Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia elbląskich ulic: Kowalska ( odcinek 39)

 
Elbląg, Historia elbląskich ulic: Kowalska ( odcinek 39)
Dawna kamienica Paula Salewskiego (fot. archiwum autora)

Kontynuujemy wędrówkę po historii ulic Starego Miasta. W dzisiejszym odcinku Karol Wyszyński, przewodnik PTTK, opowiada o ciekawostkach związanych z ulicą Kowalską, przy której między innymi mieścił się Dom pod Lwem (dzisiaj hotel), tędy też przebiegała jeszcze w latach 60. linia tramwajowa.

Kowalska to jedna z najstarszych ulic miasta, początkowo przebiegała od ul. Przymurze do Starego Rynku. Po 1773 roku, kiedy rozebrano umocnienia Starego Miasta, została przedłużona do obecnego placu Słowiańskiego. Dzisiaj ten odcinek jest nieprzejezdny, a na powstałym między placem a ulicą skwerem znajdują się dwie formy przestrzenne.
     Ulica po raz pierwszy odnotowana została w księgach właśnie jako Kowalska (plaeta Farborum, Schmiede Gasse) w 1342 r., a przed 1830 r. otrzymała brzmienie Schmiedestrasse. Nazwa pochodzi od mieszczących się wtedy przy niej warsztatów kotwiczników.
     Jej wylot w kierunku Nowego Miasta zamykała Brama Kowalska, o której poprzednio pisałem. Przez tę bramę i całą ulicę przebiegał główny wodociąg doprowadzający wodę z rejonu Winnicy.
     
     Dom pod Lwem
     
To właśnie przy ul. Kowalskiej powstały pierwsze kamienice na odbudowywanej od końcówki lat 80. starówce. Szczególnie starannie odnowiono kamieniczkę na rogu Kowalskiej i Przymurze, w której dzisiaj mieści się hotel. Przyjmuje się, że powstała ona przed 1585 r. a za jej budowniczego uważa się Hansa Schneidera, zwanego jako Hans von Lindenau. Kamieniczka należała wtedy do Alexandra Niesbthy'tego, pochodzącego ze Szkocji, do czego nawiązuje postać lwa na szczycie budynku.
     W 1912 r. właścicielami kamieniczki została rodzina o nazwisku Salewski, a nad wejściem do niej umieszczono napis istniejący do 1945 r. – „Paul Salewski”. Znajdowały się tam wtedy delikatesy. Sklep był dostawcą różnych towarów na dwór cesarza Wilhelma II i Prinza Luisa Ferdynanda von Preußen, kiedy bawili w Kadynach. Ostatni właściciel domu Rudolf Salewski, będący oficerem Krigsmarinen, zmienił pisownię nazwiska na Salden.

  Dom pod Lwem dzisiaj (fot. autor)
Dom pod Lwem dzisiaj (fot. autor)


     
     Kawiarnia i marcepany
     
Pod nr 10d w 1801 r. została otwarta kawiarnia „Mauricio &Co”, jej ostatnim właścicielem był Walter Kreuzberger. Kawiarnia do 1945 r. uchodziła za najlepszą w mieście.
     Pod nr 8 mieszkała wdowa po fabrykancie Hambruchu, był on współwłaścicielem fabryki G. Hambruch & Joh. Vollbaum, która znajdowała się w rejonie obecnej al. Grunwaldzkiej. To te tereny wykupił później Ferdynand Schichau pod fabrykę parowozów. Wspomniana firma wytwarzała maszyny parowe jeszcze przed Schichauem.
     Z kolei w narożnej kamienicy przy Starym Rynku mieścił się jeden z firmowych sklepów Moritza Schmidta, posiadającego fabrykę czekolady i marcepanów.
     
     Tory tramwajowe
     
Ulicą Kowalską jeździły kiedyś tramwaje. Linia działała w tym miejscu od 1895 r., czyli od samego początku funkcjonowania tramwajów w Elblągu. Zniszczona w wyniku działań wojennych ponownie uruchomiona już w czerwcu 1945 r. i działała do 1968 r., kiedy to torowisko przeniesiono na ul. Pocztową.

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • .. .Hansa Scneidera, znanego też jako Hans z Linduy. .. [1] Prawidłowo Hansa Schneidera zwanego jako Hans von Lindenau - Hans z Lindenau, miejscowość w Bawarii. [2] Alexander Niesebeth.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  erg.(2015-02-01)
 • Tu mialbym watpliwosci. Jezeli pisalibysmy Hans von Lindenau to bylby on szlachcicem a szlachta owczesnie nie mogla wykonywac takich zawodow jak budowniczy. Nie widze materialow zrodlowych, lecz bylbym za tym, ze chodzi o Hansa pochodzacego z Lindenau. Predykat szlachecki "von" tracilo sie owczesnie za wykonywanie zawodow okreslanych jako nieszlacheckich.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  elb2010(2015-02-01)
 • Wojna to fajna rzecz - rozp..lać takie piękne miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Boloztaczką(2015-02-01)
 • Przedwojenne zdjęcie przedstawia inny okazały budynek, kamienicę z XVIII (XIX?) wieku zbudowaną na miejscu Dworu Artusa, na rogu Kowalskiej i Starego Rynku. Szkoda, że nie przetrwała wojny. Aczkolwiek manieryczna i secesyjna, była jedna z ciekawszych budowli dawnego Elbinga. Figura jeźdżca na koniu to postac św. Jerzego. Nie jest to jednak kamienica Salewskiego, zwana też domem Szkota, na rogu Kowalskiej i Przymurza, której rekonstrukcję przedstawia współczesne zdjęcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  dociekliwy(2015-02-01)
 • W tamtych czasach u nas był Zyndram z Maszkowic, Zawisza Czarny z Garbowa, Jan Kochanowski z Czarnolasu, Mikołaj Rey z Nagłowic a u sąsiadów Hans z Lindenaau, Hermann z Plauen, Meinhardt z Querfurtu, Lothar z Brunszwiku, Karl z Trewiru etc. etc.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  erg.(2015-02-01)
 • Kilka drobnych uwag po przeczytaniu tekstu; "plaeta Farborum" - chodzi oczywiście o "platea Fabrorum". Łącznik między Nowym Rynkiem a ul. Kowalską, tuż po rozbiórce Wewnętrznej Bramy Kowalskiej nazywał się "Am Schmiedethor", i taki adres jeszcze na początku XX w. posiadały budynki tam stojące (np. Königliche Privilegierte Hof Apotheke, Am Schmiedethor 1). Poza tym, odnowić można obiekt już istniejący - na rogu Kowalskiej i Przymurze dokonano rekonstrukcji, należy przy tym dodać, że wizualnie całkiem udanej. Zabrakło też opisu kamienicy pod adresem Kowalska 13,zwanej "Gänschen", należącej wraz z sąsiednią kamienicą nr 14 od 1819 r. aż do końca wojny do zasłużonej dla miasta rodziny Grunau. Znany jest nawet bardzo dokładny i chronologicznie udokumentowany wygląd tych kamienic, przebudowywanych w XIX w. trzykrotnie. Do "dociekliwego": kamienica, która stanęła w miejscu rozebranego Dworu Artusa na rogu Starego Rynku i Kowalskiej powstała w latach 1877-1878 w bogatym eklektycznym wydaniu. Zaprojektowali go sławni architekci Ende & Bockmann z Berlina, a prace budowlane prowadził miejski radca i mistrz budowlany Karl Schmidt. Dom pełnił funkcje mieszkalne i handlowe. Na pamiątkę po dawnym Dworze zawieszono na nowym budynku zachowany, wiekowy zegar słoneczny - w tym samym miejscu, gdzie wisiał on wcześniej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  mike016(2015-02-01)
 • Panie o nicku erg, przeczyta Pan kodeks szlachecki sredniowiecza. W sredniowieczu w Polsce w czasach rycerstwa pisano np Zawisza Czarny z Garbowa bo mial nadania ziemskie od krola w Garbowie. Szlachectwo bylo zwiazane z nadaniami ziemskimi. Potem np. szlachcic Jan z Borkowa nazywal sie Jan Borkowski. Z tego tez wzgledu mieszczanie nie mogli otrzymac szlachectwa. Na terenach niemieckojezycznych kodeks szlachecki byl bezwzglednie przestrzegany.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  elb2010(2015-02-01)
 • I jeszcze Sedes z Bakelitu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 2
  mysikrólik(2015-02-01)
 • do dociekliwy = z tekstu wynika że„Paul Salewski” to obecnie Hotel pod Lwem a nie dom z figurą tzw. Dom Artusa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  abco(2015-02-01)
 • >>>abco Dociekliwy ma rację, w podpisie pod zdjęciem stoi jak wół, że przedstawia ono kamienicę Paula Salewskiego chociaż widac na nim zupełnie inny dom z innej części ulicy, dom z figurą św. Jerzego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  BiEl(2015-02-02)
 • Faktycznie zdjęcia są żle podpisane. Ja sugerowałem się tylko tekstem Dom pod Lwem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  abco(2015-02-02)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Meble łazienkowe 4
Szkło ozdobne 5
AMK Szkło ozdobne 9
AMK Kuchnia 5