UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (wybrany wątek)
  • a art. nie ma odpowiedzi kiedy powstała szkoła podstawowa nr. 3,nie ma też wspominane kiedy powstał sam budynek, jak i nie ma nic o tym, że budynek pełnił funkcję szpitala jak i wielu ciekawych faktów brak. Np. kto i kiedy ładny żółty budek "pobrudził" na czerwono.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    5
    okoniowaty(2015-10-18)
  • @okoniowaty Naprawdę cię to interesuje? - wystarczy troszkę poszukać, chyba że piszesz by pisać. Historia budynku szkoły rozpoczyna się w 1926 roku, kiedy to rozpoczęto budowę obiektu na skarpie prawego brzegu doliny Kumieli. Szkoła stanęła z dala od gęstej zabudowy miasta na skarpie prawego brzegu doliny Kumieli, w otoczeniu cmentarzy przy Agrykoli i pól dawnego majątku Wittelfelde. Realizacja zespołu szkolnego znacznie zmieniła ówczesny krajobraz tej okolicy. Obszar kompleksu szkolnego kształtem zbliżony był do dużego, nieregularnego trójkąta o wierzchołku po stronie zachodniej. Obiekty oplecione były dzisiejszymi ulicami Wspólną, Kościuszki, Agrykola i Sienkiewicza wykształconymi z dawniej biegnących tam dróg. Mniej więcej w tym samym czasie co budynek szkoły, na dole po obu stronach schodów wniesiono kamieniczki, które akcentowały perspektywę. Od zachodu posadzono ogród botaniczny z rzadkimi gatunkami drzew m. in. rosnącym do dziś orzechem tureckim. Po stronie wschodniej, na rozległych tarasach, założono wielki kwadratowy plac apelowy i stadion, gdzie znajdowały się bieżnie oraz trybuny. Za łączącą Agrikolę wspólną przecznicą znajdowały się korty tenisowe i amfiteatr.
  • Budowę zespołu ukończono w 1929 roku, a szkoła została nazwana imieniem Fridricha Ludwiga Johna – niemieckiego pioniera kultury fizycznej i teoretyka gimnastyki. Uroczyste otwarcie szkoły miało miejsce 10.10.1929 r. W budynku było 20 klas i sala gimnastyczna. Stanowisko dyrektora objął Paul Born 01.04.1930 r. W Jahnschule uczniami byli wyłącznie chłopcy. Podczas II wojny światowej, od jesieni 1943 r. część obiektu przejęła funkcję szpitala wojennego. W 1944 r. przerwano naukę, a rok szkolny 1944/45 nie rozpoczął się tradycyjnie 1 października. Cały obiekt szkoły pełnił funkcję szpitala, do którego Niemcy zwozili z frontu swoich rannych. Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku szkoła niezbyt nadawała się do tego, aby młodzież mogła rozpocząć naukę, choć budynek ominęły poważne zniszczenia. Utworzono w nim Szkołę Podstawową Nr 3.Mimo wielu trudności związanych z naprawą zniszczeń i wyposażeniem szkoły, naukę rozpoczęto 17 września 1945 r. Szkoła liczyła 6 klas (140 uczniów), dyrektorem szkoły został Andrzej Sowa, a grono pedagogiczne liczyło 4 osoby. W 1969 roku szkole nadano imię Tadeusza Kościuszki w ramach obchodów 25-lecia zakończenia II wojny światowej. W 1976 r. szkoła - jako jedyna w ówczesnym województwie elbląskim - otrzymała status szkoły sportowej, co spowodowało konieczność rozbudowy zaplecza sportowego. W 1989 roku otwarto nową salę gimnastyczną z tartanową bieżnią.
  • Absolwentka szkoły jest m.in. wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata i Europy w jeździe szybkiej na lodzie Erwina Ryś - Ferenc. Od września 1999 r. do sierpnia 2004 r. w budynku równocześnie funkcjonowały dwie szkoły: Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 3 i Gimnazjum Nr 5. Rok szkolny 2004/05, to przełom w historii szkoły, bo budynek zajmuje tylko Gimnazjum Nr 5, w którym uczy się około 500 uczniów
  • Trochę wiem, więcej interesuje. Sam lid mòwi że w art. jest odpowiedź na temat powst. szkoły po czym czytając art. takiej inf. nie ma.
Reklama