UWAGA!

Historia okolic Elbląga: Brokowo i Bronno (odc. 107)

 Elbląg, Brokowo przed wojną
Brokowo przed wojną (fot. archiwum autora)

W naszym cyklu kontynuujemy wędrówkę po gminie Kwidzyn, która w latach 1975-1998 należała do województwa elbląskiego. O ciekawostkach związanych z wsiami Brokowo i Bronno opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Brokowo
      
Wieś była lokowana na początku XIV w., wcześniej istniała tu osada, której nazwa miała się wywodzić od nazwiska Broch, pierwszego właściciela tych terenów. W późniejszym okresie niemieccy osadnicy zmienili nazwę wsi na Brakau.
       W latach 30. XIII w. Brokowo i okolica były własnością Dytrycha von Diepenau. A w 1303 r. właścicielem części pół został sołtys Arnold, nadał mu je Dytrych von Stango. Sołtys miał dziesięć procent nadanych ziem wolnych od czynszu, tak samo wolną od czynszu była karczma, pozostali mieszkańcy zostali od zwolnieni od czynszu na jedenaście lat. We wsi musiał istnieć kościół, bo według zapisku kościół parafialny miał nadane trzy łany również wolne od czynszu.
       W 1396 r. wieś zakupiła kapituła pomezańska, przedtem przez dziesięć lat właścicielem była rodzina Hannosa, pochodząca z Przeczna (obecnie pow. toruński). Miejscowość powróciła do tej rodziny w bliżej nieznanych okolicznościach, w 1405 r. kapituła wydala dla niego nowy przywilej lokacyjny. We wsi w tym czasie istniał młyn.
       Kolejna lokacja wsi to rok 1541 r. brak jednak ludzi spowodował, że użytkowano ok. połowy nadanych ziem. W XVII w. po kolejnych zniszczeniach wieś przeszła w ręce prywatne. W 1788 r. chłopi uzyskali nadziały dziedziczne, a w 1821 r. zostali oczynszowani.  

  Elbląg, (archiwum autora)
(archiwum autora)


       Wieś mocno zmieniła się po 1945 r. Już rok po zakończeniu wojny powstał tutaj PGR. W 1974 r. w Brokowie utworzono zakład hodowlano-łowiecki, w którym prowadzono hodowlę dzikiej kaczki i bażanta. (Dla przypomnienia, w Elblągu, w miejscu obecnych ogrodów działkowych w Bażantarni, również hodowano bażanty).
       W latach 1945-1951 r. Brokowo było siedzibą gromady, a następnie do 1954 r, gminy. Obecnie miano wieś uzyskała w 1947 r. Pomiędzy 1945 a 1947 r. nazywano ją jako Brukowa.
       Przed 1945 r. - Brakau. Miała też inne określenia: Brokowe, Brocow, Brockow, Brokow, Brakaw, Brakau, Brackau, Brakau.
      
       Bronno
       Wieś powstała w drugiej połowie XIV w. jako osada lokowana na prawie niemieckim. Przywilej lokacyjny wystawił w 1361 r. biskup pomezański Mikołaj I dla sołtysa także noszącego imię Mikołaj.
       Po sekularyzacji Prus Zakonnych w 1525 r. i powstaniu Prus Książęcych wieś otrzymał na własność Fryderyk von Dobenecke, wierny dworzanin Albrechta Hohenzollerna – ostatniego wielkiego mistrza Zakonu i pierwszego księcia Prus Książęcych. Jego ród posiadał te dobra do 1649 r. a następnie przeszły one na własność Jana Kospotha z pobliskiej wsi Licze.
       Do polowy XIX w., kiedy to nastąpiły reformy uwłaszczeniowe w Prusach Książęcych, Po drugiej wojnie światowej powstał tu PGR, prowadzący hodowlę żywca wołowego.
       Do 1945 r. wieś nosiła miano Brandau, poprzednio też znana pod nazwami: Brandt Brandowo, Gut Brandau; Brand. Obecną nazwę nadano jej w 1950 r.

WyKa

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama