Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Elbląski Dom Kultury im. K. Jagiellończyka wkrótce otworzy swe podwoje

Zwróciliśmy się do dyrektora Domu Kultury im. K. Jagiellończyka – Zenobiusza Tyburskiego oraz kierownika działu pracy środowiskowej – Lidii Wiśniewskiej z prośbą o poinformowanie naszych czytelników na temat pracy i zamierzeń tej nowej placówki kulturalnej, informował Głos Elbląga z 21 listopada 1962 r.

Społeczeństwo miasta jak i powiatu, jest bardzo zainteresowane kiedy rozpocznie swą działalność Dom Kultury?
     Odwlekanie terminów przyjącia komisyjnego pomieszczeń części „A” Domu Kultury (część „B” to teatr będący w budynku) od poszczególnych wykonawców zadecydowało głównie o opóźnieniu oddania do użytku tej nowej i nowocześnie wyposażonej placówki kulturalnej. Obecnie można stwierdzić, że jesteśmy w przededniu otwarcia Domu Kultury.
     
     Wiemy, że główna część gmachu to teatr, będący jeszcze w budowie, a na jego otwarcie, zarówno aktorzy, jak i społeczeństwo muszą jeszcze poczekać. Jakie więc pomieszczenia zostaną wkrótce udostępnione społeczeństwu?
     Z kina „Światowid” mieszkańcy już korzystają. W najbliższym czasie oddane zostaną do użytku wypożyczalnia książek oraz czytelnia książek i czasopism (będących filią Miejskiej Biblioteki Publicznej), kawiarnia klubowa, sala brydżowo-szachowa, bilardowa i telewizyjna. Ponad to otwarta zostanie hala sportowa.
     
     A kiedy oddana zostanie do użytku sala odczytowo-prelekcyjna, w której również mają być wyświetlane filmy popularno-naukowe i oświatowe?
     Oddanie jej przez wykonawców jest przewidziane dopiero na początek przyszłego roku. To trochę skomplikuje nam w br. organizację odczytów i prelekcji oraz wyświetlanie filmów popularno-naukowych i oświatowych. Do tego celu chwilowo zamierzamy wykorzystywać pomieszczenia sal klubowych i kawiarni.
     
     A jak zamierzacie organizować życie kulturalno-oświatowe?
     Jesteśmy placówką kulturalną nie tylko dla miast ale i powiatu. Stąd nazwa Elbląski Dom Kultury. Dział instrukcyjno metodyczny będzie wypełniał zadania jakie należały w gestii dotychczasowej Powiatowej Poradni Kulturalno-Oświatowej, która jest przy Prezydium PRN. Jest to już osobny problem wymagający szerszego omówienia. Drugi dział naszego Domu Kultury zajmować się będzie pracą środowiskową.
     
     Jak więc wygląda przygotowanie programowe do działalności kulturalno-oświatowej EDK?
     Nawiązaliśmy już pierwsze kontakty z różnymi zrzeszeniami i towarzystwami, które reprezentują oraz grupują określone środowiska społeczeństwa. To jest dopiero pierwszy krok w dziedzinie podjęcia pracy środowiskowej. Ustalamy problemowy plan pracy działu określamy m.in. tematy (oraz terminy) odczytów lub prelekcji. Nawiązane kontakty pozwalają nam obecnie określić charakter przyszłych a zamierzonych spotkań dyskusyjnych społeczeństwa np. z aktorami, nauczycielami, przedstawicielami miejscowych władz partyjnych i władz terenowych.
     
     A czy sprawa sekcji zainteresowań znalazła miejsce w waszych planach?
     Oczywiście. Pragniemy je zorganizować uwzględniając w tej dziedzinie znaczne już zainteresowanie amatorów plastyków, muzyków i miłośników fotografii. Można będzie stworzyć sekcję żywego słowa, języków obcych i inne. Ponad to dział pracy środowiskowej zamierza swoją inicjatywę w dziedzinie pracy kulturalno-oświatowej łączyć z propozycjami środowisk w celu pobudzenia oraz zaspokojenia potrzeb kulturalno-oświatowych społeczeństwa. Zadanie trudne, bo również stawia ono wymogi ożywienia społecznej działalności wielu środowisk.
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Od jakiegos czasu jestem czytelniczką strony internetowej Elbląga i stwierdzam, że pod nagłówkiem AKTUALNOŚCI, który wita otwierającego stronę, widnieje notatka o wydarzeniach sprzed 40 lat. Bardzo mnie to denerwuje i wolałabym tuż po otwarciu strony przeczytać aktualności bardziej aktualne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  czytelniczka(2002-11-21)
 • nikomu nie mozna dogodzic. proponuje nie czytac tych artykulow, jak ktos ich nie lubi. ja natomiast, zawsze zaczynam od czytania tej wlasnie rubryki. jest swietna. brakuje tylko czasami jakis zdjec z tamtych lat. do redakcji: PROSZE NIC NIE ZMIENIAC
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mg(2002-11-21)
 • mg - popieram. Mam dokładnie takie samo zdanie (o zdjęciach też). Zamieszczania tych "nowości sprzed 40 lat w dziale "Aktualności" nie zauważyłem. Być może pokazywanie się tytułu w "Ostatnio zamieściliśmy" myli niektórych czytelników(niczki).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec(2002-11-21)
 • czy to trudne zauwazyc, ze gdy artykul dodany jest miedzy 7 a 7:10 to bedzie to tekst przygotowany przez Olafa???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mekeke(2002-11-21)
 • Dobre :-). Ale popieram Czytelniczkę. Aktualności musza być aktualne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Czytelnik(2002-11-24)
 • Artykuły sprzed lat, których nie pamiętam, gdyż urodzilem się nieco później, sa świetną sprawą. Umożliwiają w pewnym stopniu, porównać tamte czasy do dzisiejszych. Jednak, aby treść artykułów była pełniejsza, wielką sprawą byłoby zamieszczenie zdjęć z tamtego okresu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Marek(2002-12-02)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED