Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia okolic Elbląga: Laskowice i Obrzynowo (odc. 101)

 
Elbląg, Historia okolic Elbląga: Laskowice i Obrzynowo  (odc. 101) Przedwojenny widok Laskowic (fot. archiwum autora))
Rek

 W dzisiejszy odcinku naszego cyklu odwiedzamy Laskowice i Obrzynowo, miejscowości, które w latach 1975-1998 znajdowały się w województwie elbląskim. O ich historii opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Obie opisywane dzisiaj miejscowości znajdują się w gminie Prabuty w powiecie kwidzyńskim.
     
     Laskowice
     Wieś Laskowice powstała prawdopodobnie w XIV w, .bo po raz pierwszy w dokumencie wymienia się jej pierwotną nazwę Leskowcz w 1326 r., a jako wieś w 1366 r. Pierwszy akt lokacyjny nie zachował się. Pierwszy znany dokument na temat wsi – z 13 stycznia 1561 r. został wystawiony przez Albrechta Hohenzollerna (1490-1568), ostatniego wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego.
     Wracając do przywilejów to pierwszy znany dokument pochodzi od księcia Albrechta Hohenzollerna (1490-1568) był on ostatnim wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego. Dokument nadający wsi prawa chełmińskie wystawił 13 stycznia 1561 r. Pod koniec XIX w. we wsi wybudowano budynek szkolny dla dwuklasowej szkoły
     Pod koniec XIX w. we wsi wybudowano budynek szkolny dla dwuklasowej szkoły. Do dzisiejszych czasów zachowały się budynki z XIX i początku XX w.

  Dworzec w Laskowicach przed wojną (fot. archiwum autora) Dworzec w Laskowicach przed wojną (fot. archiwum autora)


     Do 1945 r. miejscowość nosiła nazwę Laskowitz, poprzednio występowały też nazwy: Leskowicz, Lescowicz, Lescowiz, Leskowicz, Leschkowitz, Laskowitz. Obecne miano Laskowice wieś uzyskała w 1947 r.
     
     Obrzynowo
     
Po raz pierwszy w dokumentach wieś Obrzynowo pojawia się w 1236 r., kiedy to znajdujący się tam gród pruski zdobyli i zniszczyli Krzyżacy dowodzeni przez Henryka z Miśni, zwanym też Henrykiem III Dostojnym (1215-1288). Po raz kolejny wymienia się Obrzynowo w traktacie pokojowym z 1249 r. zobowiązującym Prusów do wybudowania w tej miejscowości kościoła. W 1289 r. dotychczasowy właściciel wsi wymienia się z biskupem pomezańskim Henrykiem na Trumiejki. I tu mam dylemat, bo w opisie Trumiejek podaje się Prusa Tulkoite a przy opisach Obrzynowa jest Prus Navier.
     Jeden z kolejnych dokumentów lokacyjnych wystawiony w 1376 r. przecz biskupa pomezańskiego Mikołaja oprócz nadań i powinności wspomina o tym, że wieś ma posiadać dwie karczmy.
     W 1470 r. biskup pomezański Wincenty Kiełbasa nadał wieś Jerzemu Ungierowi. Ale o biskupie Wincentym Kiełbasie warto przy okazji napisać parę słów. Właściwie nazywał się Wincenty Gosławski (1425–1476 lub 1479) był sekretarzem króla Kazimierza Jagiellończyka, brał udział w obradach kończących wojnę trzynastoletnią po stronie polskiej Był zarówno biskupem chełmińskim i pomezańskim.
     Po reformacji pierwszy duchowny ewangelicki pojawił się w Obrzynowie w 1542 r i przejął zniszczony kościół w czasie wojen szwedzkich. Pod koniec XVIII w. wieś została wsią królewską, zamieszkałą również przez znaczną liczbę robotników rolnych oraz rzemieślników.
     Do zabytków w miejscowości zalicza się remizę strażacką powstałą prawdopodobnie w początkach lat 30. XX w., a także kościół p.w. Matki Bożej Anielskiej (świątynia po licznych przebudowach, ostania z 1911 r), dawniej był to kościół ewangelicki obecnie katolicki.
     Do 1945 r, miejscowość występowała pod mianem Riesenkirch, obecną nazwę otrzymała pod koniec 1946 r.

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Laskowice POMORSKIE niegdyś w woj. elbląskim, więc dlaczego teraz Elbląg jest sztucznie wrzucony do warmii i mazur??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 2
  Ciekawski(2018-03-25)
 • @Ciekawski - Ciekawski - spytaj się o to byłą ekipę rządzącą spod znaku AWS po dowództwem wybitnych wówczas polityków nowej epoki Mariana K. i Jerzego B. , a jak to potem mawiał lider kabaretu Koń Polski, że w przypadku Koszalina i Elbląga była to kara za to że dotychczas źle głosowali.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  uli(2018-03-25)
 • @Ciekawski - sztuczne to są te dookreślenia typu "Pomorski", "Gdański", "Podlaski", "Wielkopolski", "Śląski" itp. - dodawano je w czasach wczesnej komuny, żeby miejscowości się nie myliły i przesyłki pocztowe docierały w dobre miejsce (kodów pocztowych jeszcze nie było - wprowadzono je dopiero w latach 70.). One często nie mają nic wspólnego z historyczną przynależnością ani tożsamością (np. Gorzów Wielkopolski ma mniej więcej tyle wspólnego z Wielkopolską, co Elbląg z Kurpiami) i nie są tradycyjnymi częściami nazw miejscowości. Radzę się douczyć, zanim się coś powie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  Prus(2018-03-25)
 • Nigdy nie było województwa elbląskiego, bo w latach 1944/45 - 1989 nie było Polski a jedynie reżim komunistyczny, a do 1999 roku to była pozostałość po tamtym systemie. Teraz to pomału jest naprawiane i niedługo wszyscy o tym zapomną, a ci którzy będą wyciągać te sprawy zostaną przykładnie zdekomunizowani. O to zadba strażnik historii i moralności jakim jest IPN.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 8
  RóżaL.(2018-03-25)
 • @RóżaL. - Województwo elbląskie było do 1999r. Do reformy administracyjnej (49 województw przekształcono w 16).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  a(2018-03-26)
 • @a - RóżaL raczyła być sarkastyczną, a przy okazji ujawniła swoje poglądy polityczne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2018-03-26)
 • Lepiej gdybyś Ty poczytał o tym skąd nazwa pomorze, i wtedy byś wiedział sporo na temat terenów na których mieszkasz. A według Twojego wywodu Pomorska Wieś - nie jest pomorska czy nie jest to wieś??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2018-03-26)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna III