      A teraz o samej wystawie. W chwili obecnej udostępniono publiczności trzy działy: archeologiczny, dokumentów archiwalnych i architektury. Pozostałe dwa działy: przemysł i twórczość kulturalno- artystyczna będą otwarte w drugim półroczu. Scenariusz działu archeologicznego opracował dr Leon Łuka z Muzeum Archeologicznego z Gdańska, a uprawę plastyczną adiunkt PWSSP w Gdańsku, Bogdan Borowski.
     Ekspozycja zawiera zestaw eksponatów z różnych epok i kultur, począwszy od obiektów krzemiennych z IX tysiąclecia p.n.e., aż do wczesnego średniowiecza naszej ery. Szczególnie silnie wyeksponowany jest zestaw z epoki kultury łużyckiej jak ozdoby z brązu, narzędzia i zrekonstruowany grób skrzynkowy. Z bliższych już okresów zaakceptowany został wkład legendarnego Truso oraz początki kultury ceramicznej. Duże zainteresowanie budzi rzeźba kamienna, tzw. „ Baba kamienna” z X-XII wieku naszej ery i z tego samego okresu pochodzi łudź dłubanka. Scenariusz działu dokumentów archiwalnych opracowała mgr Wanda Kleśińska z Wojewódzkiego archiwum państwowego w Gdańsku, a oprawę plastyczną Zdzisław Jakubowski z Elbląga.
     Dział ten obejmuje dokumenty od 1237 roku, a więc od chwili nadania praw miejskich Elblągowi, aż do 1550 roku. Całość pokazana jest w układzie chronologicznym, rzeczowym i ukazuje prawdziwe bogactwo archiwaliów Elbląskich. Szczególnie mocno zaakcentowano tu dzieje rozwoju Elbląskiego gimnazjum i biblioteki miejskiej, a najcenniejszym eksponatem jest niewątpliwie sztandar wojsk miejskich Elbląga z czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Silne wrażenie na starych Elblążanach czynią fotokopie oryginału dokumentów i odezw z pierwszych dni wyzwolenia Elbląga. Scenariusz działu architektury opracował inżynier Jan Buyko z Elbląga, a oprawę plastyczną zespół Elbląskiej pracowni urbanistycznej. Dział ten otwiera ciekawa plansza historycznego planu miasta z XVII wieku. Dalej pokazano tu liczne ryciny i fotokopie budynków i fragmentów starego i Nowego Miasta. Duże wrażenie czynią zestawione fotografię zniszczeń i odbudowanych w tych miejscach gmachów i osiedli. Dział zamykają makiety projektów nowych dzielnic oraz projekty nowych osiedli i budynków użyteczności publicznej.
      Najbardziej jednak wnikliwe sprawozdanie nie zastąpi bezpośredniego wrażenia jakie na każdym wywiera ta wystawa. I to właśnie powinno zachęcić wszystkich do jej obejrzenia.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe