Piątek 19-04-2019, imieniny Leona, Adolfa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Galeria EL otwarta

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o grupie młodych entuzjastów sztuki, która zainteresowała się sprawą wykorzystania na cele kulturalne odbudowanego częściowo b. klasztoru podominikańskiego. Obecnie informujemy, że wielomiesięczna praca przyniosła pierwsze owoce. W dniu 27 marca br. Galeria EL została zarejestrowana i otwarta - czytamy w Głosie Elbląga z 5 kwietnia 1962 roku.

Zorganizowane z tej okazji spotkanie aktywu kulturalnego miało niecodzienny charakter. Było to w zasadzie otwarcie stałej ekspozycji malarskiej, na którą złożyły się prace p. Gizelli Pierożyńskiej- Hankowskiej, Janusza Hankowskiego, Jana Góry - plastyków z Trójmiasta oraz Gerarda Kwiatkowskiego z Elbląga. Łącznie 21 prac, w tym 9 prac graficznych. Ale nie w tym rzecz. Otóż jak wyjaśnił w słowie wiążącym jeden z organizatorów galerii El, młody inżynier "Zamechu" Jerzy Wojewski, galeria nie ma charakteru wyłącznie plastycznego. Jej podstawowym i jedynym zadaniem będzie organizowanie imprez różnego typu. Chodzi o wskrzeszenie dobrych tradycji klubów towarzyskich, reaktywowanie tradycji miłośników wszelkich sztuk, którzy zbierają się od czasu do czasu w pewnym określonym celu. Może być to otwarcie ekspozycji malarskiej. Może być koncert dobrej muzyki mechanicznej z płyt, jakaś ciekawa prelekcja, bądź spotkanie z władzami miejskimi celem powiedzenia sobie, co można zrobić w dziedzinie kultury dla Elbląga. Żelazną pozycją, będzie natomiast stale powiększająca się, systematycznie uzupełniania ekspozycja malarstwa, rzeźby, grafiki, naturalnie w najlepszym wydaniu.
     Wiąże się z tym nieco inna sprawa, a mianowicie entuzjazm członków Galerii EL i ich wkład w rozwój kultury Elbląga. Otóż bez pieniędzy, tylko dzięki pracy społecznej i bezinteresownej, często moralnej pomocy "Zamechu" - ogromnym nakładem pracy uporządkowano w pełnym tego słowa znaczeniu jedną salkę w b. klasztorze. Założono w niej nawet instalację elektryczną. Rzecz w tym, że zamierzenia Galerii EL idą dalej, projektuje się bowiem zorganizowanie letniej ekspozycji rzeźby w wysokościowej, zniszczonej części b. klasztoru. Aby można było to zrealizować, trzeba zabezpieczyć mury (aby nie spadła na głowę jakąś cegła) oraz zupełnie odgruzować obszerne wnętrze, nawieźć trochę ziemi, zasiać trawę i tam pod gołym niebem, uruchomić letni salon rzeźby figuralnej. Zamierzenia istotnie ambitne jeśli zważymy, że Galeria EL nie posiada ani grosza i wszystkie prace chce wykonać w czynie społecznym.
     Pytanie, kto to zrobi? Otóż twórcami imprezy są przeważnie młodzi inżynierowie "Zamechu" inż. Jerzy Wojewski, inż. Wacław Rutkowiak, inż. Wacław Nadziakiewicz, Gerard Kwiatkowski, gdański plastyk Janusz Hankowski oraz grupa młodych ludzi, pragnących wyżyć się kulturalnie. Niewątpliwie jest to cenna i godna poparcia inicjatywa.
(jk)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Wydaje mi się że Galeria przerosła Elblążan. Gdyby powstała w innych większych miastach rozwijałaby się do dzisiaj bardziej prężnie. Trzeba podziękować za to co robi dzisiaj, gdyż " kładzenie pereł przed wieprze" może w przyszłości zaowocować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sławek -jurek(2012-04-05)
 • Elbląg obecnie posiada placowki kultury na poziomie miasta dwukrotnie większego, niestety z różnych względów poziom i liczba potencjalnych odbiorców jest na poziomie miasta dwukrotnie mniejszego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-06)
 • Byłem wczoraj w Galerii i muszę powiedzieć, że robi mega wrażenie !!! i nie mam na myśli samych wystaw, które mają tam miejsce bo odwiedziłem ją w trakcie demontażu jednej z wystaw. Chodzi mi o sam obiekt, którego modernizację widziałem wcześniej jedynie na łamach Portelu. Jest naprawdę nowocześnie, a zarazem klimatycznie jeżeli można tak to ująć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Marcinnek(2012-04-06)
 • Ponieważ, ''jako potencjalny odbiorca'', ''z różnych względów będący na poziomie odbiorców z miasta dwukrotnie mniejszego'', mówię - weżcie sobie te wystawy do domu, a pozostawcie jedynie galerię co ''mega wrażenie robi ''
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Rabaty do 11 000 zł na auta z rocznika 2019 w
ZWYCIĘSKI SUV C5 AIRCROSS - HADM Gramatowski
Skoda Fabia z LPG już od 46 000 zł! - HADM
Modny Citroen C3 - HADM Gramatowski