UWAGA!

Elbląska fonografia: odsłona pierwsza (Elbląskie Archiwalia Muzyczne, odc. 16)

 Elbląg, Elbląska fonografia: odsłona pierwsza (Elbląskie Archiwalia Muzyczne, odc. 16)
(fot. Muzyczny Elbląg)

W dzisiejszym odcinku Elbląskich Archiwaliów Muzycznych przyjrzymy się różnorodnym lokalnym artystom mającym na koncie wydane albumy autorskie i kompilacje. Ze względu na obszerność zagadnienia, drugą część artykułu opublikujemy za tydzień. Tekst dotyczy dorobku fonograficznego elblążan działających lokalnie i na wyjeździe.

Pierwszym profesjonalnym wydawnictwem elbląskiego muzyka są zarejestrowane przez Barbarę Książkiewicz dwa utwory pt. „Pośród sosen, pośród brzóz” i „Torpedysta” zamieszczone na składankach „Kołobrzeg 74, Premiery 1 i 2 FPŻ” wydanych w 1974 roku przez Polskie Nagrania Muza. Barbara Książkiewicz nagrała pięć autorskich płyt oraz ponad 20 składanek z Festiwalu Piosenki Żołnierskiej wydanych pierwotnie na płytach winylowych i kasetach magnetofonowych.
       Debiut fonograficzny Ryszarda Rynkowskiego datuje się na początek lat 80. gdy z grupą Vox wydał album w Tonpress/KAW. Inne płyty i kompilacje ukazały się w Polskich Nagraniach Muza, Wifonie oraz w niemieckich i czeskich firmach. Solowe wydawnictwa Ryszarda Rynkowskiego ukazały się m.in. nakładem Muzy, Vade Records, Pomaton/EMI czy MTJ. W 2012 r. ukazał się podwójny album „Razem” (EMI Music Poland) na którym usłyszymy chór elbląskiej drużyny z telewizyjnego programu Bitwa na głosy oraz Elbląską Orkiestrę Kameralną i Polską Filharmonię Sinfonia Baltica ze Słupska.
      
       Banda i Wanda
      
Wanda Kwietniewska, która dzieciństwo i czasy szkoły średniej spędziła w Elblągu, co prawda nie śpiewała w żadnym elbląskim zespole, ale występowała w szkolnym kabarecie „Przydafka” przy I Liceum Ogólnokształcącym. Po wyjeździe współtworzyła m.in. grupę Lombard, z którą nagrała album „Śmierć dyskotece!” (Muza). Z grupą Banda i Wanda zarejestrowała albumy i kompilacje wydane m.in. przez Muzę, Tonpress, Polmark, Digiton oraz Box Music. Zespół nagrał dziewięć piosenek do telewizyjnego serialu „Siedem życzeń”.
       Ewa Brachun (były członek grupy Zabawa w ludzi) jako chórzystka „na wyjeździe” występowała m.in. z Ryszardem Rynkowskim, Kukla Band, Marylą Rodowicz czy Scorpionsami. Jej głos usłyszymy na ponad 30 płytach wydanych m.in. przez Budkę Suflera, Formację Nieżywych Schabuff, Gang Olsena, Harlem, Kasę Chorych, Marylę Rodowicz. Z zespołu Zabawa w ludzi wywodzi się także kontrabasista Damian Wdziękoński (obecnie m.in. Cappella Gedanensis i Zespół Państwowych Szkół Muzycznych), który na swoim koncie ma nagranych 30 albumów z różnymi wykonawcami.
       Marcin Kłosowski grywał w elbląskich zespołach m.in. w Kaptur Mnicha, Ahead, Spoon, Funky Bastardos obecnie w grupie Bulgoty, z którymi zarejestrował kilka materiałów demonstracyjnych wydanych własnym sumptem. Jako muzyk nieistniejącej trójmiejskiej grupy Ptaky nagrał z nią dwa albumy „Ptaky” i „Szkoła latania” oraz gościł m.in. na składankach „Spider-Man 2” (Sony BMG), „Anti Idol” czy „NRD – Najlepsza Rockowa Dwudziestka” (Universal Music Polska).
       W latach 1993-2006 w Elblągu dominowały wydawniczo metalowe grupy np.: Trauma, Christ’s Flesh, Dar Semai, Demise, Lafayn, Mistrust, Immemorial, Enter Chaos posiadające w dorobku autorskie albumy wydane na kasetach magnetofonowych, płytach kompaktowych oraz liczne krajowe i zagraniczne kompilacje (MC, CD, DVD).
      
       Jazz, muzyka dawna i klasyczna
      
Elbląski jazz swój debiut wydawniczy zawdzięcza grupie Special Jazz Sextet (Allegro Records, 2011). Muzycy do współpracy nad płytą „Projekt Elbląg” zaprosili Jarosława Śmietanę, Przemysława Dyakowskiego oraz Jerrego Goodmana. Inni elblążanie mający na swoim koncie autorskie i kooperacyjne płyty m.in. jazzowe to np.: Dominik Bukowski (44 CD), Jerzy Małek (27 CD), Marcin Gawdzis (23 CD), Adam Żuchowski (15 CD).
       Muzyka dawna kreowana jest za sprawą Ryszarda i Marcina Skotnickich z Pracowni Muzyki Dawnej w Młodzieżowym Domu Kultury. W 1999 r. za sprawą firmy DUX wydali album „Il Flauto Dolce”, na którym usłyszymy nagrania Skuti Ensemble, Duet oraz Capella All’ Antico. W 2011 r. ta sama firma wydała płytę Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pt. „Mercadante, Doppler, Karłowicz”. Elbląską orkiestrę usłyszymy także na płycie Leszka Możdżera – „The Very Best Of” (Magic Records).
       Chór Cantata wydał płyty: „Cantata Elbingensis – Śpiewy Elbląskie i nie tylko”, „Cantata Elbingensis II, Śpiewy Elbląskie Chóru Cantata” oraz Cantata. Sergiej Kriuczkow & Riverboat Ramblers – „Jest taki dzień. Kolędy i świąteczne przeboje” (Soliton). Z kolei chór Redemptoris na CD i DVD wydał koncert Jubileuszowy z okazji 50-lecia Nieustannej Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Pracy Redemptorystów w Elblągu.
       Grupa Taukers działająca przy franciszkańskiej parafii św. Pawła Apostoła wydała własnym sumptem album „Na Nowy Rock”, natomiast inny religijny zespół to działający w Kościele Zielonoświątkowym – Nowe Życie, który zarejestrował album „Panie Ty Wiesz” będący autorskim wydawnictwem Tomasza Mickiewicza.
      
Redakcja, muzycznyelblag.pl

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama