Poniedziałek 25-03-2019, imieniny Marii, Wieńczysława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia elbląskich ulic: plac Słowiański (odcinek 31)

 
Elbląg, Historia elbląskich ulic: plac Słowiański (odcinek 31)
Tablica z datą zasadzenia dębu. Uroczystość odbyła się z okazji 600-lecia miasta (fot. autor)

Kiedyś był nazywany Nowym Rynkiem, potem placem Fryderyka Wilhelma, dzisiaj to po prostu plac Słowiański. Powstał już w XVIII wieku, gdy ówcześni elblążanie zburzyli część umocnień obronnych dzielących Stare i Nowe Miasto. O ciekawostkach związanych z Placem Słowiańskim opowiada Karol Wyszyński, przewodnik PTTK.

Dąb, tablice i „żubr”
     Przy placu Słowiańskim, na skwerze obok płatnego parkingu, rośnie okazały dąb, zasadzony w 1837 roku z okazji 600-lecia Elbląga. Gdy sadzono to drzewo, miało już podobno 50 lat. Data zasadzenia jest wyryta na pamiątkowym kamieniu, który stoi obok dębu.
     Pamiątkowych tablic jest zresztą w tym miejscu więcej. Jedna z nich – z wyrytym ”pękniętym” zarysem granic województwa elbląskiego – symbolizuje nagrobek. Ma przypominać o tym, że województwo elbląskie istniało w latach 1975-1998. Na pomysł takiego upamiętnienia ostatniej reformy administracyjnej kraju wpadli dziennikarze, m.in. z również już nieistniejącego Radia El.
     Kolejna tablica pamiątkowa wraz z zasadzonym dębem jest poświęcona Markowi Kotańskiemu, tragicznie zmarłemu założycielowi Monaru.
     Przy placu Słowiańskim stoi również forma przestrzenna z I Biennale z 1965 roku. Jest to dzieło prof. Lecha Kunki przez elblążan określane jako „Żubr”. Forma stoi dokładnie w miejscu, gdzie do 1945 r. znajdował się pomnik cesarza Fryderyka Wilhelma IV, odsłonięty podczas wielkiej manifestacji 23 lipca 1905 roku. Z boku na cokole pomnika znajdował się medalion z popiersiem Otto Leopolda von Bismarcka, kanclerza zjednoczonego Cesarstwa Niemieckiego w latach 1871-1890.
     Na placu Słowiańskim, za torami tramwajowymi, jeszcze kilka lat temu stał przeszklony pawilon, który był postawiony w 1900 r. i przed wojną służył m.in. jako poczekalnia dla pasażerów.

  Pomnik Fryderyka Wilhelma IV (fot. archiwum autora)
Pomnik Fryderyka Wilhelma IV (fot. archiwum autora)


     Fontanna z założycielem miasta
     Na samym placu znajduje się fontanna, jej pierwowzór był zwieńczony posągiem pierwszego mistrza krajowego i założyciela Elbląga Hermana von Balka. Fontanna została wzniesiona w 1908 r. Jej autorami byli: architekt berliński Frohlich oraz rzeźbiarz Herro Magnussen, a fundatorami elblążanie: Emil Lehmann i Friedrich Silber. Fontanna została przebudowana w 1957 r. przez elbląskiego rzeźbiarza Juliana Stanisława Leńca, posąg założyciela miasta przy tej okazji zniknął.
     Skrzydło obecnego hotelu Arbiter w latach powojennych, do 1989 r., należało do hotelu robotniczego Zamech. Na parterze mieściła się wówczas biblioteka zakładowa. W tym miejscu działał pierwszy dyskusyjny klub filmowy „Czerwona oberża”, inicjatorem jego powstania był inż. Mirosław Dymczak, pracownik Zamechu. Nazwa klubu pochodziła od tytułu francuskiego filmu, który zagościł wówczas na polskich ekranach. Skrzydło hotelu jest w zasadzie jedyną pozostałością po zniszczonym przedwojennym Ratuszu Staromiejskim, ale o jego historii opowiem za tydzień.
     Przy Placu Słowiańskim, gdzie dzisiaj mieści się sklep telefonii komórkowej, w czasach PRL znajdował się ekskluzywny sklep tekstylny „Galux”.

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • "Na placu Słowiańskim, za torami tramwajowymi, jeszcze kilka lat temu stał przeszklony pawilon" początek lat '70 to było kilka lat temu?;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 7
  |Marian(2014-12-07)
 • "Skrzydło hotelu jest w zasadzie jedyną pozostałością po zniszczonym przedwojennym Ratuszu Staromiejskim" - chyba Nowomiejskim.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  Mateo987(2014-12-07)
 • |Marian = pawilon stał do początku lat siedemdziesiątych gdzie to masz napisane, czytaj ze zrozumieniem a nie czepiasz się nie wiadomo czego :P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 3
  bynio199(2014-12-07)
 • mało. .. , więcej informacji, więcej zdjęć takie to suche
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  kronozos(2014-12-07)
 • Kiedyś plac, dziś parking.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  Orianka(2014-12-07)
 • nie pokazujcie, jak piękny Elbląg, był za czasów niemieckich, co takiego nieudolnego jest w naszych architektach, urbanistach i powojennych gospodarzach miasta, że dziś taki nielad przestrzenno - urbanistyczny i balagan musimy oglądać. Brak dobrego gospodarza. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 2
  (2014-12-07)
 • kiedyś plac, a dziś parking dla aut dzialaczy PiS.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  (2014-12-07)
 • "Skrzydło hotelu jest w zasadzie jedyną pozostałością po zniszczonym przedwojennym Ratuszu Staromiejskim" - niestety nie. Skrzydło jak i hotel Arbiter to przedwojenne Polizeipräsidium - Prezydium Policji z ul. Chmurnej (Sturmstraße). Niestety bo Ratusz był pięknym manierystycznym budynkiem w stylu niderlandzkiego neogotyku, możliwa była jego odbudowa, ale jak wiadomo - czerwonej proweniencji Hunom nie przetłumaczysz. Za tym przemawia załączone zdjęcie Ratusza ze skrzydłem budynku Policji oraz przeszkloną wiatą przystanku tramwajowego z 1936 roku. Co do Hermann Balk Brunnen to stał niezniszczony co najmniej do końca 1945 roku, potem Mistrz Balk został zdjęty, być może nawet w '45,a na pewno nie w 1957.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 0
  MirCrow(2014-12-07)
 • Co do urody Ratusza wystarczy popatrzeć na widokówkę sprzed I wojny, jeszcze przed zbudowaniem Prezydium Policji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  MirCrow(2014-12-07)
 • A tutaj Hermann von Balk Brunnen w 1945 roku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 0
  MirCrow(2014-12-07)
 • MirCrow, świetne zdjęcie, a co to za zniszczone budynki w tle? bo co śmi nie pasuje. .czy to jest lustrzane odbicie??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 0
  jami(2014-12-07)
 • Ja też nie widzę w tle poczty :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  abco(2014-12-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia inna niż inne