Wtorek 19-02-2019, imieniny Konrada, Arnolda
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia okolic Elbląga: Grodziec i Trumiejki (odc. 99)

 
Elbląg, Historia okolic Elbląga: Grodziec i Trumiejki  (odc. 99)
Kościół w Trumiejkach (zdjęcie pochodzi z serwisu kwidzynopedia.pl)
Rek

Kontynuujemy naszą wędrówkę po miejscowościach gminy Prabuty, która w latach 1975-1998 leżała w województwie elbląskim. O historii wsi Grodziec i Trumiejki opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Grodziec
     Biskup pomezański Henryk w 1302 r. nadał te dobra Prusom o imionach: Mogethe, Wassinitz i Zedeke. Od imiona jednego z nich wieś nazwano Wuschnitz (Wassintz), używano też wówczas miana bona Budewich.
     Pod koniec XVIII w. powstał tu folwark szlachecki, który należał do rodu Schultzów. W 1801 roku baronowa Sophie-Carlotte Schultz von Auscheraden adoptowała barona Samuela Johana von Haverbecka, wskutek czego połączono oba rody, a Grodziec, Trumiejki i parę okolicznych folwarków stały się tak zwanym ordynatem. Oznaczało to że te dobra stały się majątkiem rodowym niepodlegającym dzieleniu, dziedziczony był przez najstarszego syna, a w przypadku gdy takiego potomka nie było przez najstarszego potomka rodu. Ostatnim ordynatem był Kuno von Schoeneich. Do 1945 r. miejscowość nazywano Thiergarth. Na przestrzeni wieków występowały także nazwy: Wusinitz, Styrgard, Thiergardt, Wydma.
     
     Trumiejki
     
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1285 roku. Jest to dokument nadania dóbr pruskich przez kapitułę pomezańską rycerzowi Ditrichowi Stangemu. Te tereny nazwano wówczas Trumnya. W 1289 roku biskup Henryk przekazał te tereny Prusowi Tulkoitemu. Nie wiadomo, jak trafiły z powrotem do kapituły, wiadomo za to, że 28 listopada 1346 r. biskup Bertold wystawił wsi dokument lokacyjny.
     W połowie XVI w. właścicielem miejscowości, która stała się folwarkiem, zostaje ród von Dobenecków. Ostatnim posiadaczem folwarku był Kuno von Hoverbeck-Schoeneich.
     Pierwszy kościół istniał w Trumiejkach jeszcze na początku XV w., w dokumentach z tamtego okresu wspomina się o obsadzie tej parafii. Świątynia została jednak zniszczona w wyniku działań wojennych, kolejną – jeszcze drewnianą – zbudował w XVI w. Fryderyk von Dobeneck. W latach czterdziestych XVIII stulecia zastąpiono drewnianą budowlę murowanym budynkiem. Przypuszcza się, że budynek świątyni powstał według projektu Haselbachera. Ta dawniej protestancka świątynia jest od 1945 r. kościołem rzymskokatolickim pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. W kwadratowej wieży znajduje się dzwon pochodzący z początków XVII w.
     Przy świątyni prawdopodobnie jeszcze w XIV w. powstał cmentarz, będący do 1945 r, cmentarzem ewangelickim, obecnie katolickim. Niestety po dawnym cmentarzu ewangelickim nie pozostał ślad.
     Do zabytków we wsi zalicza się też dawny dom kowala wraz z kuźnią, jeden z domów mieszkalnych. Jeszcze po wojnie istniał tu dawny pałac rodu von Hoverbecków, określany perłą tej miejscowości, niestety prawie nic po tej posiadłości się nie zachowało.
     Przed 1945 r. miejscowość nazywano Klein Tromnau. Obecną nazwę miejscowość uzyskała w lipcu 1947 r., na przestrzeni wieków określano ją m.in. jako: Nuetrumpnia, Parvum Tromey, Trumpnia, Parwanythe, Prawanythe, Alt Colosay, Klein Tromnau ,Tromnowo , Małe Trąbki, Trumiejki Małe.
WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z teksturą
Fototapety do salonu
Fototapeta lateksowa 150x260 cm - Zebra
Obraz na dibond 300x60 cm - Kawa