UWAGA!

Historia okolic Elbląga: Od Komorowa Żuławskiego do Janowa (odc. 75)

 Elbląg, Dworzec w Bogaczewie przed wojną
Dworzec w Bogaczewie przed wojną (fot. archiwum autora)

W naszym cyklu wędrujemy dzisiaj po miejscowościach gminy Elbląg, leżących niedaleko jeziora Druzno. O ciekawostkach związanych z historią tych ziem opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Komorowo Żuławskie
       Wieś położona w gminie Elbląg, przy jeziorze Druzno. Do 1945 r. nosiła miano Kämmerzdorf. Przed podbojem tych ziem przez Krzyżaków istniała tu prawdopodobnie osada Prusów z plemienia Pogezanów, nazywana Pasiauksty. Ich potężny gród znajdował się w opisanych już wcześniej Weklicach.
       Obecna nazwa wsi pochodzi z czasów krzyżackich, kiedy to urzędował tu krzyżacki urzędnik zwany komornikiem. W miejscowości odbywały się poważniejsze rozprawy sądowe rozstrzygane bądź przez elbląskiego komtura bądź upoważnionego przez niego urzędnika.
       Kiedyś jezioro Druzno było bliżej wsi, a nad jego brzegiem ulokowała się osada rybacka. Sama wieś posiadała 16 włók ziemi, w 1321 r. pochodzący z Prusów rycerz za wierną służbę Krzyżakom dostał od krajowego mistrza Fryderyka von Wildenberga (?-1330) dwa włóki ziemi.
       W 1457 r. za sprawą wielkiego przywileju Kazimierza Jagiellończyka Komorowo Żuławskie stało się dobrami ziemskimi Elbląga. Wraz z I rozbiorem Polski miejscowość dostała się pod zarząd zaborcy. Szkoła zaistniała tu już w XVIII w., a w jej pierwszym budynku powstał w 1907 r. dworzec kolejowy. Sama kolej położona na trasie Elbląg-Braniewo powstała w połowie XIX w.
       W 1888 r. wielka powódź, która dotknęła Żuławy, zniszczyła też część wsi.
      
       Bogaczewo
      
Do 1945 r. nazywana Güldenboden. Miejscowości o nazwie Bogaczewo są w naszym województwie jeszcze dwie: jedna w gminie Giżycko, druga w gminie Morąg. W podelbląskim Bogaczewie zachowała się wieża ciśnień pochodząca z 1912 r. znajdująca się przy przystanku kolejowym.
      
       Myślęcin
      
W kraju są jeszcze dwie miejscowości noszące to miano, jedna w gminie Łubowo (powiat gnieźnieński, druga w gminie Szczecinek. Podelbląski Myślęcin do 1945 r. nosił nazwę Meisleitein. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1387 r. i mówi o nadaniu mieszkańcom Myślęcina okolicznej łąki. Jeszcze za czasów Prus Królewskich powstała tu szkoła. We wsi zachował się jeden z domów podcieniowych, a jego podcień wspiera się na pięciu słupach.

  Elbląg, Dwór w Janowie przed wojną
Dwór w Janowie przed wojną (fot. archiwum autora)


       Elbląski landrat Karol F. Abramowski w latach 1822-1823 zlecił w okolicy Myślęcina badania archeologiczne niemieckiemu badaczowi M. Ebertowi, by odnalazł legendarne Truso. Jednak późniejsze badania innych archeologów udowodniły, że w czasie istnienia Truso tereny wokół Myślęcina nie były zamieszkałe
      
       Janów
      
Do 1945 r. nosiła nazwę Hansdorf. Pierwsza wzmianka o Janowie pochodzi z 1383 r. Wtedy to wielki mistrz Konrad Zöllner von Rotenstein nadał ją Hartigowi Beeke, burmistrzowi Elbląga. Pod koniec XVI w. właścicielem miejscowości został elbląski radny Jan Bodecker, jego ród zarządzał nią do 1825 r. W 1866 r. powstał zachowany do dzisiaj dwór, jego budowa to inicjatywa kolejnego właściciela Janowa Adolfa Eggerta. To w rejonie tej miejscowości odkryto ślady po dawnym Truso, ale to temat na oddzielny artykuł.
      

WyKa

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama