Niedziela 22-07-2018, imieniny Marii, Magdaleny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląskie zabytki znalazły opiekunów

Zapadła decyzja o rozbiórce resztek zabytkowych murów Domu Królów Polskich. Obiekt ten był już w stanie nie nadającym się do konserwacji. Podobny los spotyka prawdopodobnie inny obiekt zabytkowy, przy ul. Nowowiejskiej 22, tzw. chatę mazurską z XVIII wieku, informował Głos Elbląga z 1 kwietnia 1963 r.

W roku ubiegłym zakończona została weryfikacja i klasyfikacja obiektów zabytkowych na terenie naszego województwa. Ta żmudna i trwająca wiele miesięcy praca, prowadzona pod bezpośrednim nadzorem konserwatora wojewódzkiego, przyniosła wreszcie rozstrzygnięcie szeregu spornych spraw dotyczących dalszego losu niektórych zabytków.
     Sporo ciekawych obiektów mających charakter zabytkowy znajduje się w Elblągu. Większość z nich, niestety, jest w nienajlepszym stanie.
     Za najcenniejsze obiekty tego typu w Elblągu uznano skład urbanistyczny na Starym Mieście, Klasztor Podominikański, kościół św. Mikołaja, pozostałość dawnego zamku i podzamcza oraz zespół zabytkowy przy ul. Wigilijnej. Obiekty te zaliczono do I grupy klasyfikacyjnej. W drugiej grupie klasyfikacyjnej znalazły się m. in. takie obiekty, jak pałacyk przy ul. B. Chrobrego, Stary Młyn przy ul. Traugutta, Brama Targowa i stylowa kamieniczka przy ul. Linki.
     Z punktu widzenia architektonicznego bardzo ciekawym zabytkiem, sklasyfikowanym, również w II grupie, jest tzw. Ścieżka Kościelna na starym mieście. Obiekt ten kilka lat temu był nawet zabezpieczony. Brak murów wspierających bardzo utrudnia konserwację tego budynku. Z uwagi na wysokie walory zabytkowe Ścieżka Kościelna będzie nadal konserwowana.
     Zapadła natomiast decyzja o rozbiórce resztek zabytkowych murów Domu Królów Polskich. Obiekt ten był już w stanie nie nadającym się do konserwacji. Podobny los spotyka prawdopodobnie inny obiekt zabytkowy, przy ul. Nowowiejskiej 22, tzw. chatę mazurską z XVIII wieku. Budynek ten, nie konserwowany w odpowiednim czasie, obecnie chyli się ku ruinie. W tej sytuacji konserwator wojewódzki w Gdańsku zmuszony był wystąpić do Ministerstwa Kultury z wnioskiem o przesunięcie tego obiektu do czwartej grupy klasyfikacyjnej. O ile ministerstwo wniosek ten zaakceptuje chata mazurska będzie przeznaczona do rozbiórki.
     Jeśli natomiast chodzi o zabytkowe kamieniczki przy ul. Wigilijnej to będą one zrekonstruowane w dawnym stylu. Miasto posiada już opracowaną dokumentację tego zespołu. Klasztor Podominikański, gdzie w część mieści się, obecnie Galeria EL, będzie z czasem adoptowany na muzeum. Podzamczem interesuje się Inspektorat Oświaty w Elblągu. Władze oświatowe zamierzają go wykorzystać w charakterze dobudówki do szkoły.
     Znalazł również użytkownika zabytkowy młyn przy ul. Traugutta, Elbląskie Zakłady Piwowarska-Słodownicze wyraziły chęć zaopiekowania się tym obiektem. Propozycja ta, za pośrednictwem architekta miejskiego w Elblągu, dotarła już do konserwatora wojewódzkiego i w zasadzie została już zaakceptowana. Jest już nawet konkretny projekt adoptowania tego obiektu. Młyn składa się z części w stylu gotyckim i nadbudówki pochodzącej z czasów późniejszych. Zakłady Piwowarsko-Słodownicze przejęłyby tylko część gotycką z przeznaczeniem na pijalnię piwa i wód mineralnych.
     Piękny pałacyk myśliwski w stylu barokowym z XVII wieku znajdujący się przy ul. B. Chrobrego został sprzedany prywatnemu użytkownikowi. W tym wypadku jest sprawą oczywistą, że o konserwację tego obiektu musi dbać sam właściciel oczywiście pod fachowym nadzorem konserwatora.
     Inne obiekty zabytkowe (Brama Targowa), które nie mają do tej pory użytkowników, pozostają pod bezpośrednią opieką władz miejskich.
     

oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia, a aneks kuchenny
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia inna niż inne