Poniedziałek 22-04-2019, imieniny Łukasza, Leona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia elbląskich ulic: Od Sucharskiego do Owocowej (odc. 73)

 
Elbląg, Historia elbląskich ulic: Od Sucharskiego do Owocowej (odc. 73)
Mały Ogród Różany i rejon ul. Żeglarskiej (fot. archiwum autora)

Gdzie znajdowały się wille na elbląskich prominentów? Która ulica przed wojną nosiła nazwę Przytułek? Tego dowiecie się z najnowszego odcinka „Historii elbląskich ulic”. Oprowadza jak co tydzień Karol Wyszyński, przewodnik PTTK.

Majora Henryka Sucharskiego
     Przebiega od ul. Kajki w kierunku ulicy Beniowskiego, ale nie jest przejezdna. Została wytyczona w 1976 r., pobudowano przy niej cztery wille w technice skandynawskiej, miały być wzorcowymi dla innych budowli. Wille były przeznaczone dla ówczesnych prominentnych urzędników województwa i miasta, teraz są własnością prywatną.
     
     Świerkowa
     Przebiega od ul. Beniowskiego w kierunku ul. Królewieckiej i również nie jest przejezdna. Powstała przed wojną wraz z budową osiedla Rodzinna Strzecha. Do 1945 r. nosiła miano ulicy Cieśniny Skagerrak (Skagerrakstrasse). Po 1945 r. nazwana obecnym mianem.
     
     Żeglarska
     Przebiega od ul. Bosmańskiej do ul. Pionierskiej. Przed 1924 r. obdarzona mianem Przytułek (Heimstätte), przed 1945 r. nadano tę nazwę również obecnej ul. Owocowej.
     Żeglarska jest zabudowana domkami jednorodzinnymi z ogrodami na zapleczu oraz budynkami, zbudowanymi przez Elbląską Spółdzielnię Mieszkaniową Sielanka w latach 1961-64. Przy nich robotnicy z Zamechu ustawili kotwicę, symbol ówczesnego elbląskiego przemysłu stoczniowego.
     Przy Żeglarskiej rośnie też okazały platan. Tu mała dygresja: przy ul. Pocztowej też rosną platany, które to drzewa mają nieco różniącą się korę od kory innych drzew, tak jakby odpadającą płatami. Zdarzyło się że jedna z pań zaniepokojona ich wyglądem zadzwoniła do Urzędu Miasta z interwencją, że nikt nic nie robi w sprawie chorych drzew...
     
     Bosmańska
     Przebiega od ul. Uroczej do ul. Królewieckiej, częściowo od strony ul. Uroczej jest przejezdna, później możliwe jest tylko przejście piesze. Przed 1937 r. otrzymała nazwę droga Hermanna Pennera (Hermann-Penner-Weg), na cześć elbląskiego malarza żyjącego w XIX w. Po 1945 r. obdarzona obecnym mianem i nawiązuje do Morskiej Grupy Operacyjnej, wspomnianej w poprzednim odcinku „Historii elbląskich ulic”
     
     Urocza
     Przebiega od ul. płk Dąbka i dochodzi do ul. Cichej, stanowiąc następnie jej przedłużenie. Poprzednio nosiła dwie nazwy, nadane przed 1937 r.. Jedna to droga Süverna

  Tablica pamiątkowa związana z nadaniem SP nr 19 imienia Bohaterów Westerplatte (fot. autor)
Tablica pamiątkowa związana z nadaniem SP nr 19 imienia Bohaterów Westerplatte (fot. autor)

(Süvernweg), druga zaś to droga Toeppena (Toeppenweg). Obecną nazwę otrzymała po powrocie Elbląga do Polski. W kwadracie pomiędzy ulicami: Urocza, Cicha i płk. Dąbka powstały mieszkania należące do ESM Sielanka. W 1962 r. pobudowano tu szkołę podstawową nr 19 i w tym też roku nadano jej imię Bohaterów Westerplatte.
     
     Owocowa
     Jest krótką ulicą przebiegającą od ul. Żeglarskiej do ul. Królewieckiej. Ten odcinek przed 1924 r. nazwano ul. Przytułku (Heimstättenstrasse), przed 1945 r zmieniono jej nazwę na Przytułek (Heimstätte) i stanowiła jedność z obecną Żeglarską. Obecna nazwa została jej nadana po 1945 r.

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • ul. Żeglarska przebiega od ul. Cichej do ul. Pionierskiej :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  bynio199(2015-09-27)
 • Heimstätte to żaden "przytułek" - to po prostu Rodzinna (Domowa) Strzecha.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  Ul.W.(2015-09-27)
 • Dla mnie te informacje Pana. W. K. są bardziej geograficzne niż historyczne, (taka geografia ulic), brak ciekawych wstawek o ówczesnych mieszkańcach poszczególnych ulic lub interesujących wydarzeniach. .. jakby przez stulecia nic istotnego się nie działo w tak dużych dzielnicach miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  (2015-09-27)
 • .. .ile tu już było o blokach Śielanki i innych PRL-owskich budowlach, choć mają już niektóre ponad 50 lat można by uznać za historyczne, ale czy to jest aż takie pasjonujące?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  Jaryń(2015-09-27)
 • Czytelnicy mają pełne prawo uzupełniać informacje, może gdzieś wiszą w necie i czejka na. .. popularyzację na łamach portEl'u
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2015-09-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

ZWYCIĘSKI SUV C5 AIRCROSS - HADM Gramatowski
Ostatnie sztuki Skody Rapid w salonie HADM
Skoda Fabia z LPG już od 46 000 zł! - HADM
Modny Citroen C3 - HADM Gramatowski