UWAGA!

Elbląska rezolucja

Ludność Elbląga manifestuje jedność z partią i gotowość realizowania historycznych uchwał VIII Plenum, informował Dziennik Bałtycki z 25 października 1956 r.

23 bm. o godz. 16.30 na Placu Czerwonym w Elblągu stanęło murem 40 tysięcy ludzi. W tym literackim na pozór określeniu nie ma żadnej przesady. Jednolitość wewnętrznej postawy, twarda wola kształtowania nowej rzeczywistości w oparciu o uchwały VIII Plenum odnośnie pełnej i wszechstronnej demokratyzacji życia gospodarczego i politycznego - kraju stopiły bowiem istotnie w mocną, nierozerwalną całość nastroje i uczucia wszystkich uczestników wielkiego wiecu ludności miasta.
     
     Nad głowami tłumów - biało-czerwone transparenty: "Żądamy w wojsku polskim dowództwa polskiego", "Właściwi ludzie na właściwych stanowiskach".
     Narastała gorąca i żarliwa dyskusja. Zabierający w niej głos nie posiadali oratorskiego szlifu. Nie dobierali i nie selekcjonowali słów ani myśli. Nic dziwnego, 12 lat milczeli. Skoro jednak zaczęli już raz mówić, wyrzucali z serca to wszystko, co ich bolało i dławiło.
     Domagali się natychmiastowych zmian w stosunkach międzynarodowych i wewnętrznych w imię suwerenności i wolności. Ze szczerym spontanicznym entuzjazmem manifestowali na cześć Wojska Polskiego, nowego Biura Politycznego KC i tow. Wiesława. Ze łzami w oczach śpiewali "Jeszcze Polska nie zginęła" i "Rotę".
     Manifestacja spełniła swe zadanie w całej pełni - także i w sprawie jasnego sprecyzowania sytuacji na odcinku problemów wewnętrzno-Miejskich.
     Ludność zażądała więc usunięcia z zajmowanych stanowisk osób skompromitowanych i nie odpowiednich jak "rodzina Koniuszańców" czy przewodniczący Prez. MRN Wiśniewski, który też na ręce zebranych złożył swoją rezygnację.
     Żądano również m.in. zaniechania produkcji przestarzałych turbin TC-25 i oparcia działalności "Zamechu" na eksploatacji licencji szwajcarskich i czechosłowackich. Domagano się wprowadzenia nauki religii do szkół podstawowych.
     W uchwalonej rezolucji zawarto następujące żądania:
     
     - Traktowania m. Elbląga przez władze wojewódzkie w Gdańsku jako równorzędnego partnera bez dotychczasowych praktyk znieczulicy na nasze potrzeby.
     
     - Realizacji uchwały nr 535 z sierpnia 1954 r. w sprawie zaspokojenia najbardziej palących potrzeb kulturalnych i komunalnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej miasta.
     
     - Przedyskutowania w zakładach pracy możliwości stworzenia samorządów robotniczych.
     
     - Przyspieszenia w elbląskiej organizacji partyjnej wyborów do władz partyjnych i zdjęcia ze stanowisk skompromitowanych towarzyszy.
     
     - Ukarania winnych koncentracji wojsk wokół Warszawy, celem dokonania puczu wojskowego.
     
     - Pełnego opublikowania materiałów z przebiegu obrad VII i VIII Plenum KC.
     
     - Rewizji wszystkich dotychczas zawartych umów handlowych.
     
     - Przyspieszenia repatriacji Polaków z terenu Związku Radzieckiego.
     
     - Wprowadzenia zasady jawności życia politycznego i gospodarczego we wszystkich ogniwach.
     
     - Ukarania winnych prowokacyjnej sprawy elbląskiej.
     
     - Wyciągnięcia wniosków w stosunku do tow. Radkiewicza i Bermana, odpowiedzialnych za aparat bezpieczeństwa w okresie stalinizmu.
     
     - Zaprzestania zagłuszania audycji radia zagranicznego.
     
     - Zmiany nazwy ulicy Stalina w Elblągu na ul. Wolności, a ul. Rokossowskiego na 21 października.
     
     - Przeprowadzenia reorganizacji Prezydium MRN w Elblągu i usunięcia z jego władz skompromitowanych ojców miasta, jak tow. Jana Wiśniewskiego, odpowiedzialnego za całą gospodarkę miejską.
     
     - Postawienia na stanowiskach kierowników wydziałów Prezydium MRN ludzi posiadających ku temu odpowiednie kwalifikacje zawodowe i polityczne.
     
     - Powołania do życia Komunistycznego Związku Młodzieży - bojowej organizacji patriotycznej i postępowej młodzieży polskiej.
     
     - Rozpisania ogólnonarodowej pożyczki, która pozwoli na częściowe usunięcie trudności gospodarczych kraju.
     
     Chcemy zapewnić, że nasze dzisiejsze stanowisko nie jest podyktowane entuzjazmem chwili - głosi rezolucja - że w fabrykach, instytucjach i zakładach m. Elbląga, że w PGR-ach, spółdzielniach produkcyjnych i gospodarstwach indywidualnych powiatu elbląskiego - dzień po dniu aż do pełnego zwycięstwa będziemy realizować trudne i odpowiedzialne zadania, które przed narodem polskim postawiła nasza partia.
     
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama