Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Gospodarka miejska w 1963 roku

W ubiegłym roku wartość inwestycji wzrosła o 50 proc. czyli o 30 mln zł. W ramach tych inwestycji oświetlono 11 ulic, instalując 185 punktów świetlnych, wybudowano urządzenia uzdatniające wodę na ujęciach wyżynnych, które w 1963 roku poprawią jakość wody oraz zbudowano dwa targowiska przy ul. Warszawskiej i ul. Robotniczej, informował Dziennik Bałtycki z 3 stycznia 1963 r.

Znajdujemy się u progu trzeciego, decydującego roku naszego planu 5-letniego. Jest to najlepsza okazja do skonfrontowania z rzeczywistością tego, co zostało ujęte w planie gospodarczym na rok 1963. Ogólnie można stwierdzić, że mimo występujących trudności, założenia planu gospodarczego osiągnęły przewidywane efekty.
     Rozwój miasta Elbląga – to nie tylko pierwsze po wyzwoleniu lata walki. Każdy rok przynosi nowe osiągnięcia. Elbląg zgodnie z uchwałą KERM potraktowany został jako ważny ośrodek przemysłowy. Z tego względu zadania inwestycyjne z roku na rok wzrastają niewspółmiernie w stosunku do wykonania zadań za rok 1961 r.
     W bieżącym roku wartość inwestycji wzrosła o 50 proc. czyli o 30 mln zł. W ramach tych inwestycji oświetlono 11 ulic, instalując 185 punktów świetlnych, wybudowano urządzenia uzdatniające wodę na ujęciach wyżynnych, które w 1963 roku poprawią jakość wody oraz zbudowano dwa targowiska przy ul. Warszawskiej i ul. Robotniczej. Ponadto budowa ul. Teatralnej i koncentracja w tym miejscu budownictwa mieszkaniowego przyczyni się do uporządkowania pod względem urbanistyczno – architektonicznym tej części miasta.
     Poważne osiągnięcia notujemy na odcinku budownictwa mieszkaniowego. Wprawdzie natrafiło ono na wiele trudności, ale mimo to osiągnięcia w porównaniu do roku 1961 są duże. W bieżącym roku oddanych zostanie do użytku 1.429 izb. Miasto otrzymało również 2 szkoły podstawowe przy ul. Uroczej i przy ul. Rawskiej.
     Omawiając tegoroczne osiągnięcia nie można pominąć milczeniem aktywności społeczeństwa elbląskiego oraz wzrostu odpowiedzialności za sprawy życia codziennego i za wygląd miasta. Na przestrzeni 1962 roku poprzez komitety blokowe i rejonowe komitety FJN rozwinięto szeroką akcję czynów społecznych przy uporządkowaniu miasta.
     Mówiąc o osiągnięciach roku 1962 trzeba wspomnieć o inwestycjach, których realizację rozpoczynamy w 1963 roku. Najpoważniejsze to: budowa urządzeń uzdatniających wodę, budowa przepompowni ścieków, dalsze oświetlanie ulic, budowa przedszkola przy ul. Lipowej, kontynuacja domu kultury, budowa pawilonu bibliotecznego, budowa kuchni w Szpitalu Miejskim. Budownictwo mieszkaniowe uzyskało ogółem – 2.111 izb mieszkalnych (729 mieszkań), co znacznie poprawi warunki mieszkaniowe.
     Wkraczając w rok 1963 uważamy, że rozwinie się twórcza inicjatywa ludności oraz nowe metody pracy, pozwalające na osiągnięcie większych efektów. Zaszczytny obowiązek realizacji zadań roku 1963 nie powinien spowodować osłabienia wspólnego wysiłku w trudnym i ofiarnym znoju wykuwania przyszłości naszego miasta, w ciągłej poprawie warunków bytowych jego mieszkańców.
     To, co osiągnęliśmy, jest wspólnym wysiłkiem załóg i kierownictwa przedsiębiorstw, zakładów pracy, instytucji, komitetów blokowych, komitetów rejonowych FJN i całego społeczeństwa, którzy w twórczej pracy zawodowej i społecznej przyczynili się do tych wyników, za co tą drogą w imieniu Prezydium MRN składam wyrazy serdecznego podziękowania. Całemu społeczeństwu z okazji Nowego Roku życzę, by rok 1963 był jak najpomyślniejszy, tak w życiu osobistym, jak i zawodowym.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe