Wtorek 18-12-2018, imieniny Bogusława, Gracjana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Historia elbląskich ulic: Bulwar Zygmunta II Augusta (odcinek 45)

 
Elbląg, Historia elbląskich ulic: Bulwar Zygmunta II Augusta (odcinek 45) Pomost Rybacki (targ rybny) przed wojną (fot. archiwum autora)
Rek

 Bulwar Zygmunta Augusta to jedno z ulubionych miejsc spacerów elblążan. Przed laty można było do niego dojechać tramwajem. O tej i innych ciekawostkach w kolejnym odcinku „Historii elbląskich ulic” opowiada Karol Wyszyński, przewodnik PTTK.

Bulwar jest położony nad brzegiem rzeki Elbląg i obecnie pełni rolę deptaku. Niemal do końca XVIII w. oddzielony był od miasta murem obronnym z licznymi bramami stojącymi na wylocie ulic, o których pisałem w poprzednich odcinkach cyklu. Rozebranie murów, bram lub też ich przebudowa nastąpiła po 1773 r.
     Przed wiekami Bulwar nosił nazwę Pomostu Rybackiego (Die Fisch Brücke), która dotyczyła odcinka od Mostu Wysokiego do żurawia stojącego w pobliżu Mostu Niskiego. Nazwa nawiązywała do pomostu, gdzie handlowano rybami i artykułami rolnymi dostarczanych do miasta za pomocą łodzi.
     W końcu lat 30. XIX w. cały trakt nazwano ulicą przy rzece Elbląg (Strasse am Elbing), mieszkańcy jednak dalej określali wspomniany poprzednio odcinek jako pomost rybacki. Około roku 1924 r. ulicę nazwano jako Wodna (Wasser Strasse), a przed 1937 r. otrzymała mian Nadbrzeża Hermana Balka (Hermann-Ufer). Po 1945 r. nazwano Wybrzeżną, aby w 1975 r. nadać jej miano Bulwar Zygmunta Augusta.
     W północnej części bulwaru znajdują się zabudowania z lat 70. XX w., których właścicielem jest Żegluga Gdańska, obecnie działa tutaj lokal gastronomiczny, a latem można kupić bilety na rejsy na trasie... Krynica Morska – Frombork. Jeszcze kilkanaście lat temu kursowały stąd wodoloty do Krynicy, ale od wielu lat nikt nie jest w stanie reaktywować żadnych połączeń wodnych z Elbląga na Mierzeję.
     Do 1945 roku w tym miejscu również działały firmy żeglugowe m.in. Zedlera i Schichaua, które zapewniały podróżnym transport do Krynicy Morskiej (Kahlberg) i przez Kanał Elbląski. W pobliże przystani dojeżdżał tramwaj, a w pobliżu znajdowała się gospoda Nadzieja, działająca jeszcze przed jakiś czas po wojnie.
     W pobliżu skrzyżowania z ul. Studzienną istniały w przeszłości dwie wagi: licencyjna i żelazna, obok zaś żuraw powstały w XIV w. Jego konstrukcję i zasadę działania znamy z rysunku-karykatury Adama Wolskiego (1621 r.). Możemy się też mu przyjrzeć, oglądając makietę w Ratuszu Staromiejskim.
     Bulwar po zniszczeniach wojennych wyremontowano w latach 60., kolejne znaczące zmiany nastąpiły w ostatnich latach, razem z budową mostów zwodzonych, o których historii napiszę w jednym z najbliższych odcinków.
     W rejonie Mostu Wysokiego usytuowany był jeden z szaletów miejskich, podobny do tego, który istnieje jeszcze przy ul. Rycerskiej. Wybudowany został w 1925 r. w miejscu swego poprzednika - blaszanego okrąglaka z XIX w.

  Sfinks za Domem Rektora (fot. autor) Sfinks za Domem Rektora (fot. autor)


     Kolejne budynki przy bulwarze to budynek Gimnazjum, w którym obecnie mieści się muzeum, oraz Dom Rektora, w którym w okresie międzywojennym była to szkoła Agnes Miegel Schule. Historia tych dwóch obiektów wymaga oddzielnego potraktowania.
     Czytelników zapraszam na zaplecze Domu Rektora, do którego wejście ozdobione jest dwoma kamiennymi Sfinksami. Budynek graniczy z jednopiętrową willą, będącą w czasach województwa elbląskiego siedzibą Prokuratury Wojewódzkiej, a po reformie administracyjnej w 1999 r. - Prokuratury Okręgowej.

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Było pięknie i co ?, znowu przyszli Ruscy i wszystko rozp...li.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 0
  Boloztaczką(2015-03-15)
 • kiedyś było to pięknie miasto, zarządzane z głową i po gospodarsku tak by ludziom żyło się wygodnie, dziś jeden wielki smutek, bezchołowie, nikt za nic nie odpowiada brak dobrego gospodarza, nie ma kontroli i rozliczania za błędne, a kosztowne dezyzje, władza bez wizji, i pomysłu na Elbląg. , aby do kolejnej wyplaty
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 1
  (2015-03-15)
 • A te dwa sfinksy to chyba nie z Elbinga. Myślę że z pałacu w Słobitach ( Aleksander zu Dochna )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  abco(2015-03-15)
 • Die Fisch Brücke to nie "most rybacki" tylko "most rybi". .. rybacki byloby "Fischerei Brücke".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-03-16)
 • W przypadku wyglądu elbląskiego żurawia dosyć niefortunne jest tu odsyłanie do makiety znajdującej się w ratuszu staromiejskim. Co ciekawe, a wręcz osobliwe, pan Hans usytuował na swojej makiecie kopię żurawia portowego z Lüneburga, a na swojej własnej stronie domowej przedstawia rysunki rekonstrukcyjne elbląskiego dźwigu autorstwa Gerarda Salemke, które de facto nie mają nic wspólnego z żurawiem z Lüneburga - są to zupełnie odmienne konstrukcje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  mike016(2015-03-16)
 • zu Dohna. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-03-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Płyn Hayne
OKULARY PRZECIWSŁONECZNE,
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne I-D TOKYO