UWAGA!

Historia okolic Elbląga: Od Cygan do Olszówki (odc. 121)

 Elbląg, Zabudowania gospodarcze w Cyganach przed wojną
Zabudowania gospodarcze w Cyganach przed wojną (fot. archiwum autora)

Kontynuujemy wędrówkę po miejscowościach gminy Gardeja, która w latach 1975-98 należała do województwa elbląskiego. O ciekawostkach związanych z wsiami: Cygany, Międzylesie i Olszówka opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Cygany
       Na terenie wsi znaleziono ślady po cmentarzyku z czasów rzymskich. Tędy przebiegał w dawnych czasach szlak nazywany bursztynowym, który prowadził z państwa rzymskiego na pobrzeże Bałtyku.
       Do 1302 r. był to teren należący do rodu Stangów. W tym właśnie roku Tomasz Stange założył tu wieś, nazywając ją Ditmarsdorf. Po powstaniu Prus Książęcych w 1525 r. książę Albrecht Hohenzollern wystawił dla wolnych chłopów przywilej, nadając im 80 łanów ziemi.
       Pod koniec XVI wieku powstał tutaj folwark, nadano mu miano Ciganie.
       Folwark powiększył się z czasem z 11 łanów do niemal 70. Często zmieniali się jego właściciele: od Kalksteina przez Jahna, Groebena, występują też polsko brzmiące nazwiska: Piczewski. Bolemiński, Watkowski. Jeden z Groebenów – Fridrich, będący starostą, sprowadził do wsi dziesięć rodzin żydowskich, powierzył im karczmę i handel wełną oraz skórami. Towary te wysyłali do Polski.
       W 1739 r. Otto Fridrich sprzedał majątek kwidzyńskiemu zarządcy Falschemu, a ten z kolei zbył go hrabiemu von Kruzowi. Następni właściciele to: Dietrich von Rother, wdowa po majorze Eichstätt, baron Karl Wilhelm von Schroetter, pułkownik Wilhelm von Bequignolle, kapitan Friedrich Selle, Karl von Selle – syn Friedricha.
       W 1870 r. Karl zbudował nowy dwór, po czym zbył majątek na rzecz grudziądzkiego bankiera Böhma. Ostatnim właścicielem w XX w. był Hugo Leoffler zwany „królem ziemi”. Znaczną część ziemi folwarku w 1930 r. wykupiła Komisja Wschodniopruska i ją rozparcelowała. Dwór i resztka ziemi pozostała własnością Emmy Loeffler.
       W pierwszym dziesięcioleciu XX w. powstała tu mleczarnia i serownia założona przez pochodzącego z Butowa (gmina Kisielice) Griefelltta, zbudowano też drogę łączącą Nową Wioskę i Olszówkę. Od XIX w. istniała też w Cyganach dwuklasowa szkoła ewangelicka. 

  Elbląg, Okolice Cygan przed wojną
Okolice Cygan przed wojną (fot. archiwum autora)


       Po II wojnie światowej we wsi powołano Państwowy Ośrodek Maszynowy, którego pomieszczenia przejęły Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Kwidzynie.
       Nadal we wsi istnieje szkoła, a od 1994 r. - Ochotnicza Straż Pożarna. Wcześniej, bo w 1987 r. , wzniesiono tu kościół pw. Wniebowstąpienia Pana Jezusa.
       Wieś na przestrzeni wieków nosiła także nazwy: Dytmarsdorf, Ditmarsdorf, Czyganen, Dietmarsdorf, Zigahnen czy Dittmersdorf
      
       Międzylesie
      
Jest małą młodą osadą, powstałą w latach 20. XIX w. Friedrich Wilhelma Graf von der Gröben założył ją jako folwark grupy Wandowo. Założyciel był właścicielem Nowej Wioski. W 1950 r. zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów dotychczas używaną nazwę Friedrichshain zmieniono na Międzylesie. W przeszłości występowało tez określenie osady jako Vorwerk Friedrichshain.
      
       Olszówka
       Pierwsi osadnicy przybyli tu dopiero na początku XVIII w. Dzisiaj napotkamy tu ruiny zabudowań dworskich oraz pozostałość po cmentarzu ewangelickim a także dawny park dworski. W latach 60. XX w. cztery gospodarstwa rolne, jakie się tu znajdowały, zostały włączone do PGR-u i nadano im nazwę Olszówka. Dzisiaj znajduje się tu stadnina koni.
       Wieś na przestrzeni wieków nosiła także nazwy: Althausen (od 1938 r.), Olschowken, Olschofken, Olschowken. Używano też określeń: Olschewken, Gut Olschowken.
      

WyKa

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama