UWAGA!

Historia okolic Elbląga: Grodziec i Trumiejki (odc. 99)

 Elbląg, Kościół w Trumiejkach (zdjęcie pochodzi z serwisu kwidzynopedia.pl)
Kościół w Trumiejkach (zdjęcie pochodzi z serwisu kwidzynopedia.pl)

Kontynuujemy naszą wędrówkę po miejscowościach gminy Prabuty, która w latach 1975-1998 leżała w województwie elbląskim. O historii wsi Grodziec i Trumiejki opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Grodziec
       Biskup pomezański Henryk w 1302 r. nadał te dobra Prusom o imionach: Mogethe, Wassinitz i Zedeke. Od imiona jednego z nich wieś nazwano Wuschnitz (Wassintz), używano też wówczas miana bona Budewich.
       Pod koniec XVIII w. powstał tu folwark szlachecki, który należał do rodu Schultzów. W 1801 roku baronowa Sophie-Carlotte Schultz von Auscheraden adoptowała barona Samuela Johana von Haverbecka, wskutek czego połączono oba rody, a Grodziec, Trumiejki i parę okolicznych folwarków stały się tak zwanym ordynatem. Oznaczało to że te dobra stały się majątkiem rodowym niepodlegającym dzieleniu, dziedziczony był przez najstarszego syna, a w przypadku gdy takiego potomka nie było przez najstarszego potomka rodu. Ostatnim ordynatem był Kuno von Schoeneich. Do 1945 r. miejscowość nazywano Thiergarth. Na przestrzeni wieków występowały także nazwy: Wusinitz, Styrgard, Thiergardt, Wydma.
      
       Trumiejki
      
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1285 roku. Jest to dokument nadania dóbr pruskich przez kapitułę pomezańską rycerzowi Ditrichowi Stangemu. Te tereny nazwano wówczas Trumnya. W 1289 roku biskup Henryk przekazał te tereny Prusowi Tulkoitemu. Nie wiadomo, jak trafiły z powrotem do kapituły, wiadomo za to, że 28 listopada 1346 r. biskup Bertold wystawił wsi dokument lokacyjny.
       W połowie XVI w. właścicielem miejscowości, która stała się folwarkiem, zostaje ród von Dobenecków. Ostatnim posiadaczem folwarku był Kuno von Hoverbeck-Schoeneich.
       Pierwszy kościół istniał w Trumiejkach jeszcze na początku XV w., w dokumentach z tamtego okresu wspomina się o obsadzie tej parafii. Świątynia została jednak zniszczona w wyniku działań wojennych, kolejną – jeszcze drewnianą – zbudował w XVI w. Fryderyk von Dobeneck. W latach czterdziestych XVIII stulecia zastąpiono drewnianą budowlę murowanym budynkiem. Przypuszcza się, że budynek świątyni powstał według projektu Haselbachera. Ta dawniej protestancka świątynia jest od 1945 r. kościołem rzymskokatolickim pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. W kwadratowej wieży znajduje się dzwon pochodzący z początków XVII w.
       Przy świątyni prawdopodobnie jeszcze w XIV w. powstał cmentarz, będący do 1945 r, cmentarzem ewangelickim, obecnie katolickim. Niestety po dawnym cmentarzu ewangelickim nie pozostał ślad.
       Do zabytków we wsi zalicza się też dawny dom kowala wraz z kuźnią, jeden z domów mieszkalnych. Jeszcze po wojnie istniał tu dawny pałac rodu von Hoverbecków, określany perłą tej miejscowości, niestety prawie nic po tej posiadłości się nie zachowało.
       Przed 1945 r. miejscowość nazywano Klein Tromnau. Obecną nazwę miejscowość uzyskała w lipcu 1947 r., na przestrzeni wieków określano ją m.in. jako: Nuetrumpnia, Parvum Tromey, Trumpnia, Parwanythe, Prawanythe, Alt Colosay, Klein Tromnau ,Tromnowo , Małe Trąbki, Trumiejki Małe.
      
WyKa

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama